Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

CONCURS: Premii pentru cele mai grijulii gravidute!

Club Milupa si Copilul.ro le premiaza pe viitoarele mamici!

Dragi viitoare mamici, va invitam la un nou concurs, cu premii interesante si utile!

Premii:

Premiu I - Carucior (de la nastere)

Premiu II - Balansoar (de la nastere la 6 luni)

Premiu III - Perna de alaptat

Milupa s-a gandit la tine, si de acceea te provocam sa impartasesti povestea sarcinii tale! Care au fost primele simptome, cand ai facut primul test de sarcina, ce emotii ai, prin ce schimbari ale corpului treci si cum te pregatesti pentru venirea bebelusului?

Asteptam sa aflam povestile voastre!

Sarcina este una dintre cele mai frumoase perioade din viata unei femei si de aceea, iti recomandam sa te bucuri de toate momentele unice: simptome de sarcina imprevizibile care te vor lua prin surpindere, pofte - in special cele de dulciuri, senzatii noi, prima ecografie, prima bataie a inimi fatului!
    Incearca sa te bucuri de toate momentele si sa nu ratezi primele miscari ale copilului, alegerea numelui sau aflarea sexului. Noteaza intr-un jurnal momentele memorabile din timpul sarcinii si nu uita sa faci poze cu burtica!

La finalul celor 9 luni de sarcina, vei trai bucuria vietii tale – un pui de om!

Milupa iti ofera informatii utile despre perioada sarcinii. Intra aici si afla mai multe

Conditie de participare:

Toti cei care participa la CONCURS trebuie sa fie membri in Club Milupa.

Perioada desfasurare concurs: 09 Noiembrie 2012 - 17 Decembrie 2012.

Nota: Acest concurs este dedicat exclusiv viitoarelor mamici! Va rugam sa ne comunicati si varsta sarcinii pe care o aveti la momentul participarii la concurs!

Mult succes tuturor!

Floricica Nou Venita aliona82's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2012
    Postari in forum
    9
    M-am trezit intr-o dimineata mai emotionata ca niciodata, cu un sentiment ciudat, o stare pe care nu reuseam sa mi-o explic. Un singur gand aveam, sa imi fac testul de sarcina. Surpriza, dupa mai multe luni de incercari, testul a aratat doua liniute. Nu puteam sa cred. Imi imaginasem de atatea ori acest moment, dar acum nu stiam ce sa fac sa ma bucur, sa sar in sus, nu imi venea sa cred ca visul devenea realitate. Nu am indraznit sa spun nimanui parca de frica sa nu ma trezesc din vis. A doua zi dimineata am repetat testul pentru a fi sigura. Abia acum dupa doua confirmari cand am simtit ca visul se transforma tot mai mult in realitate mi-am anuntat sotul. De atunci au trecut fara mari probleme 5 luni si asteptam cu nerabdare sa ne strangem puiul in brate

Floricica Nou Venita AncaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2012
    Postari in forum
    1
    Ne doream copii, dar consideram ca inca nu este momentul potrivit pentru a face acest pas, insa la un moment dat tot aveam sentimentul ca sunt insarcinata fara a astepta macar vre-un semn ca asa si este. Dupa o zi incarcata si obositoare de la servici, in drum spre casa, m-am trezit in fata unei farmacii de unde am luat un test de sarcina. Acasa am facut testul, eram atat de emotionata de rezultat incat am iesit din baie fara a ma uita la test si i l-am dat sotului meu sa-mi spuna el daca sunt 2 linii (in adancul sufletului simteam ca voi fi mamica).. M-a luat in brate si am inceput sa plang pur si simplu de fericire prin gestul sotului mi-am dat seama ca vom fi parinti, erau 2 linii. Acum realizez ca nu trebuie sa astepti momentul potrivit pentru a face acest pas, deoarece nu va veni niciodata, sau va fi prea tarziu. Aceasta sarcina m-a schimbat mult in bine, sunt mai pozitiva si vad viata altfel. A fi insarcinata, este cel mai frumos sentiment pe care il traiesc, este un miracol sa poti da nastere unui suflet, astept cu nerabdare momentul in care il voi tine in brate.

Floricica Nou Venita m.nastasa's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2007
    Postari in forum
    9
    avem deja un copil , o minune de baiat de aproape 7 anisori , si ne dorim foarte mult un fratior sau o surioara pentru el ; dupa o sarcina pierduta anul trecut , vestea ca sunt insarcinata m-a facut sa radiez de fericire , dar in acelasi timp am stat cu inima stransa pana la 12 saptamani . Foarte greu mi-a fost la 8 saptamani cand am ajuns la spital cu hemoragie .... cu ajutorul lui Dumnezeu am trecut cu bine si eu si bb peste incercarea asta si acum avem 19 saptamani . Abia asteptam sa ne tinem si aceasta comoara in brate .....

Floricica Nou Venita Babyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.09.2012
    Postari in forum
    52
    Minunea s-a intamplat la mare cand ne-am simtit mai apropiati unul de celalalt ca niciodata. Cu toate ca nu aveam motive sa banuiesc ca sunt insarcinata, totusi aveam un sentiment ca s-a schimbat ceva. Am dat o fuga pana la farmacie si am luat doua teste, pe care le-am facut imediat. Cand au iesit cele doua liniute la ambele teste, am inceput sa plang, nu de tristete ci de bucurie ca intotdeauna mi-au placut copii si imi doream si inca imi doresc copii. Sotul inca nu stia ca sunt insarcinata, asa ca mam dus ca un magazin si am luat o pereche de botosei mititei pentru bebe si i-am impachetat frumos intr-o cutie, si cu funda. Mai pe seara i-am dat cutia spudandu-i ca am o surpriza pentru el. A deschis cutia, a vazut botoseii, i-a luat in mana si dupa s-a uitat la burtica mea apoi la mine si m-a luat in brate. Evident am inceput sa plang, din nou.
    Prima ecografie nu am sa o uit niciodata. Aveam 9 saptamani. L-am vazut pe bebe, era asa micut si inimioara ii batea asa de repede, cu toate ca nu aveam cu sa o aud. A fost prima mea intalnire cu bebe. Intre timp bebe a crescut, acum avem 16 saptamani, suntem maricei. Am aflat ca suntem un baietel bine dezvoltat si tare voios ca toata ziua ne miscam in burtica lu mami. L-am simtit prima data pe data de 2 noiembrie ca un fluturas.
    Asteptam cu nerabdare sa ne vina ingerasul, sa il strang in brate, sa ii spun cat de mult il iubesc si sa fim o familie implinita.

Floricica Novice mada10's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2012
    Postari in forum
    319
    noi ne straduiam de vreo 7 luni si deja ne pierdusem speranta pana intr-o zi cand parca ceva imi zicea sa fac test de sarcina si l-am facut si minunea s-a infaptuit...erau 2 liniute
    de atunci au inceput emotiile...primul ecograf apoi prima miscare pe care am simtit-o si sotul care era foarte emotionat
    am aflat ca va fi baietel si acum avem aproape 34 de saptamani si ne-am pregatit camera...hainutele pe care le privesc zilnic in dulap....
    asteptam cu nerabdare sa il tinem in brate...e cel mai frumos cadou pe care il puteam primi de craciun avand in vedere ca DPN e pe 24 decembrie

Floricica Nou Venita dizzyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2009
    Postari in forum
    18
    nu ma asteptam sa fiu gravida pt ca incercam de 3 ani si nu s-a intamplat nimic,in luna iunie anul acesta am avut probleme cu stomacum,ma durea si nu stiam ce am,nici prin gand nu mi-a trecut ca as fi gravida,dupa un timp am observat ca nu imi vine ciclu si abia atunci m-am gandit ca este posibil insa mi am cumparat un test de sarcina care a iesit pozitiv si nu am crezut suta la suta asa ca am mers si la doctor care mi-a confirmat ca eram gravida in 4-5 saptamani,nu imi venea sa cred nici mie nici sotului,dupa cateva zile am avut probleme ,am avut sangerari si a trebuit sa merg la spital unde mi-au spus doctorii ca am sarcina situatat prea jos si colul deschis si ca trebuie sa am mare grija sa nu fac niciun fel de efort ca sa nu pierd sarcina,am dureri pe jos in fiecare zi,mai am putin si fac 6 luni de sarcins si imi e frica sa ma bucur foarte mult pt ca nu stiu cum va decurge totul pina la 9 luni,in aceasta perioada imi e greu uneori sa ma incalt sa ma aplec pt ca ma doare burta insa deocamdata e bine ma refer ca marime nu ma deranjeaa atat de mult insa imi e frica cand o sa am burta imensa ma gandesc cum o sa ma descurc,cel mai mult urasc ca ma doare spatele ingrozitor cand stau in pat ,sper ca totul sa decurga bine si sa ne auzium in 2 in luna februarie sanatosi si voinici,am aflat ca e baiat,multa sanatate tuturor

Floricica Nou Venita danyielle's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2012
    Postari in forum
    17

Rusinos Emotia primei sarcini

Buna! Noi ne doream un bebe mic pitic, si am fost destul de trista cand nu am ramas insarcinata din prima luna, asa ca apoi eram destul de atenta la "semne" si cand stiam ca trebuie sa-mi vina, am cumparat un test de sarcina pe care l-am si facut imediat. La testul de sarcina cea de a doua liniuta se vedea destul de neclar, asa ca am fost la medicul meu de familie care mi-a dat trimitere sa fac un test de sange HGC. Analizele au iesit in maxim doua zile si ca sa vezi, mare bucurie aveam 258 unitati. Am citit pe internet ce inseamna aceasta valoare, dar pentru ca inca nu eram foarte sigura, am sunat medicul, care mi-a confirmat ca da la aceasta valoare este vorba de sarcina.

Dupa ce mi s-a confirmat ca este vorba de sarcina, nu stiam cum anume sa ii spun si sotului meu, dar am gasit o solutie si pentru acest aspect. Seara, cand a venit acasa de la munca, si voia sa manance, l-a asteptat un biletel pe care scria "Pofta mare, tati!". Si el a fost desigur foarte bucuros si emotionat. M-am programat la medicul ginecolog, care mi-a facut prima ecografie la 5 saptamani de sarcina, si am auzit pentru prima data primele batai de inimioara ale bebelui nostru. A fost o experienta cum nu am mai trait pana atunci, atat eu cat si sotul meu (pentru ca se implica foarte mult in aceasta sarcina, ceea ce ma bucura enorm).

Dupa ce am facut aceasta ecografie, am fost acasa la parinti sa le dam si lor vestea cea mare. Nu va puteti imagina ce sentiment de extaz au avut toti patru bunicii, mai ales ca este primul nepot pentru fiecare dintre ei.

Pe la vreo 7 saptamani de sarcina, am inceput sa vomit. Acest lucru s-a intampla pana saptamana aceasta, saptamana 12 de sarcina. Vomam din aproape orice, la orice ora din zi sau noapte. Parca nu mai aveam chef sa mananc. La un moment dat nu mai stiam ce sa mananc, pentru ca imi era foame aproape din ora jumate in ora jumate si parca ma plictiseam sa mananc acelasi lucru chiar si o zi intreaga sau sa pap acelasi lucru doua zile la rand pentru dimineata ceva, la pranz altceva desigur.

Noaptea ma trezesc de minim 2-3 ori sa fac pipi si cateodata si ca sa mananc. Pentru trezirile mele nocturne mananc o banana, tine de foame.

Acum doua zile, am fost la dublu test si am aflat ca 90% este fetita, ceea ce ne bucura enorm, pe mine pentru ca noi am fost 3 fete acasa si stiu deja cat de cat cum sta treaba cu fetele, iar pe sotul meu pentru ca ei au fost 3 barbati acasa si asta este o experienta noua si provocatoare.

De ingrasat nu pot spune ca m-am ingrasat, cred ca si din cauza faptului ca am tot vomat aproape zilnic, daca nu sigur odata la doua zile.

Astept cu nerabdare celelalte saptamani de sarcina si experientele, emotiile care vin odata cu acestea.

Mentionez ca astazi se termina pentru mine cea de a 12-a saptamana de sarcina si oficial de maine intram in trimestrul doi:)[/COLOR][/SIZE][/SIZE][/COLOR][/SIZE][/SIZE][/B]

Floricica Nou Venita grofailaalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2011
    Postari in forum
    6
    A darui este in firea intregului univers. A accepta darul este a doua natura a intregului univers .Va salut si va doresc inca de la inceput, dragi prieteni copii si, de ce nu, si parinti sa aveti parte de o copilarie fericita! Ce bine ar fi ca viata noastra sa ne fie o copilarie continua! Numele meu este Neacsu Alexandru Gabriel iar Bunul Dumnezeu s-a gandit sa ma aduca pe lume tocmai la poalele Tampei direct din sacul Mosului.
    Parintii mei au fost foarte cuminti, iar Mosul le-a adus cel mai minunat cadou - pe mine! Nu imi amintesc exact toate detaliile nasterii mele-stiu, insa, ca afara se pusese o iarna grea si o zapada de te ingropai in ea. Era 19 Decembrie-pesemne se pregatea drumul pentru sania Mosului. De atunci si pana acum am mai crescut un pic. Tocmai urmeaza ca Mosul sa-mi puna sub brad al cincelea an de viata.
    M-am nascut cu hidronefroza bilaterala congenitala (dilatare a rinichilor) si vreau sa le multumesc parintiilor mei pentru toata grija care mi-o poarta...stiu ca ma iubesc tare mult dar nu prea inteleg eu de ce ma duc intr-un loc asa de rece unde ”nenea” si ”tanti”sunt imbracati in alb si imi fac ”buba”. Oare totu-i spre binele meu? Da …pentru ca mami si tati se joaca cu mine imi vorbesc calm, au rabdare, imi spun ca ma iubesc si ca alaturi de mine pot sa treaca peste orice, dar, nu inteleg ce vrea mami sa spuna ca alaturi de mine s-a mai nascut o data. Mama m-a inscris la cursuri de dans, de canto si de desen. N-am excelat. Visez sa devin povestitor si sa scriu povesti la fel de frumoase precum cele pe care mi le citeste mami seara , inainte de culcare.
    Am multe dorinte iarna asta de la Mos Craciun….pentru mami, dragoste ti-a cerut candva si i-ai adus. Ti-as mai cere pentru ea liniste si pace sufleteasca, dar stiu ca sunt atatia oameni zbuciumati si atitia copii batrini inainte de vreme care au nevoie de asta. Pentru tata, adu-i un brad fermecat te rog, pe care sa il impodobesca cu vise in care zambetele nu se pierd, iar lacrimile, prizoniere fara glas, nu mai stralucesc. Un brad pe care sa asez imbratisari fara sfarsit care nu dor cand bratele trebuie sa se desclesteze. Da asta vreau!
    Iar pentru mine Mosule sa aduci un acvariu mare cu pesti albastri. Iti promit ca o sa am grija de ei si o sa le schimb apa, o sa le pun castel si plante acvatice cum am vazut cu tati pe internet. Sa-mi aduci si doua Kindere si 3 acadele de cirese si as dori nespus de mult sa-mi aduci o masa si un scaunel ca sa pot desena si colora iar de Revelion imi doresc sa-mi aduci surioara mult asteptata de toata familia mama trebuie sa nasca pe 10 ian. dar stiu ca feitele au un obicei sa se grabeasca deci Un Nou An Fericit!

Floricica Novice sorina88's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2012
    Postari in forum
    574
    Dupa ce ne-am chinuit si am urmat tratamente timp de 2 ani in viata noastra s-a intamplat minunea mult asteptata...ca un dar mult dorit am simtit ca Dumnezeu imi face un cadou imens pentru ca am aflat ca sunt insarcinata chiar de ziua mea, atunci am facut 2 teste de sarcina care mi-au aratat cele 2 liniute mult asteptate..de atunci eu si sotul meu traim cea mai mare implinire a noastra si ne bucuram de burtica care creste si de miscarile puiutului nostru care astazi a facut 21 de saptamani la mami in burtica...acum asteptam cu mare nerabdare ca pe data de 14 noiembrie sa aflam ce se ascunde in burtica o fetita sau un baietel, dar cel mai important este sa fie sanatos. Asteptam cu entuziasm si nerabdare clipa cand il vom tine in brate si ne vom bucura de minunea noastra!!

Floricica Nou Venita laviari's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2010
    Postari in forum
    59
    sunt o graviduta de doar 5 saptamani si momentul fiecarui test pozitiv este cu adevarat minunat.asa s-a intamplat si de aceasta data cand imi doream cu ardoare inca un copilas si voiam ca si acest test sa fie pozitiv.emotiile sunt cu atat mai recente cu cat vineri ni s-a confirmat oficial de catre ginecolog ca o sa vine inca un bebe.sunt momete cu adevar unice: prima liniuta si apoi cea de-a doua, primele batai ale inimioarei ce se aud la eco...totul este de vis.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari