Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ilona's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2006
    Postari in forum
    7
    La sfarsitul lunii trebuie sa raman acasa,dar nu stiu ce sa fac,sa mai stau, sa plec,cum ziceti voi ca e mai bine?Daca mai raman influenteaza indemnizatia de crestere a copilului de dupa nastere. Ce sa fac?

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    intri in prenatal?
    ia-ti tot prenatalul!
    trebuie sa iti ramana min 40 zile dupa nastere:)
    ai grija de tine!
    pupici!

Floricica Nou Venita sorinik's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2006
    Postari in forum
    24
    Ati putea sa ma lamuriti si pe mine cum este cu prenatalul acesta? Cand se ia? Din ce luna?

cristina elena
    Guest
    Din cate stiu eu se poate lua cu 63 de zile inainte de data probabila a nasterii, eu l-am luat la 7 luni si 6zile, dar poti sa-l iei si mai tarziu. DAR ATENTIE MARE CU POSTNATALUL: insistati la doctorul care va face hartia pt. concediul postnatal sa nu va dea mai mult de 42 de zile(ca sa puteti intra din a 43-a zi la cele 8 milioane)ca altfel pierdeti niste bani cum am patit eu: sa va explic de ce:din 126 de zile se scad zilele dinaintea nasterii si unii medici dau restul zilelor ramase ca si concediu postnatal si acestea se platesc slab asa ca mai bine luati doar 42 zile dupa nastere si nu 60 si ceva cate va raman in mod normal

Membru inregistrat la
    23.09.2006
    Postari in forum
    24
    Sa intelelg ca sunt 126 de zile pe care ti le imparti tu cum vrei inainte si dupa sarcina, insa cu conditia ca dupa sarcina sa-ti ramana cel putin 42 de zile, iar dupa aceste 42 de zile intri in concediu de crestere a copilului cu cele 8 milioane? Si in aceste 126 de zile cum esti platita? Presupun ca un procent din salariu? Care este acela?

cristina elena
    Guest
    procentul este 85% depinde unde si cu ce salariu ai fost angajata. Ai inteles destul de bine cu cele 126 de zile. De obicei dupa nastere iti raman totdeauna de la 60 de zile in sus asta depinde de fiecare mamica, cat si-a luat inainte de nastere. Dar daca ai un salariu de la mediu in jos e mai avantajos sa-ti iei doar 42 zile postnatal si nu 60 si ceva. Legea spune ca din a 43-a zi se poate depune dosarul pt. indemnizatie de aceea vorbesc eu doar de 42 zile

Membru inregistrat la
    23.09.2006
    Postari in forum
    24
    Mersi mult de lamuriri.

Floricica Nou Venita corinette's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2006
    Postari in forum
    13
    draga mea,
    iti dau un sfat de care daca te vei folosi, ai sa ma pomenesti mult timp. Ia-ti barem o luna inainte de a naste...o luna in care sa stai sa lenevesti, sa te relaxezi, sa citesti, sa dormi, sa te plimbi...dupa ce vei naste nu vei mai avea in graba asemenea sanse. asculta-ma. si eu am facut la fel. a fost super.

cristina elena
    Guest
    Pai eu mi-am luat 2 luni-nu o luna. Aproape 2 luni-din 17 aprilie pana in 10 iunie cand am nascut. Eu am fost viteaza ca am vrut sa stau la servici pana la sfarsitul lui aprilie dar nu s-a putut ca eram ca o balena de mare. E bine sa iei concediul cand simti ca vrei odihna si liniste-asta depinde si de fiecare dintre voi, de cat sunteti de "mari". Oricum-odihna cat de multa inainte si nastere usoara!

Floricica Nou Venita bebeco's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2007
    Postari in forum
    1
    bine v-am gasit! eu am data probabila a nasterii 13 iunie si mi-as lua concediu din 9 aprilie.crezi ca se poate

cristina elena
    Guest
    Se poate sa-ti iei de la 7 luni si 10 zile de sarcina.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari