Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Col scurt in sarcina!

Buna dragelor...sunt o graviduta de 14 saptamani ,in urma cu 1 saptamana la control sa constatat scurtarea colului la 26 mm,tratament utrogestan 400 mg,no-spa 3/zi ,indometacin1/seara,repaus la pat pana saptamana viitoare cand voi merge din nou la control,daca se mai scurteaza imi va face cerclaj,nu prea ma impac cu repausul la pat,am fetita in varsta de 4 ani de care trebuie sa ma ocup,stau mult in pat ,nu numai la orizontal...care a mai trecut prin asa ceva ce sfaturi imi puteti da,colul se poate lungi?

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    cu aceeasi problema ma confrunt si eu...am fost ieri la control si mi-a spus col scurt+uter contractat=iminenta de avort.nu ma asteptam la astfel de vesti si cu statul in pat e mai greu.eu iti doresc ca totul sa fie bine.multa sanatate

Floricica Nou Venita luciana84's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2013
    Postari in forum
    3
    este musai sa stai in pat lungita nu in fund. colul nu se mailugeste dar ii poti opri prrocesul de scurtare, eu ma confrunt cu aceasta problema de 2 sapt, acum am 36 sapt de sarcina stiu ca nu este acelasi lucru ca la inceputul srcinii dar daca se scurteaza in continuare te va interna si vei sta multe saptamani in spital ceea ce nu e placut deloc. sanatate multa si stai cuminte in pat

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Denny, te pup! Ma bucur sa aflu ca esti iar insarcinata si iti doresc din toata inima ca totul sa fie bine pana cand vei ajunge la termen.

Si eu am avut colul scurtat pe toata perioada sarcinii cu Irini (avea putin peste 2cm) si contractii destule dar n-am luat nicio masura speciala pentru asta. Am nascut la 38s5z cu travaliu indus.
    La sarcina cu Gogu colul a avut in jur de 3cm... putin mai lung decat la sarcina precedenta... si am avut zilnic contractii dureroase pe care nici nu le-am bagat in seama. Erau atat de dese si dureroase incat nici nu mi-am dat seama ca la un moment dat CHIAR intrasem in travaliu :))) de ajunsesem la spital cu dilatatie 6 si am nascut intr-o ora jumate :)))
    Asta a fost cazul meu... am dus pana la termen 2 sarcini, cu col scurt si contractii dureroase, fara tratament special, fara repaos... ba chiar am facut si mult efort fizic.

In cazul tau, eu zic sa faci ce zice doctorul, pe cat posibil. Eu inteleg ca nu poti sta la pat, dar evita cat poti de mult efortul si statul in picioare. Si nu te stresa!!! Poate data viitoare, la control, se constata ca s-a lungit colul.
    Eu zic asa: nu ridica greutati, sa nu mergi mult si repede pe jos, nu face treburi in casa, evita sa iesi singura cu fetita la plimbare, la toaleta nu te forta. Si da, stai la orizontala cat de mult poti!!!

Iti doresc numai bine si sarcina usoara in continuare! Te pup!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Luciana, la prima mea sarcina, dimensiunea colului a variat. Mai scadea, se mai lungea... fara sa sara de 3 cm. Asta pana pe la 25-30 saptamani cred... ca dupa aceea doctorul nici nu imi mai spunea, cand ma vedea cat de panicata eram... Ca deh, citeam eu fel de fel de povesti infioratoare pe internet... Total gresit!!! E bine sa ne informam, dar inainte trebuie sa mai tinem cont si de spune doctorul. Mie imi tot spunea ca nu-i nimic ca e mai scurt colul, dar pe o ureche imi intra, pe cealalta imi iesea... si dadeam fuga acasa ca sa citesc eu despre cerclaje, ca eram sigura ca nu scap fara :)))

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    mersi pt.incurajare,dr.mi-a spus ca se poate lungi colul,nu ridic greutati,nu stau mai mult de z10 min.in picioare,mai ies si eu in curte si stau pe sezlong,ca trebuie sa supraveghez fata,sper sa fie suficient si sa nu fie nevoie sa ma ridic doar sa merg la baie...anna ma bucur sa te aud(virtual)

Floricica Nou Venita lauramaria5's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    103
    Denyy vorbeste cu medicul sa-ti faca cerclaj.Este cel mai sigur.Eu l-am facut acum doua saptamani si ma simt destul de bine,stau intr-adevar numai in pat si ma dau jos numai cand merg la baie deoarece colul meu este fff moale.La un col scurt dar tare dupa cerclaj nu o sa stai numai in pat ,o sa poti iesi in curte sa o supraveghezi pe fetita .
    Colul tau este destul de scurt pentru 13 saptamani de sarcina ,mai tarziu cand va creste bebe si va face presiune nu cred ca o sa tina ...evident asta este parerea mea ,nu sunt medic...
    Iti stau la dispozitie pentru orice nelamurire,suntem din acelasi oras .Te pup.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    laura daca nu mi se lungeste pana pe 9mai,a spus dr.ca imi va face cerclaj,cumnatei mele i sa scurtat colul la 23 mm dupa cateva zile de perfuzii i sa ridicat la 30mm,a nascut la 41 de saptamani,nastere provocata...tu la ce medic mergi,la tine de ce a fost nevoie de cerclaj?

Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    103
    Sunt la Dr Enachescu Irina,mi-a facut cerclaj preventiv pentru ca anul trecut am nascut la 24 saptamani ,am colul lung de 4,5 dar este fff moale .Voi sta numai in pat dar pt un bebe as face orice !

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    laura ,cat ai dat la anestezist si la medic?pe mine ma vad 2 medici dr.Tudorache Stefania si dr.Dragusin Roxana...

Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    103
    Dna doctor nu a vrut sa-mi ia banii (aveam pregatiti 300 lei,asa mi s-a spus ca se da ) iar la anestezist am dat 150 lei.Am mai dat 50 lei la o asistenta sa stea numai langa mine dupa ce am iesit din sala de operatie pana am ajuns la salon deoarece aveam ceva frisoane din cauza anesteziei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari