Ultimele discutii din forum
    syg
    syg este offline.
    Floricica Nou Venita syg's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27

Col inchis la 39 de saptamani

va rog lamuriti-ma si pe mine ca m am saturat sa caut pe net ..am 39 de sapt si dr mi a spus ca am uterul inchis .initial sapt trecuta am vorbit cu el sa mi provoace el nasterea ,dar mi a explicat ca daca uterul nu este dilatat cel putin 1-2 cm nu poate,pt ca exista si riscuri ...m am gandit sa fac cezariana,dar imi este frica rau .de ce la 39 de sapt nu am nici o contractie nimik ...nici o scurgere in afara albulinei respective ..??cat sa mai astept sa vina bebe ??ce sa fac ?sa ma programez pt cezariana ?joi 19.01.2012 m a chemat din nou la control ...va multumesc

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    baniesc ca ai un baietel in burtica,sunt mai puturosi.dar in schimb vad ca vrei sa nasti normal.asa ca sfatul meu asteapta pana la sapt 40 si apoi vb cu dc de cezariana.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    eu am nascut la 41 saptamani si 3 zile pe ambii copii......m-am dilatat pe parcursul travaliului......
    fara suparare mamici da ce-i cu graba asta???????...stati linistite ca stie bebele cand trebuie sa vina.......

Floricica Nou Venita elenika's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2012
    Postari in forum
    1
    verisoara mea a nascut azi la Polizu prin cezariana. avea 40 de saptamani si 4 zile iar colul era inchis . nu avea deloc contractii, dureri . la nastere dr a spus ca mai avea foarte putin lichid. cum s-a scurs lichidul ala putin cate putin .....? copilul e bine dar verisoara mea a fost foarte stresata deoarece s-a internat inainte de revelion iar acolo toti dr isi dadeau cu parerea : sa faca cezariana sa nu faca ,sa astepte , ba ca e prea tarziu , ba ca nu se oxigeneaza copilul si multe altele....eu am nascut tot la polizu acum 2 ani.aveam colul inchis la 40de sapt si o zi. mi-au zis ca o sa nasc in vreo 2-3 zile dar dupa 3-4 ore am inceput sa am contractii si am si nascut.

Floricica Novice madalik's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2009
    Postari in forum
    531
    Buna fetelor,am nevoie de ajutorul vostru,sunt insarcinata in 6 luni,a doua sarcina,am o tuse ingrozitoare,seaca ,nu pot dormi noaptea,intrebarea mea este pot lua Stodal,va rog sa-mi raspundeti ca sunt disperata!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    madalik, si eu am avut tuse grea in luna a noua si am luat homeovox si am baut mult sirop de ceapa. mergi la farmacie si intreaba, sunt multe remedii homeopate pentru tuse dar cel mai bine intreaba bunica ca tot cu astea babesti te vindeci.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si eu am avut colul inchis, nu mi s-a rupt nici apa, nici contractii nu aveam, nici dureri. pana la urma am nascut prin cezariana. crede-ma ca dupa ce stai 6 ore in spital zici sa-ti faca ce ti-o face dar sa scoata bebele din burtica. multa bafta!

syg
    syg este offline.
    Floricica Nou Venita syg's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    multumesc pt raspuns draga mea ,pt mn nu este graba sunt ganduri si teama ca bebitza sa fie sanatos.in rest poate sa stea in burtica mea cat doreste el ca il iubesccccccc mult mult de cand l am conceput.te pop

Floricica Novice madalik's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2009
    Postari in forum
    531
    mercic simonacio,dar tot nu stii nimic de stodal ca mi-a trimis mama mea din Ro,pe prospect scrie ca se poate administra in sarcina dar am vrut sa va intreb si pe voi mamicile inainte sa iau,cu toate ca am postat unde nu trebuia dar .....,si siropul de ceapa i-l faceai tu sau din farmacie?pup

Floricica Nou Venita anaid27's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2012
    Postari in forum
    135
    Si eu la prima sarcina,am trecut peste termen Aveam data probabila pe 5 august dar am nascut pe 11,am nascut prin cezariana,si vreau sa spun ca baietelul avea pielea pe el in special pe palme si talpi descuamata.Statuse prea mult si nu dadea nici un semn...S-a curatat foarte repede dar cred ca totusi am asteptat prea mult.La tine mai este inca timp sa inceapa contractiile.Intr-o saptamana se pot intampla multe.Bafta, nastere usoara si copil sanatos!

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    si eu am avut colul inchis, nu mi s-a rupt nici apa, nici contractii nu aveam, nici dureri. pana la urma am nascut prin cezariana. crede-ma ca dupa ce stai 6 ore in spital zici sa-ti faca ce ti-o face dar sa scoata bebele din burtica. multa bafta!
    la primul copil am stat 2 zile cu contractii si tot n-am acceptat cezariana....la al doilea am asteptat 3 zile si n-am murit......i-am nascut natural pe amandoi.....e drept.....travaliu indus.....dar m-am dilatat si au venit pe lume in modul cat mai natural in conditiile acelea......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari