Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita silv's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2010
    Postari in forum
    13

Cata apa ati baut in timpul sarcinii?

eu am 23 de saptamani si beau 4 - 5 litri de lichide pe zi. la inceput, cand am constientizat ,m- am speriat, insa dr meu a spus ca este absolut normal...analizele sunt ok... lichidul amniotic este in limite normale( mi- a spus cineva ca fac prea mult lichid....). voi ati baut apa multa?

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    apa nu dar sucuri si fructe si inghetata in prostie. am mancat odata 1 kg de banane odata de s-a speriat sotul meu. bine ca nu m-am costipat.....

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    O intrebare mai prosteasca decat titlul acestui topic nu mi-a fost dat sa aud de mult timp.....cata apa am baut in timpul sarcinii? apa nu prea am baut, foarte rar apa plata....in schimb am baut lichide foarte multe...ceaiuri, suc de fructe facut in casa....in jur de 540-600 de litri...facanad asa o medie....2 litri zilnic...inmultit cu 9 luni si 30 de zile....

....cu tot respectul, silv.....te-ai gandit mult pana sa deschizi acest subiect? exista pe acest forum atatea topice deschise cu si despre perioada sarcinii...ce e bine, ce e de evitat...ce e recomandat, ce nu.....schimbariile care se petrec in corpul nostru...ai fi putut sa alegi de-acolo exact ceea ce te intereseaza....

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu una nu am baut f multa,mai multe ceaiuri,sucuri din comert si lapte daca se poate incadra.si un kg pe zi.si lichid am avut ff mult

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu zic , ca depinde de organism..si de anotimp..mare grije sa nu retina corpul apa
    mi se pare mult..atata apa..la ce ajuta?
    si lichide..sa bei ceai in loc de apal..si tot parca e prea mult.. mai ales acum ca e iarna..ce vei face la vara?

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Eu am baut maxim 2litri de lichide pe zi,dr imi zicea ca obligatoriu trebuie sa beau 3litri,dar nu am reusit!
    Pt mine 4-5litri e enorm!Ti-ai facut testele pt diabet?Stiu ca setea exagerata poate insemna diabet gestational!
    Iti atasez un link: Diabetul gestational sau diabetul de sarcina

Membru inregistrat la
    16.12.2010
    Postari in forum
    13
    andreea, cu tot respectul, fiecare are dreptul sa intrebe ce il intereseaza, nu?
    este o curiozitate de- a mea asa ca.... nu inteleg de ce esti asa revoltata... nu trebuia sa raspunzi ... treceai mai departe... si gata..

Citat Postat de diana_andreea Vezi mesajul
    O intrebare mai prosteasca decat titlul acestui topic nu mi-a fost dat sa aud de mult timp.....cata apa am baut in timpul sarcinii? apa nu prea am baut, foarte rar apa plata....in schimb am baut lichide foarte multe...ceaiuri, suc de fructe facut in casa....in jur de 540-600 de litri...facanad asa o medie....2 litri zilnic...inmultit cu 9 luni si 30 de zile....

....cu tot respectul, silv.....te-ai gandit mult pana sa deschizi acest subiect? exista pe acest forum atatea topice deschise cu si despre perioada sarcinii...ce e bine, ce e de evitat...ce e recomandat, ce nu.....schimbariile care se petrec in corpul nostru...ai fi putut sa alegi de-acolo exact ceea ce te intereseaza....

Membru inregistrat la
    16.12.2010
    Postari in forum
    13
    afrodita, si mie mi s-a parut enorma cantitatea... nu o retin, o elimin imediat .
    beau numai apa... rar suc natural de porto facut in casa

Citat Postat de afrodita.elena Vezi mesajul
    eu zic , ca depinde de organism..si de anotimp..mare grije sa nu retina corpul apa
    mi se pare mult..atata apa..la ce ajuta?
    si lichide..sa bei ceai in loc de apal..si tot parca e prea mult.. mai ales acum ca e iarna..ce vei face la vara?

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78
    nu am tinut cont niciodata beau cand imi este sete ,se spune ca la fiecare 3 ore lichidul amiotic se schimba ..probabil ca, cu cat inaintam in sarcina corpul cere mai multa apa pt schimb habar nu am dar e indicat sa bem cam 2 litri pe zi fie ca suntem sau nu insarcinate..nu stiu daca sucurile si alte cele se pun la socoteala oricum nu beau decat de portocale +morcov facut de mine un pahar pe zi .

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Citat Postat de dodolin Vezi mesajul
    nu am tinut cont niciodata beau cand imi este sete ,se spune ca la fiecare 3 ore lichidul amiotic se schimba ..probabil ca, cu cat inaintam in sarcina corpul cere mai multa apa pt schimb habar nu am dar e indicat sa bem cam 2 litri pe zi fie ca suntem sau nu insarcinate..nu stiu daca sucurile si alte cele se pun la socoteala oricum nu beau decat de portocale +morcov facut de mine un pahar pe zi .
    Se pun la socoteala si sucurile,si laptele,ciorba,supa...indicat in sarcina e sa bei cam 3litri de LICHIDE pe zi!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Citat Postat de silv Vezi mesajul
    afrodita, si mie mi s-a parut enorma cantitatea... nu o retin, o elimin imediat .
    beau numai apa... rar suc natural de porto facut in casa
    bine ca nu o retii.Parerea mea este sa mergi totusi sa vezi daca este normal..sa ceri si alta parere ..ma refer la alt medic.
    sarcina usoara iti doresc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari