Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Dragele mele,

Am ajuns si noi la capitolul cumparaturi pentru bebe si este clar ca suntem un pic in ceata .

Avem multe dileme in privinta a ce este mai bun pentru bebe dar mai ales cum trebuie cumparat. M-au ajutat mamicile cu experienta sa imi rezolv dilema cu patutul pentru bebe insa acum suntem la alt capitol, carutul lui bebe.

Cum trebuie ales? Dupa ce anume trebuie sa ne uitam, ce functii trebuie sa aiba, cat sa fie de mare....

Am vazut cateva carucioare cu cotul meu insa in afara de faptul ca aratau bine ne uitam total nepriceputi la ele. Asa ca apelez iar la mamicile cu experienta sa ne dea o mana de ajutor

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Am uitat sa precizez..exista si un criteriu de varsta dupa care trebuie ales? Adica, am vazut de exemplu ca la scaunul pentru masina exista mai multe variante: scoica sau scaun (care poate fi folosit dopar dupa o anumita varsta), sau chiar un scaun care are si functie de scoica si poate fi folosit de la 0 la 4 ani...

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Gabitza,ideasl ar fi sa iei un carucior care sa nu fie PREA GREU(eu luasem unul f bun dar extrem de greu si a treb sa iau altul mai usor) dar insa rezistent si stabil ,sa se plieze repede,sa incapa in lift si..eventual sa-l iei ori 2 in unu..(se gaseste si in varianta scoica+carucior),ori unul care merge si ca landou si carucior sport,adica cu inclinarea scaunelului pana la orizontala! Insa,la astea fii atenta sa aiba invelitori si aparatori bune ca altfel,cand bebe e mic,trece tot vantul si ajunge direct la el!

Si..mai ales daca stai la etaje superioare si bloc mai vechi,nu lua unul f mare!! si atentie si la roti..sunt bune cele pe perna de aer ca acestea nu "zgaltaie" tare bebelusul la denivelari,dar oricum unele care nu se tocesc repede! Si inca ceva..sa aiba maner reversibil..sa il poti plimba atat cu fata spre tine cat si invers!!Cam atat imi amintesc momentan..daca imi mai "rasare" ceva ,revin!

Nu mai dau nume de firme ca sa nu se cread ca fac reclama,daca vrei vb si pe mess!

Pupici!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Merci mult de tot Simo mereu imi sari in ajutor . Am zis eu ca o sa va terorizez cu intrebarile si uite ca am inceput. Ma mai linistesc cand vad ca nu sunt singura cu astfel de dileme si ca "se poarta" printre gravidute

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Cu multa placere scumpete! Nu ma "terorizezi" ,exact la fel am fost si eu!

Criteriul de varsta tine de inclinarea spatarului..daca merge pana la orizontala,e de la 0 luni! Astea-s cele mai bune ca merg ca si carucioare sport ulterior..si repet,nu lua unul greu ca,la cat esti tu de firava,nu te vad coborandu-l borduri..si mai ales ridicandu-l! :))))))

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    eu ti-as recomanda modelul 3in 1(carucior,landou si scoica)care se inchide stil umbrela,gasesti l atoate marcile dar cred ca cel mai ieftin este de la Baby care sau Primii pasi eu l-am luat anul trecut de la primii pasi cu 750 ron si e usor de manevrat si rezistent in acelas timp.Are bebe o poza in album cin carucior dar cred ca nu se vede bine

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumesc mult fetelor! Ne ajutati pe noi burticile care suntem la inceput :)

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Neaparat sa aiba aparatori ptr. picioare si eventual ploaie. Ptr. mine e extrem de util cosul de jos in care ii pun cumparaturile. Asa pot face cumparaturi la piata si u car plasele in mana.
    Ce as mai recomanda eu sa nu iei culoare sensibila(adica foarte deschisa) ca se murdaresc repede ( poti spala husele la majoritatea modelelor dar atunci nu folosesti caruciorul).

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122
    buna ! de acord cu tot ce a spus simona si restul fetelor, noi am primit cadou un carucior ff bun dar mult mult prea mareee si greu, intr-adevar are roti de cauciuc cu aer, are suspensii, aparatori de ploaie, este si reversibil dar...reversibil nu in adevaratul sens adik se intoarce invers dar din cauza suspensilor nu se poate manevra si nu il pot intoarce atunci cand vreau sa iau o curba, deci grija si la acest aspect, a da si sa aiba cat mai multe trepte de inclinare,
    sa nu fie f mare pentru a putea incapea in portbagajul masinii si sa nu ocupe tot spatiul:)) si cu asta avem o problema:)
    spor la cumparaturi...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumesc mult pentru sfaturi fetelor. Pentru ca bebe vine de sarbatori cred ca cel mai indicat este sa caut unul care sa aiba invelitoare pentru picioruse nu?
    Stefania ziceai ca din cauza suspensiilor nu se poate intoarce asa ca e mai bine ca caut fara suspensii?

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122
    gabi, acum nu stiu ce sa zic se poate sa fie doar modelul meu asa, cred ca nu toate carucioarele cu suspensii fac figura asta, e indicat sa cumperi unul cu aparatoare pt picioare si eventual la vara cumperi unul sport doar pt sezonul cald
    eu recomand ca atunci cand vrei sa cumperi caruciorul sa te plimbi cu el macar prin magazin, sa vezi daca se poate pune si invers si sa iei si curba, daca merge usor,, daca se manevreaza usor intr-un cuvant

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari