Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Cand anuntam la birou ca suntem insarcinate?

O intrebare care le framanta pe multe gravidute la inceputul sarcinii. Eu am anuntat imediat cum am aflat si verbal, nu in scris, am mers pe incredere pentru ca firma in care lucrez isi incurajeaza angajatii sa-si formeze familii si incearca sa pastreze un echilibru bun intre viata profesionala si cea personala.

Voi cand ati anuntat si cum ati procedat?

Floricica Novice alexandraene's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    Eu i-am anuntat verbal cand aveam aproape 2 luni,iar in scris i-am anuntat dupa ecografia de trimestru I,respectiv,dupa 3 luni incheiate.Vroiam sa treaca perioada cea mai critica ,si nu am vrut sa grabesc lucrurile inutil,asa ca dupa 3 luni mi se pare un termen ok.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Alina eu sunt in 3 luni si putin,nu am anuntat inca nici verbal nici scris,am asteptat sa fac 3 luni la mine deja se vede dar am acceptat parerea colegilor ca m-am ingrasat))desii doar la burtica,sambata asta fac eco daca e ok totul luni anunt in scris...ar fi bine daca ar pune cineva si un model de astfel de cerere(anunt)...

Floricica Novice alexandraene's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    Instiintarea in scris a angajatorului asupra starii fiziologice de graviditate depusa de salariata gravida
    Domnule/doamna Director/Administrator al _____________,
    Cerere nr.____/data ______________
    Subsemnata ________________________, salariatã a societatii ________________, in cadrul departamentului ________________, avand functia de ____________, avand CNP ____________, posesoare a B.I./C.I. seria ___ nr _______, eliberat/ã de _________________ la data de __________, domiciliatã in ___________________________________, conform OUG nr. 96/2003 Art. 2 lit. c), va aduc la cunostinta starea mea fiziologica de graviditate.
    Prin prezenta instiintare va rog sa luati în evidenta situatia mea, respectand normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca precum si toate normele legislative in vigoare.
    De asemenea, conform OUG 96/2003, art. 7, alin. (1), va rog sa transmiteti copii ale documentelor anexate care atesta starea mea fiziologica de graviditate catre medicul de medicina muncii si Inspectoratul Teritorial de Munca.
    Anexez prezentei instiintari, spre a dovedi corectitudinea afirmatiilor facute, scrisoarea medicala eliberata de medicul ginecolog _____________ in data de __________________.
    Va multumesc anticipat!
    Data Semnatura

Eu un model de genul asta am completat Cryssa si tot cum vrei tu sa procedezi am procedat si eu,dupa eco de la 3 luni i-am anuntat.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Nu stiu sa existe legiferat un termen limita de anuntare a starii de graviditate...si nici vreo obligativitate in acest sens...
    Ideea este ca angajata insarcinata are voie sa solicite 2 zile pe luna pt. investigatii de sarcina...si parca program de 6 ore...si teoretic ei s-ar putea sustrage de la acordarea acestor drepturi pe motiv ca nu au fost oficial instiintati.
    Eu am anuntat dupa 22 de saptamani...am avut noroc ca la mine burtica a devenit evidenta pe la 7 luni...pana atunci, eu purtand oricum tricouri mai largi, nu s-a vazut nimic...pt. ca la corp slabisem de fapt...(am avut 6 kg in plus la final)...

Floricica Nou Venita slv_ppsc's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78

pasi de urmat -anunt sarcina la angajator

Va rog, lamuriti-ma si pe mine care sunt TOTI pasii de urmat ca sa anuntam la serviciu sarcina si sa beneficiem de toate drepturile legale.

Practic, incepem cu:
    1. instiintare in scris angajator. Acesta trebuie sa o semneze de primire, corect?
    2. Apoi, pentru orele, 16 din cate am inteles, libere la care avem dreptul lunar pt investigatii medicale, cum procedam? Se face o solicitare sau le luam pur si simplu?
    3. Daca avem nevoie de program scurt, care-i procedura? LAMURIRE: programul scurt inseamna si salariu taiat sau lucram mai putin, dar banii sunt aceeasi?
    4. Concediu de maternitate- care-i procedura? Se pot lua si cateva saptamani inainte de nastere sau trebuie integral post-nastere? LAMURIRE: cei 85% la care avem dreptul in anul 1, ni-i da angajatorul sau vin de la stat?

MULTUMESC!!!!!

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de slv_ppsc Vezi mesajul
    Va rog, lamuriti-ma si pe mine care sunt TOTI pasii de urmat ca sa anuntam la serviciu sarcina si sa beneficiem de toate drepturile legale.

Practic, incepem cu:
    1. instiintare in scris angajator. Acesta trebuie sa o semneze de primire, corect?
    2. Apoi, pentru orele, 16 din cate am inteles, libere la care avem dreptul lunar pt investigatii medicale, cum procedam? Se face o solicitare sau le luam pur si simplu?
    3. Daca avem nevoie de program scurt, care-i procedura? LAMURIRE: programul scurt inseamna si salariu taiat sau lucram mai putin, dar banii sunt aceeasi?
    4. Concediu de maternitate- care-i procedura? Se pot lua si cateva saptamani inainte de nastere sau trebuie integral post-nastere? LAMURIRE: cei 85% la care avem dreptul in anul 1, ni-i da angajatorul sau vin de la stat?

MULTUMESC!!!!!
    1. Da, se da un numar de inregistrare.
    2. Se face cerere scrisa in care se precizeaza legea cf. careia soliciti sa ti se acorde acest drept.
    3.Nu. inseamna 6 ore platite ca 8. Se face cerere insotita de documentul medical care atesta necesitatea solicitarii tale.
    4. Concediul este pre si postnatal. Obligatoriu 42 de zile DUPA nastere....in rest, totalul zilelor ti le repartizezi cum vrei tu. Pe mine m-a avantajat sa imi iau pre mai aproape de data nasterii...si am lasat mai mult dupa....beneficiind de cei 85% din brut mai mult timp....cand intri in indemnizatie scaderea banilor este semnificativa...
    Pre si postnatalul sunt platite de companie....indemnizatia de stat...In indemnizatie intri cand termini cele 2 concedii....

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu am anuntat in saptamana a 5-a de sarcina, adica imediat ce am avut confirmarea de la medic. De fapt ii spusesem colegei de la resurse umane imediat ce am banuit ca e vorba de sarcina.
    Modificata de meprincipessa; 13.07.2013 la 09:52:36.

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Citat Postat de Hayeti Vezi mesajul
    4. Concediul este pre si postnatal. Obligatoriu 42 de zile DUPA nastere....in rest, totalul zilelor ti le repartizezi cum vrei tu. Pe mine m-a avantajat sa imi iau pre mai aproape de data nasterii...si am lasat mai mult dupa....beneficiind de cei 85% din brut mai mult timp....cand intri in indemnizatie scaderea banilor este semnificativa...
    Pre si postnatalul sunt platite de companie....indemnizatia de stat...In indemnizatie intri cand termini cele 2 concedii....
    Draga Hayeti,
    Multumesc frumos pt raspuns, insa tot ar mai fi ceva de lamurit ref. la acest concediu/aceste concedii.

Practic, exista un concediu mare de 12 luni (cu 85% din salariu) care poate fi prelungit pana la 2 ani (dar in al doilea an incasezi bani in limita unui plafon de 1000 si ceva de lei, daca imi amintesc bine ce-am citit...).
    Buuuun. In acest concediu mare de 12 luni este deja inclus/considerat si concediul medical obligatoriu pre si post-natal, cel de 126 de zile (repartizate dupa cum e bine pt. fiecare, dar din care obligatoriu 42 de zile dupa nastere) ???

Ca sa ma lamuresc, avem 126 de zile + 12 luni SAU 12 luni in care intra si cele 126 de zile?

Cele 126 de zile sunt platite de angajator cu salariul tau normal, actual ? Si de-abia cand intri in cel de un an primesti 85% din salariu, bani care nu se mai iau de la angajator, ci de la stat ? Sau cum...

Scuze ca am nelamuriri, insa as vrea sa stiu toate posibilitatile, sa evit neplaceri.

Multumesc pt. rabdarea de a-mi explica!!! :)

Membru inregistrat la
    31.03.2013
    Postari in forum
    78
    Citat Postat de slv_ppsc Vezi mesajul
    Draga Hayeti,
    Multumesc frumos pt raspuns, insa tot ar mai fi ceva de lamurit ref. la acest concediu/aceste concedii.

Practic, exista un concediu mare de 12 luni (cu 85% din salariu) care poate fi prelungit pana la 2 ani (dar in al doilea an incasezi bani in limita unui plafon de 1000 si ceva de lei, daca imi amintesc bine ce-am citit...).
    Buuuun. In acest concediu mare de 12 luni este deja inclus/considerat si concediul medical obligatoriu pre si post-natal, cel de 126 de zile (repartizate dupa cum e bine pt. fiecare, dar din care obligatoriu 42 de zile dupa nastere) ???

Ca sa ma lamuresc, avem 126 de zile + 12 luni SAU 12 luni in care intra si cele 126 de zile?

Cele 126 de zile sunt platite de angajator cu salariul tau normal, actual ? Si de-abia cand intri in cel de un an primesti 85% din salariu, bani care nu se mai iau de la angajator, ci de la stat ? Sau cum...

Scuze ca am nelamuriri, insa as vrea sa stiu toate posibilitatile, sa evit neplaceri.

Multumesc pt. rabdarea de a-mi explica!!! :)
    Gata-gata, cred ca pricep. Sa-mi spuneti daca am priceput bine :))

Se pot lua 126 de zile concediu medical (prenatal si lauzie) = indemnizatie de maternitate 85% din salariu brut, bani platiti integral din asigurarile sociale, deci nu de angajator.
    Si dupa aceea, intra in vigoare concediul propriu-zis de "ingrijire a copilului", de 1 sau 2 ani. Practic, daca concediul de 126 zile se termina, sa zicem, la 1 ianuarie 2014, concediul de ingrijire copil intra de la 2 ianuarie 2014 si tine un an sau doi... nu ?
    In acest concediu de ingrijire copil, tot 85% primesti ? Si tot suportat din bugetul asigurarilor sociale de stat ?
    Modificata de slv_ppsc; 14.07.2013 la 08:22:33.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Concediu este de 1 an sau 2, dar se incheie in data in care copilul implinesti unul sau 2 ani, nu se socoteste dupa incheierea celor 126 de zile.

1. Concediu până la împlinirea vârstei de 1 an a copilului si o indemnizație lunară de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimul an, indemnizație care nu poate fi mai mică de 600 lei și nici mai mare de 3400 lei.
    2. Concediu până la împlinirea vârstei de 2 ani a copilului și o indemnizație de 85% , dar care nu poate fi mai mică de 600 lei și nici mai mare de 1200 lei.

Mama alege daca sta 1 an sau 2 acasa cu copilul. Daca ai ales sa stai 2 ani, nu poti lua mai mult de 1200 ron pe luna pe perioada celor 2 ani.
    Daca alegi varianta unui singur an, atunci ai avantajul banilor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari