Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Boli frecvente in timpul sarcinii

Deschid acest topic la rugamintea uneia dintre cele mai implicate mamici si gravidute din comunitatea noastra. Este vorba despre cryssa .

Accesati linkul de mai jos pentru a afla care sunt cele mai frecvente boli in timpul sarcinii si cum poti sa le tratezi pentru a nu pune in pericol sanatatea voastra si a copilului vostru:

Boli frecvente in timpul sarcinii | Copilul.ro

Daca mai stiti si alte boli care pot aparea in timpul sarcinii si cum putem sa le tratam acasa va invit sa completati lista postand pe acest topic!

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Infectie vaginala cu streptococ

Streptococul B (Streptococcus) este una din cauzele principale ale mortii nou-nascutilor. In general, acesta trece de la mama la copil pe perioada sarcinii sau a nasterii. Deoarece aceasta infectie nu are nici o forma de manifestare vizibila sau usor detectabila, mamele nu stiu ca o au.

Streptococul B este bacteria ce poate fi identificata la nivelul tractului vaginal sau in zona rectala pentru multe femei. Deocamdata nu se cunoaste modul de raspindire a acestei infectii, dar nu este transmisibila prin contact sexual. Streptococul B este diferit insa de bacteria ce produce infectia la nivelul gatului (strep throat).

Pentru femeia gravida Streptococul B nu provoaca probleme, dar in cazul nou-nascutului, nascut pe cale vaginala, prezenta si infectarea cu aceasta bacterie poate duce la infectii serioase (ex. pneumonie) si chiar moarte.

Riscul de infectare este foarte mare daca:
    mama a mai dat nastere unui copil infectat cu Streptococul B;
    femeia gravida are mai putin de 20 de ani;
    copilul se naste dupa 18 ore de la ruperea membranelor;
    travaliul incepe inainte de cea de a 37-a saptamana de sarcina;
    febra este prezenta pe durata travaliului.

Deoarece nu exista vreun simptom care sa semnalizeze prezenta Streptococului B, medicii recomanda un test de urina intre saptamanile 35-37 de sarcina (testarile facute inainte de saptamana 35 nu sunt concludente privind prezenta Streptococului B la nastere). Daca testul nu este recomandat este bine sa fie cerut de femeia gravida. Unii medici nu-l considera un test de rutina, dar, in schimb, trateaza femeile aflate deja in travaliu ce prezinta factori de risc (nastere prematura, membrane rupte prematur sau febra). Multi medici nu tin seama de faptul ca mama a mai dat nastere unul alt copil infectat cu Streptococul B, dar aplica direct tratamentul pe durata nasterii.
    In testul pentru Streptococul B se iau probe din zona vaginala si rectala, iar femeile cu rezultat pozitiv sunt supuse tratamentului cu antibiotic pe durata travaliului. Daca Streptococul B este detectat in urina (saptamanile 35-37), antibiotice orale vor fi prescrise in ultimele saptamani de sarcina.

Pentru nou-nascuti, infectiile cauzate de prezenta Streptococului B apar in primele saptamani dupa nastere, dar e posibil si mai tarziu. Majoritatea copiilor care sunt infectati cu Streptococul B nu au insa probleme, dar aceasta infectie poate duce, in unele cazuri, la retardare mintala, surzenie sau orbire. Aproape 10% dintre copii infectati cu Streptococul B mor.

Sursa: "The WIC Nutrition & Health Newsletter" si "What to expect when you are expecting" de H. Murkoff, A. Eisenberg & S. Hathaway
    Streptocociile cu streptococ din Grupul B

Sau alte informatii
    Streptococul din Grupul B este un germene pe care il poarta aproximativ una din cinci femei gravide, in mod obisnuit fara a cauza probleme. Intr-un numar mic de cazuri poate fi transmis copilului in timpul nasterii conducand la o infectie puerperala sau chiar la meningita. Acest lucru se intampla doar la 3 din 10 000 copii nascuti in Marea Britanie. Este mult mai intalnit in Statele Unite, asa ca acolo s-a perfectionat un program de screening pentru streptococul din Grupul B. In Marea Britanie tratamentul este indicat de obicei doar in cazurile cu risc deosebit de crescut, si anume : travaliu precoce (inainte de 37 saptamani), prelungit, sau in cazul ruperii precoce a membranelor, daca exista temperatura crescuta, daca exista febra in timpul travaliului sau daca copilul de la nasterea precedenta a fost afectat de acest microb. Tratamentul consta in antibioticoterapie intravenoasa in timpul travaliului.

Streptococul de grup B | Copilul.ro

Floricica Nou Venita titi_ciciu's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    6
    Foarte interesant! Stiu o viitoare mamica si o sa-i dai luinkul asta

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Multumesc cu siguranta v-a fi foarte util tuturor gravidutelor,mai ales ca acum incepe sezonul gripei.Sper ca toate gravidutele care au remedii utile pentru diferite boli sa scrie aici..asa pot ajuta alte gravidute

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Se pare ca de ieri am racit si eu..asa ca m-a tratez cu paracetamol max 3 pastile pe zi,vitamina C cu macese 3-4 pastile/zi, siropul rebecai ))) de muguri de brad,echinaceea si propolis,frectii cu spirt la frunte si aseara ca efectiv nu puteam respira am pufait niste vibrocil ))) cam asa ma tratez eu deobicei nu numai acum ca sunt gravida)) sper sa-mi treaca repejor ca sufera bebiza cand sunt racita.

Floricica Nou Venita Asymy's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.05.2013
    Postari in forum
    1
    Eu am facut hipertensiune in saptamana 37...:((iar in saptamana 38 am facut operatie de cezariana...desi imi doream o nastere naturala,era mult prea riscant,si pentru mine,si pentru bebelina mea.

Floricica Nou Venita mami_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2012
    Postari in forum
    272
    salutare burtici,eu ma confrunt cu dureri de masele,am una cariata si ma chinuie rau,e a doua oara deja cand iau antibiotic.am mers la dentis prima oara mi-a curata putin canalele pe acolo,ieri insa nu mi-a mai facut nimic pt ca nu are cea si mi-a dat sa iau augumentin,pt ca deja mi sa umflat.sper sa nu sufere bebele,dar nici cu durere si puroi nu pot sta pt ca mai rau face,deis celor care le spun ca iau antibiotic ma privesc ciudat,parca m-ad droga.voi ati trecut prin dastea?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari