Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita loredana222's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2011
    Postari in forum
    54

Baia sau dusul in sarcina

Buna ce recomandat baia sau dusul in sarcina eu am auzit ca mai ales in primele sapt de sarcina e recomandat dusul dar eu am facut de multeori baie si sper sa nu se intample ceva cu bb meu,am uitat sa intreb si doctorul asa k va intreb pe voi,ms anticipat pwp

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    dusuri scurte si caldute.nu apa fierbite,nu baie in cada. mie asta mi-a fost recomandat de catre medic la momentul respectiv.

Floricica Nou Venita loredana222's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2011
    Postari in forum
    54
    Citat Postat de angel24 Vezi mesajul
    dusuri scurte si caldute.nu apa fierbite,nu baie in cada. mie asta mi-a fost recomandat de catre medic la momentul respectiv.
    deci mi s au dus baile cu spuma...off....dar asta e daca e spre binele lu bb,fac orice sa stiu ca e bn insa sunt cam speriata in privinta asta pt.ca am facut baie de multe ori,sper sa nu il fi afectat.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    de pe la 4 luni dr mi-a zis sa fac doar dusuri calde , atunci e riscul mai mare

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu chiar nu stiam legat de baie in sarcina.eu am facut baie mereu,dar cu apa calaie,iar iarna faceam baie cu apa calda.si nu a afectata bebelusul.acum daca doctorul iti spune sa nu faci,nu face.mie imi placea sa stau in cada si sa vad cum se misca apa cand misca bebe,era fericirea mea.stiu ca dupa nastere nu ai voie baie,dar nu inainte...

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    loredana,eu zic sa stai linistita...nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme acum daca ai facut de cateva ori baie in cada.
    ideea e ca organismul tau e suprasolicitat din cauza sarcinii,respiri mai greu...apa fierbinte din cada poate modifica tensiunea arteriala, pot aparea ameteli. pe langa asta pot aparea contractii,colul se poate scurta, esti predispusa mai mult la infectii daca stai in cada decat daca faci dus. cam asta mi-a explicat mie dr cand eram gravi.
    acum cel mai bine te va lamuri medicul tau.la urmatorul control intreaba-l si sigur iti va explica exact ce ai voie si ce nu.
    Sarcina usoara si la termen iti doresc cu un bebelus sanatos!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de loredana222 Vezi mesajul
    Buna ce recomandat baia sau dusul in sarcina eu am auzit ca mai ales in primele sapt de sarcina e recomandat dusul dar eu am facut de multeori baie si sper sa nu se intample ceva cu bb meu,am uitat sa intreb si doctorul asa k va intreb pe voi,ms anticipat pwp
    Asa stiam si eu ca nu e voie baie cu apa fierbinte k pot aparea contractii...eu am facut1 data dus mai fierbinte si m a luat cu ameteli

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Asa stiam si eu ca nu e voie baie cu apa fierbinte k pot aparea contractii...eu am facut1 data dus mai fierbinte si m a luat cu ameteli
    eu am facut cum mi-a picat bine, uneri baie in cada, alteori dus... e adevarat ca apa fierbinte nu e recomandata, insa nu numai in timpul sarcinii. baie in apa calduta am facut toata luna a 9-a, ma relaxa si reuseam sa adorm dupa. :)

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Nu sunt deloc recomandate baile in cada. Decat dusurile. Si mie imi place sa lenevesc in cada cu apa calda pana atipesc si in sarcina mi-a lipsit genul asta de rasfat dar am preferat sa stiu ca e sarcina ok si m-am abtinut sa fac ceva ce aveam sa regret .Ideea am inteles care era. Bebe in burtica sta la o anumita temperatura . Daca graviduta face baie in cada temperatura creste si acolo la bebe, contractiile pot aparea, deci si nasterea prematura sau avortul si mai ales ca la temperatura mai ridicata vasele de sange se dilata si poate cauza probleme.
    In concluzie, multa atentie!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de andreuk Vezi mesajul
    Nu sunt deloc recomandate baile in cada. Decat dusurile. Si mie imi place sa lenevesc in cada cu apa calda pana atipesc si in sarcina mi-a lipsit genul asta de rasfat dar am preferat sa stiu ca e sarcina ok si m-am abtinut sa fac ceva ce aveam sa regret .Ideea am inteles care era. Bebe in burtica sta la o anumita temperatura . Daca graviduta face baie in cada temperatura creste si acolo la bebe, contractiile pot aparea, deci si nasterea prematura sau avortul si mai ales ca la temperatura mai ridicata vasele de sange se dilata si poate cauza probleme.
    In concluzie, multa atentie!
    mie mi-a spus ca dupa 4-5 luni nu e nicio problema, din contra, atata timp cat apa nu e fierbinte. eu faceam baia cu apa la temperatura de 37-38 si era ok. nu zic ca nu as fi avut chef sa ma incalzesc mai bine, dar... :)

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Eu la ambele sarcini am facut baie. Dar niciodata cu usa inchisa (nu aveam geam), niciodata cu apa fierbinte si nu stateam cu orele.
    Stiu ca nu e recomandata apa fierbinte. Dar o baie cu apa calduta, fara stat in aburi si o perioada scurta nu cred ca face rau. Mie nici nu mi-a recomandat sa evit baile dar cele facute cum am zis mai sus.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari