Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita buburuza107's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2010
    Postari in forum
    6

Bagajul pentru maternitate

Topicul este raspuns la articolul Bagajul pentru maternitate

foarte util mai ales ca sunt la prima sarcina si habar nu aveam de ce am nevoie

Floricica Nou Venita buburuza107's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2010
    Postari in forum
    6

Amenintator

salutare mamicilor
    sunt in luna a opta si nu am pregatit nimic pt bagăjel.i-am cumparat cate ceva la bebe,vreo 2 body-uri o salopeta si un costumas.este primul bebel si nu prea ma pricep la cumparaturi.
    mai ales k abia acum dragul de medic la care ma duc mi-a zis ca aparatura lui nu este atat de performanta incat sa poata sa-mi masoare si sa-mi cantareasca bebelu.ce sa fac?sa ma duc la un alt cabinet ginecologic doar pt aceste masuratori?

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    da,parerea mea este sa te duci sa un alb cabinet

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Postare Bagajul pentru maternitate

Daca esti deja pe ultima suta de metrii inainte de nastere este timpul sa iti pregatesti bagajul pentru maternitate. Recomandat este sa il ai gata pregatit cu o luna inainte de DPN pentru ca atunci cand vine momentul sa fii pregatita si sa nu iti ramana decat sa iesi pe usa .

Bagajul pentru maternitate este impartit in 2, jumatate pentru mami jumatate pentru bebe.

In capul listei trebuie sa fie asa: buletinul de indentitate, adeverinta de salariat, dosarul cu analizele din timpul sarcinii, telefonul mobil si incarcatorul, aparatul foto si bani.

Apoi jumatate de bagaj a lui mami trebuie sa contina papuci, sosete, chiloti (ceva mai maricei ca sa nu te jeneze), pijama pentru alaptat, halat, pasta de dinti si periuta, pieptan, sutien pentru alaptat. Un pachet de vata, tampoane, comprese sterile, tampoane pentru sani, pompa de sani (ajuta la stimularea lactatiei), prosoape, crema pentru protectia mameloanelor.

O farfurie, o lingurita, o furculita, un cutit, o cana, apa plata si haine de schimb pentru cand parasesti maternitatea.

Cand mergi la sala de nasteri trebuie sa ai cu tine o sticla de apa, un pachet de servetele. Daca vei naste prin cezariana sa ai la tine la fel o sticla cu apa plata, servetele, o pereche de chiloti mai largi. De astea vei avea nevoie la reanimare, restul ti le poate aduce sotul cand esti mutata in salon.

Pentru bebe trebuie sa ai scutece pentru nou nascut, servetele umede, crema pentru fundulet, 2-3 body-uri, 2 perechi de pantalonasi, o caciulita, o suzeta. In functie de anotimp un set de hainute pentru plecat acasa si cosuletul auto.

Fetelor daca am omis ceva astept completari

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    :) daca nasti la maternitatile de stat iti cer sapun protex si sampon pentru bebe...
    sampon sa ii faca baitza si protex sa te speli pe maini cand mergi la el.......
    iar hainite de la tine de obicei nu te lasa sa ii dai decat cand pleci acasa...pe motiv ca hainele lor sunt sterilizate impreuna cu celelalte..
    cel putin asa e aici.. nus in alte judete...

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    aa vata de preferabil sa ti-o faci de acasa bucati.. ca si niste tampoane...vata invelita in bucati de pansament.. mai ales daca o mamica naste prin cezariana nu va putea sa si le faca in primele ore sau zile.. si chiar dupa aceea e mai bine sa le ai gata facute..

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Da asa e este bine sa ai la tine cam 10-20 de tampoane facute de tine din vata si tifon pentru ca dupa cezariana (nu stiu exact daca si la nasterea naturala e la fel) sangerezi foarte foarte mult. Eu am nascut in spital de stat si a doua zi cand l-au adus in salon m-au intrebat daca nu am haintute sa il imbrace ca sa nu mai stea ca o sarmaluata

Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    poate in bucuresti e altfel... in arad nu te lasa chiar daca ti-l aduce in salon... cand am nascut eu erau mamici care ii aveau in salon si nu le-au lasat... le dadea hainite de la ei.. apoi ce sa zic ca uneori ai fi preferat sa ii dai de la tine..in unele pluteau bietii copi.. altele le erau mici:)

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    acum nu stiu ce sa zic .eu am folosit tampon a doua zi cand m-am ridicat din pat (am nascut cu cezariana) chear doctorul mi-a zis ca nu e nici o problema daca folosesc. si pt bebelina a doua zi au venit sa imi ceara hainute si sapun sa o spele. si dupa aceea ********ele de asistente mi.au lasat-o in salon chear daca eu mergeam cocosata si nu o puteam tine in brate.spuneau ca nu are ce sa ii faca cand plange . si tin minte ca sotul de dadea cate 20 de lei in fiecare zi .noroc ca nu am stat f mult in spital. miercurea am nascutpe la ora 18 si vinerea la 12 eram acasa .

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Din punctul asta de vedere asistentele au fost ok unde am nascut eu. Adica dupa ce mi la-u adus in salon a doua zi (am platit ca sa mi-l aduca sa il vad ca nu il vazusem) l-au luat ca oricum eram cocosata si apoi l-au adus spre dupa-amiaza ca sa ii dau sa pape si atunci m-au intrebat daca vreau sa mi-l aduca in salon cu mine. Seara la 11 la fel treceau si ne intrebau daca vrem sa ii ia peste noapte sa ne putem odihni sau daca vrem sa ii lase cu noi. Eu am stat o saptamana in spital

Floricica Cu Vechime bjmaryo's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    6.462
    e important ca pe timpul sarcinii sa detii toate informatiile despre copilul tau din pantec. sunt informatii vitale pe care poate mai tarziu ai sa le regreti ca nu le-ai stiut,asa ca si eu te sfatiuesc sa-ti cauti un doctor capabil si care sa-i pese de pacientele lui. vad ca opinia mea nu mai poate fi luata in considerare ,deoarece deja ai nascut.sa-ti traiasca,dar celorlalte viitoare mamici o sa le fie de ajutor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari