Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ati planificat sarcina?

Sarcina, testul de sarcina pozitiv in general aduce foarte multa bucurie intr-o familie, iar povestea sarcinii este diferita pentru fiecare.

Noi am planificat sarcina, ne-am dorit un bebe si a fost minunat. Ne-am propus sa facem un bebe de ziua mea pe 22 decembrie 2007 iar pe 22 decembrie 2008 a venit pe lume Edi. A fost cea mai mare bucurie pentru noi. Desi am planificat sarcina cand am luat decizia de a avea un bebe ne-am promis ca nu ne vom stresat cu calcule, calendare si teste, vom lasa lucrurile sa mearga de la sine si iata ca la 4 luni de cand am luat hotararea s-a intamplat si minunea.

Pentru voi cum a fost? Ati planificat sarcina?

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Da, am planificat. In martie 2009 ne-am hotarat ca e timpul sa apara un pui in viata noastra si am facut analize, am inceput sa iau acid folic si sa imi tratez problemele de care stiam. Iar la mijlocul lunii august cand implineam 7 ani impreuna am facut "primii pasi" , iar in 13 octombrie 2009 am avut UCM si de Sfantul Mihail si Gavril am facut testul de sarcina, banuiam ca vine bebe. A fost singurul test care mi l-am facut, nu am facut obsesie din asta insa vrand-nevrand ma tot gandeam "oare am ramas", iar in luna in care am ramas am fost sigura ca nu va fi ... si a venit.

Chiar daca se planifica, si consider ca trebuie oarecum planificata pt acid folic, trebuie sa se ia ca atare si sa nu devina obsesie.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    da, eu i-am propus sotului sa facem un copil in august 2008 si in august 2009 am ramas insarcinata.
    s-a gandit cam mult :)))

ne-am pus pe treba si am intarziat 3 luni pana am ramas insarcinata, eu credeam ca sa ramai insarcinata este mai usor,
    ultima luna ma lasasem pagubasa , avand simptome nu vroiam sa-mi fac iluzii degeaba, cand am fost la ginecolog aveam deja 7 saptamani. :))

a fost cea mai mare bucurie pentru noi si pentru intreaga familie.
    in mai 2010 a venit pe lume kevin.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si noi am planificat-o. Am vrut copilul sa se nasca in martie, ca si mine, si asa a si iesit. Programarea initiala a fost pe 8 martie, insa el s-a grabit cu 1 sapt, asa ca a venit de Martisor.

Floricica Nou Venita bebeinka's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    145
    Noi suntem casatoriti de 7 ani jumate' si am vrut imediat un copil. Dar n-am ramas insarcinata si nici nu m-am agitat. De fapt,si uitasem ca nu raman gravida. In februarie 2006 am ramas,in sfarsit (dupa 3 ani) si ghinion! Am pierdut sarcina. A fost trauma vietii mele.In fine,am trecut si peste asta. Lunile treceau si eu nu ramaneam insarcinata. In final am facut tratament ,iar in februrie 2007,la fix 1 an dupa,am ramas iar insarcinata. A fost f planificat,in sensul ca am facut tratament,apoi test de ovulatie..ca sa stiu cand raman gravida.
    A venit bebe 1 in noiembrie 2007.
    In februarie 2009,am zis: hai sa facem si un bebe2. Imediat am luat un test de ovulatie. Eram absolut convinsi ca nu voi ramane gravida, chiar daca stiam cand am ovulatie. Si surpriza,am ramas chiar in februarie. In noeimbrie 2009 a venit pe lume si bebe2 !

Va dati seama,am 2 copii nascuti in acceasi luna,la 7 zile distanta. Cat pe ce sa am 3 copiii nascuti in noiembrie. Ha.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari