Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Art. 356 din legea 1/2011 a educatiei nationale si invatamantului

Buna mamici dragi,
    Art. 356 din legea 1/2011 a educatiei nationale si invatamantului prevede urmatoarele:

CAPITOLUL II
    Responsabilitati referitoare la invatarea pe tot parcursul vietii

Art. 356

(1) Statul sprijina dreptul la invatare pe tot parcursul vietii prin acordarea sumei reprezentand echivalentul in lei a 500 euro, calculat la cursul de schimb leu/euro comunicat de Banca Nationala a Romaniei si valabil la data platii, fiecarui copil cetatean roman, la nasterea acestuia. Suma este acordata in scop educational in beneficiul titularului, din bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale.

(2) Suma se depune intr-un cont de depozit, denumit in continuare cont pentru educatie permanenta, deschis la Trezoreria Statului pe numele copilului de oricare dintre parintii firesti, de imputernicitul acestora sau de reprezentantul legal al copilului, pe baza certificatului de nastere.

(3) Parintii copilului, contribuabili, pot directiona in contul prevazut la alin. (2) un procent de pana la 2% din valoarea impozitului anual pe veniturile din salarii, in conditiile legii, si pot depune sume in acest cont.

(4) Pentru sumele depuse in contul prevazut la alin. (2) se plateste dobanda anual la o rata a dobanzii stabilita prin ordin al ministrului finantelor publice. Dobanzile aferente conturilor de depozit constituite la Trezoreria Statului se asigura de la bugetul de stat, din bugetul Ministerului Finantelor Publice.

(5) Titularul contului este singura persoana care poate solicita sume din contul pentru educatie permanenta, incepand cu varsta de 16 ani si cu acordul expres, dupa caz, al parintilor, al tutorelui sau al reprezentantului legal. Trezoreria Statului elibereaza vouchere echivalente in valoare cu sumele solicitate. Metodologia prin care se certifica faptul ca sumele au fost cheltuite pentru educatia permanenta se elaboreaza de catre Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.

(6) Retragerea sumelor in alte conditii decat cele prevazute la alin. (5) si/sau utilizarea acestora in alt scop decat cel stabilit de prezenta lege constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la un an.

(7) Normele privind deschiderea, gestionarea si accesul la contul pentru educatie permanenta se aproba prin hotarare a Guvernului.

(8) Sprijinul de stat pentru exercitarea dreptului la educatie permanenta prin acordarea sumei reprezentand echivalentul in lei a 500 euro se acorda tuturor copiilor nascuti dupa data intrarii in vigoare a prezentei legi

Va rog sa-mi spuneti daca ati beneficiat de acest drept al copilului.

O zi excelenta!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Legea a fost publicata in Monitorul Oficial din 10 ianuarie 2011, deci ar trebui ca cineva sa fi beneficiat de prevederile ei. Mi se pare o initiativa foarte buna, voua nu? Dar, haideti sa ii cunoastem si pe cei care se bucura de prevederi. Numai asa devine convingatoare aceasta lege.

leut
    Guest
    si mie mi se pare foarte buna initiativa si ar fi frumos ca mamicile sa fie informate din maternitate de acest drept....niste pliante sau un anunt.
    Modificata de ana2311; 11.05.2011 la 13:02:08.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Nu inteleg, niciun copil nou-nascut nu a beneficiat de prevederile acestei legi? De ce nu ii raspunde nicio mamica? Nu se stia de aceasta lege? Eu nu stiam, dar copiii mei oricum nu pot beneficia retroactiv, desi mi-ar fi placut.

leut
    Guest
    probabil ca nu se stie inca, legea e noua....nici eu nu am stiut de ea, stiam vag ca se dorea asa o lege.
    eu cred insa ca fiecare parinte, preocupat de educatia copilului, cumva a facut o asigurare sau un cont unde sa adune banuti pentru viitor. statul da un mic impuls dar adevarata contributie tot parintele o are.
    este insa o prevedere buna a legii

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    da, ai dreptate, fiecare a facut cate o asigurare de studii sau ceva similar pentru copiii lui, dar inititiva asta este foarte buna. E pacat ca nu se stie de ea, trebuie sa o promovam pentru ca sunt aici foarte multe viitoare mamici sau mamici de bebelusi nascuti dupa ianuarie care pot beneficia de prevederile ei.

leut
    Guest
    gata, am promovat-o la mamicile-burticile de iarna, primavara, vara si toamna 2011. sper sa se duca vorba mai departe la toata lumea interesata
    Modificata de ana2311; 11.05.2011 la 17:32:39.

ADY_ELA
    Guest
    Mamici dragi chiar nu a beneficiat nimeni de Art. 356 din legea 1/2011 a educatiei nationale si invatamantului?

Floricica Nou Venita ionel8282's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.05.2011
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de ADY_ELA Vezi mesajul
    Buna mamici dragi,
    Art. 356 din legea 1/2011 a educatiei nationale si invatamantului prevede urmatoarele:

CAPITOLUL II
    Responsabilitati referitoare la invatarea pe tot parcursul vietii

Art. 356

(1) Statul sprijina dreptul la invatare pe tot parcursul vietii prin acordarea sumei reprezentand echivalentul in lei a 500 euro, calculat la cursul de schimb leu/euro comunicat de Banca Nationala a Romaniei si valabil la data platii, fiecarui copil cetatean roman, la nasterea acestuia. Suma este acordata in scop educational in beneficiul titularului, din bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale.

(2) Suma se depune intr-un cont de depozit, denumit in continuare cont pentru educatie permanenta, deschis la Trezoreria Statului pe numele copilului de oricare dintre parintii firesti, de imputernicitul acestora sau de reprezentantul legal al copilului, pe baza certificatului de nastere.

(3) Parintii copilului, contribuabili, pot directiona in contul prevazut la alin. (2) un procent de pana la 2% din valoarea impozitului anual pe veniturile din salarii, in conditiile legii, si pot depune sume in acest cont.

(4) Pentru sumele depuse in contul prevazut la alin. (2) se plateste dobanda anual la o rata a dobanzii stabilita prin ordin al ministrului finantelor publice. Dobanzile aferente conturilor de depozit constituite la Trezoreria Statului se asigura de la bugetul de stat, din bugetul Ministerului Finantelor Publice.

(5) Titularul contului este singura persoana care poate solicita sume din contul pentru educatie permanenta, incepand cu varsta de 16 ani si cu acordul expres, dupa caz, al parintilor, al tutorelui sau al reprezentantului legal. Trezoreria Statului elibereaza vouchere echivalente in valoare cu sumele solicitate. Metodologia prin care se certifica faptul ca sumele au fost cheltuite pentru educatia permanenta se elaboreaza de catre Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.

(6) Retragerea sumelor in alte conditii decat cele prevazute la alin. (5) si/sau utilizarea acestora in alt scop decat cel stabilit de prezenta lege constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la un an.

(7) Normele privind deschiderea, gestionarea si accesul la contul pentru educatie permanenta se aproba prin hotarare a Guvernului.

(8) Sprijinul de stat pentru exercitarea dreptului la educatie permanenta prin acordarea sumei reprezentand echivalentul in lei a 500 euro se acorda tuturor copiilor nascuti dupa data intrarii in vigoare a prezentei legi

Va rog sa-mi spuneti daca ati beneficiat de acest drept al copilului.

O zi excelenta!
    Baietelul nostru s-a nascut anul trecut,deci nu beneficiaza de aceasta lege. Dar o sa mai urmeze si altii. Insa eu nu am auzit nicaieri pana acum de legea asta.Am dat de ea intamplator pe net. Nici n-as sti ce trebuie sa fac pt.a beneficia de ea.Sunt ferm convinsa ca nici o viitoare mamica nu e instiintata de asta(decat tot de alta mamica),tocmai pt.a nu trebui statul sa dea vreun ban.Dar legea e data ca sa poata ei spune"uite,dom'ne,noi vrem sa ajutam mamicile,dar ele nu profita de legea asta". Mai cunosc si alte mamicute si nici una n-a auzit de ea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari