Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita catalina_buga's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212

Antibioticele in timpul sarcinii

Cum e posibil ca dupa 20 de zile de antibiotice diferite..luate cica conform antibiogramei ...sa fiu externata iar la 4 zile sa fiu chemata iar ptr injectiile de maturare a plămânilor. .dupa care..sa vina acum o scârbă(scuzati expresia dar simt ca ma urc pe pereți) sa imi spuna ca secretia ce au luat-o acum 2 zile la internare nu e tocmai curata si ca trebuie iar sa iau antibiotice. .vi se pare normal? ?? Sincer la externarea de acum o sapt l-am întrebat doar pe doctor daca trebuie sa repet analizele ptr a pleca acasa usurata..la care zice aaa nu trebuiesc repetate ptr ca antibioticele sunt date dupa antibiograma si nu are rost sa ne gandim ca ar mai fi probleme. .SI ACUM CE????

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Catalina, nu stiu care e problema ta cu antibioticele, dar iti spun din proprie experienta ca pe timpul sarcinii eu am avut vreo trei infectii urinare, tot asa am luat antibiotice de vreo 3 feluri, iar la un moment dat doctorul a renuntat sa-mi mai dea ceva spunand ca oricum n-are ce-mi face si decat sa afectez fatul cu medicamentele mai bine raman asa si ma tratez dupa nastere. In consecinta am nascut la 40 de saptamani fix, prin cezariana (nu infectia urinara a fost motivul cezarienei) un fetita sanatoasa si fara probleme. Dupa nastere ne-au fost administrate antibiotice atat mie cat si ei prin branula si asta a fost. Incearca sa nu te stresezi, am vazut ca bebelusul tau are si ceva probleme, dar nu stiu daca sunt cauzate de infectia pt care te tratezi tu. E greu cand esti insarcinata sa judeci lucrurile obiectiv, apeleaza la un doctor in care ai incredere.

Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    Am luat diferite antibiotice ptr ureaplasma si ecoli..in ce doctori sa mai am încredere fiind in spital unde ar trebuii sa am o oarecare lipsa de griji..cand un doctor spune asa si altul..altceva..sunt satula de antibiotice si frica de ce efecte pot avea asupra sarcinii..bebele are o problema cu un rinichi..e ceva mai marit dar asta nu stiu daca are legatura cu lighioanele de care nu imi dau pace...
    Modificata de catalina_buga; 27.09.2013 la 13:22:24.

Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152
    off, sincer imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta. sper doar sa scpi cu bine si tu si bebe, ca e tare greu :(

Floricica Novice vassi's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2012
    Postari in forum
    488
    Si eu am facut antibiotice injectabile,in timpul sarcinii,iar bebe multumim Lui Dumnezeu este sanatos,frumos si voinic!Nu mai fi stresata!

Membru inregistrat la
    27.06.2013
    Postari in forum
    212
    Am luat timp de 10 zile klacid pastile cate 2 pe zi..4 zile augmentan intravenos de 3 ori pe zi apoi 5 zile penicilina intravenos de 3 ori pe zi..nu mai pun magneziu 6 pastile pe zi timp de ...si acum iau!(macar asta nu e antibiotic) vine doctorita si imi explica ca au găsit bacteriile ecoli si ureaplasma inca active si ca trebuie sa rămân inca 5 zile sa iau antibiotic intravenos. .am întrebat ce antibiotic. .si imi spune ..penicilina intravenos. .pai am mai luat 5 zile asta pana sa fiu externata data trecuta. .mi-au spus ca dacă aveam macar 30 de săptămâni nu mai insistau cu tratamentul dar ca aceste bacterii pot deschide colul.si asta mi-ar mai lipsii la "minunatul" meu cervix de 20 mm..acum ramane sa iau 5 zile penicilina sar jur ca nu plec ca data trecuta ..de data asta voi cere sa mi se ia iar secretie sa stiu sigur ca de data asta s-a terminat
    Modificata de catalina_buga; 27.09.2013 la 15:27:08.

Floricica Novice vassi's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2012
    Postari in forum
    488
    Augmentinul stiu ca e foarte puternic,eu am facut injectii cu penicilina si gentamicina,acum nu stiu ce sa iti spun!Eu am avut infectie urinara,dar imediat dupa tratament nu am mai avut nicio problema.Multa sanatate iti doresc!

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Nu vreau sa te sperii, dar de ureaplasma nu scapi asa usor. Da, poate duce la ruperea membranelor, insa nimeni nu stie sigur daca asta se va intampla sau nu. Am avut si ureaplasma, evident. Insa un doctor de la Giulesti mi-a zis asa- daca ai ramas insarcinata cu tot cu ureaplasma, atunci s-o lasam in pace, inseamna ca nu e asa periculoasa.Si uite asa am ignorat ureaplasma si nu mai stiu nici pana in ziua de azi daca o mai am sau nu...Pana la urma mai important e bebe, trebuie cantarit exact ce-i foloseste lui. Toate aceste tratamente cu antibiotice s-ar putea sa fi dus la o rezistenta a bacteriilor care-ti fac atata rau.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Eu m-am tratat pentru infectia urinara din timpul sarcinii cu Augmentin pastile.E destul de nasol sa iei atatea antibiotice..
    Parerea mea e ca ar trebui sa mai consulti si parerile altor medici,vezi si ei ce spun ,pentru linistea ta ca tare greu e cand ne confruntam cu astfel de situatii ...Multa bafta si ai incredere,totul o sa fie bine!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu pe perioada sarcinii cu Irini, am avut ureaplasma si mycoplasma pentru care am luat tratament cu antibiotic, in doua ture a cate 10 zile. Nici dupa a doua tura nu am scapat de bacterii asa ca ginecologul meu a zis sa nu ne mai batem capul pentru ca probabil nu vor cauza nicio problema sarcinii. Si asa a si fost. Am nascut in saptamana 39 o fetita sanatoasa tun. Dupa nastere am mai luat 10 zile antibiotic si de atunci nu stiu daca mai am sau nu ureaplasma si mycoplasma.
    Intre timp am ramas iar insarcinata si am nascut tot in saptamana 39 un baietel la fel de sanatos ca si surioara lui.

Iti doresc sanatate multa si o sarcina usoara in continuare!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Catalina,dar de ce nu ceri sa ti se faca cerclaj,daca ai risc de a ti se deschide colul?Intr-adevar,aceste bacterii pot duce la rupere prematura de membrane,caz in care nu se poate face nimic,dar daca este risc de deschidere a colului,cred ca un cerclaj ar fi bine venit,adica coaserea lui inainte sa se intample asta.Sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari