Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Cristina.Fatuloiu676's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2013
    Postari in forum
    13

Amanarea nasterii

buna burtici, as vrea sa va intrb ce parere aveti despre amanarea nasterii la 36 saotamani jumatate!!!! a mai patiti cineva asa aceva??

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Cum adica amanarea nasterii la 36 de saptamani?
    Termenul este considerat de la 38 de saptamani pana la 40 uneori se poate naste si dupa 40 pana la 42.
    Modificata de roxie; 09.09.2013 la 19:43:39.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    amanarea nasterii?:)..............................

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Termenul considerat "la termen" de medicina pentru a naste este de 40 de saptamani, plus/minus 2 sapt.

Membru inregistrat la
    09.09.2013
    Postari in forum
    13
    pe 12 fac 37 saptamani, ma-m dus la medic cu scurgeri vaginale, dureri si contractii din 4 in 4 minute, copilul are peste 3 kg,
    eu pe fissa de gravida am recuta ultima menstruatie pe 28 decembrie. dar e cu semnul intrebarii, si medicul care ma supravegheat pe tot arcursul sarcinii e plecat in canada in concediu si mai vine tocmai dupa 20, si el e precizat pe fisa mea, ca data nasterii nu e sigura, eu am pierdut si lichid si doctorii care l-am prins de garda,ma bagat pe calmante, si mi-a amanat nasterea ,,, mau bagat pe diazepane scobutil si algocalmim din 4 in 4 ore, pana am ajuns sa dorm incontinuu , nici ssa mananc nu ma mai trezeam, si duminik, knd au venit parintii la mine , eram plina de basici,si asta de la prea multe calmante

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Asta este cu totul altceva, iar in cazul asta, mai ales ca ai pierdut din lichidul amniotic, ar trebui sa te lase sa nasti pentru ca daca sunt fisurate membranele copilul e in pericol sa capete vreo infectie. Greutatea copilului nu poate fi evaluata foarte precis ecografic, poate sa aiba peste trei kilograme, poate sa aiba mai putin.

Membru inregistrat la
    09.09.2013
    Postari in forum
    13
    acelasi lucru il stiu si eu, au vrut parintii mei sa vb cu doctora care ,i-a facut tratamentul asta si a zis ca nu are ce discuta , eu nu trebuie sa nasc, de la atatea calmante mi-au iesit basici pe corp,
    duminca daca am vazut ca nu ia nici o masura si mi-a continuat cu tratamentul, parintii mei ia-u ceruty fisa sa plec, pe propria raspundere, am dat scris, si knd mi-a dat fisa, eu pe fisa nu am scris decat ca pe 5 septembrie, se interneaza , atata tot, eu nu figurezx ca am facut vre-un tratament ceva, si le-am cerut restul fisei, si nu a vrut sa mi-o dea, si am plecat la pitesti, la spital, ma-m dus de urgenta si acolo medicul care era e garda, a ramas socat in ce stadiu eram, nici macar nu ii pute-am explica ce mi sa intamplat, ma-u bagat in salon , am dormit vre-o 2 ore, dupa care am incercat sa imi revin putin,ma controlat a zis ca mai am putin lichid, dar nu e nici un risc , ca se reface inapoi, pentru ca de la atatea calmante nu ma pot dilata sa mai pierd, ma pus pe pat sa imi faca escograf si ma luat somnu instantaneu, imi dadea palme ca sa ma trezesc
    . doctorul de acolo a zis ca el ma interneaza dar nu are ce sa imi faca , trebuie sa elimin toate calmantele din organzim, sa beau multe lichide, si ma astepata knd imi revin complet sa vada cum mi-a reactionat organizmul,,,,,,,, cee ma bucur ,este ca bebe este bine, misca , e activ, dar doctorul de la pitesti, mi-a ma-i zis ca a vezut el la ecograf ca mi-au mai injectat o substanta cu D incepe, nu retin , care substanta aia, imi ridica copilul din uter, deci tot ceva sa imi amane, doctorita de la campulung a zis ca am infectie urinara si ca imi face antibiotic, dar nu em nici o infectie si nu am avut, si cu tratamentul venea direct preparat in siringa, cel care ziceau ei ca e antibiotic, iar restul , le prepara in salon. Dragii burticii, acum trebuie doar sa astept sa imi revin complet, si sa plec la o clinica particulara, ............. sa dea dumnezeu ca totul s afie cum trebuie
    . iertati-ma daca am scris gresit, dar......... calmantele astea ma ametesc, am ajuns in stadiul in care trebuie sa stau supraveghi
    ata non stop

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Cristina sincer mi sa cam zbarlit pielea pe mine dupa ce am citit prin cate ai trecut, mediciii astia........... te lasa fara cuvinte sincer si eu am avut ceva complicatii insa s-au rezolvat cu succes, am luat si eu antibiotic in sarcina de doua ori , odata prin luna a-6-a pentru o infectie cu e-coli, apoi in ultima luna pentru un streptococ , in ziua in care am nascut urma sa merg la repetarea analizelor insa nu am mai apucat iar eu tineam mortis sa nasc normal, pierdusem si din lichid, m-am internat la 8 dimineata, pierdusem lichid dar nu prea aveam dilatatie iar bb era pe partea stanga si nu stiu care era problema , nu mai retin exact ce a spus dr in zapaceala aia, mi-au administrat si mie scobutil si inca ceva intravenos odata cu contractiile, si antibiotic pentru sterilizarea canalului, nu erau siguri daca mai exista acel streptococ, am facut si o reactie urata atat eu cat su bebe la oxitocina pe care mi-au administrat-o pentru ca eu in continuare vroiam sa nasc normal iar la 18 m-au bagat in sala de operatii pentru cezariana . M-am speiat groaznic atunci cand mi-au dat oxitocina si mi sa facut rau si mie si lui, ii scazusera bataile pe monitor de la 140 la 70, dar am avut de doctori buni si a fost bine acum bb are 2 ani:))) sper sa fi bine si tu si cel sau cea mica si sa ne anunti cum a fost
    Dupa ce le bagi atata in buzunar i-si mai bat si joc de tine am ajuns sincer sa i-mi fie scarba de tara asta, o spun cu parere de rau dar cam asta este situatia

Membru inregistrat la
    09.09.2013
    Postari in forum
    13
    e un baiaetel, ii multumesc lui dumnezeu ca inca il am, acum astept sa plec la o clinica privata, o sa va anunt in ce stare sunt lucrurile!!! nu le doresc la nimeni prin ce am trecut!!!! dar dumnezeu nu ma uitat si e alaturi de mine!!!! va multumesc ca imi sunte-ti alaturii!!!!

sadia
    Guest
    Draga mea ai grija de tine si revino cu vesti bune....Pfiuuuuuuu ce se poate intampla in tara noastra........

Membru inregistrat la
    09.09.2013
    Postari in forum
    13
    neatza burtici!!!! tocmai am vaz la stiri ca inca o maternitate de aici de la noi sa inchisa, pentru prea multe decese de nou nascutii!!!! sunt coplesita, ii multumesc lui Dumnezeu ca a fost in sufletul meu si lanaga mine si mi-aa aratat calea cea buna!!!! ii multumesc ca bebe meu e bine si ca il pot aduce pe lume sanatos!!!! va dores tot binele din lume !!!! aveti grija de voi!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari