Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    iassmina, eu cred ca datorita varstei tale esti preocupata de corpul tau si ai intr-adevar dreptate, din punctul atu de vedere, deocamdata... zic deocamdata, deoarece dupa ce vei naste, dupa ce-ti vei tine bebelusul in brate, vei descoperi ca nimic, dar nimic in viata nu conteaza decat acel copil si sanatatea lui. iar sanatatea lui tine ff mult de modul de hranire. nu spun ca cele care isi hranesc copilul cu formula nu au copii sanatosi, dar ei sunt mult mai predispusi la diferite boli. dar aceste mame nu pot alapta si crede-ma, este o frustrare sa nu poti hrani copilul la san. sunt n motive pt care este recomandat sa hranesti copilul la san cat mai mult timp. o sa-ti atasez un site, sa citesti. dar... ceea ce pot eu sa-ti spun este ca se creeaza o legatura fantastica intre mama si copil in timp ce alaptezi. cand este agitat si infometat si-l pui la san, se linisteste, inchide ochii si se bucura de ceea ce-i oferi tu. pentru ca in timpul alaptatului, corpul nostru elimina un hormon care il relaxeaza si pe el dar si pe noi. crede-ma, este ceva de neimaginat, ceva atat de frumos sa poti alapta, incat atunci nu te vei gandi deloc la tine, ci la el, ca-i face bine laptele matern, ca se simte bine langa tine si in bratele tale.
    dar asa cum ti-am mai scris intr-o postare anterioara, gandeste-te deocamdata la sarcina, mai ai 7 luni pana sa-ti pui asemenea intrebari. si crede-ma, peste cateva luni nu vei mai gandi la fel:) sarcina usoara iti doresc si bucura-te de fiece clipa, pentru ca este unica:)
    Laptele matern - De ce alimentatia la san este importanta? | Sakura-Center

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Citat Postat de avvva Vezi mesajul
    iassmina, eu cred ca datorita varstei tale esti preocupata de corpul tau si ai intr-adevar dreptate, din punctul atu de vedere, deocamdata... zic deocamdata, deoarece dupa ce vei naste, dupa ce-ti vei tine bebelusul in brate, vei descoperi ca nimic, dar nimic in viata nu conteaza decat acel copil si sanatatea lui. iar sanatatea lui tine ff mult de modul de hranire. nu spun ca cele care isi hranesc copilul cu formula nu au copii sanatosi, dar ei sunt mult mai predispusi la diferite boli. dar aceste mame nu pot alapta si crede-ma, este o frustrare sa nu poti hrani copilul la san. sunt n motive pt care este recomandat sa hranesti copilul la san cat mai mult timp. o sa-ti atasez un site, sa citesti. dar... ceea ce pot eu sa-ti spun este ca se creeaza o legatura fantastica intre mama si copil in timp ce alaptezi. cand este agitat si infometat si-l pui la san, se linisteste, inchide ochii si se bucura de ceea ce-i oferi tu. pentru ca in timpul alaptatului, corpul nostru elimina un hormon care il relaxeaza si pe el dar si pe noi. crede-ma, este ceva de neimaginat, ceva atat de frumos sa poti alapta, incat atunci nu te vei gandi deloc la tine, ci la el, ca-i face bine laptele matern, ca se simte bine langa tine si in bratele tale.
    dar asa cum ti-am mai scris intr-o postare anterioara, gandeste-te deocamdata la sarcina, mai ai 7 luni pana sa-ti pui asemenea intrebari. si crede-ma, peste cateva luni nu vei mai gandi la fel:) sarcina usoara iti doresc si bucura-te de fiece clipa, pentru ca este unica:)
    Foarte frumos spus mami.Toata aprecierea mea.
    Doamne fereste sa fie cun copil cu probleme...atunci cu siguranta nu ar mai conta nimik ..doar sanatatea si bunastarea lui...Stiu ce spun..

siminaa
    Guest
    Citat Postat de miki00 Vezi mesajul
    Iassmina, cand postezi o intrebare trebuie sa te astepti si la raspunsuri mai putin... comode pentru tine ca doar nu suntem toti la fel si nu gandim in acelasi mod, avem dreptul la pareri pro si contra, nu? Asta in cazul in care nu ai facut-o doar ca sa astepti un soi de "incuviintare" pentru ceea ce mi se pare ca ai decis deja, adica sa intrerupi alaptarea. E normal intr-un fel sa te gandesti si la aspectul tau fizic, mai ales ca esti inca foarte tanara. Ma intreb insa daca peste ani nu vei regreta ca ai intrerupt alaptarea pentru acest motiv.Eu cred ca da fiindca privezi copilul de laptele matern care e foarte valoros, unul dintre cele mai importante daruri pe care i le poti face. Cand se va imbolnavi, va raci mai des decat alti copii , oare nu te vei simti vinovata? Gandeste-te si la asta. Copiii alaptati la san sunt mai sanatosi, lupta mai bine impotriva bolilor. N-ar fi pacat ?

Pe de alta parte, sanii tai s-au modificat deja din timpul sarcinii. Si din cate inteleg deja alaptezi..Deci "raul" e facut.Depinde de tipul tau de piele, de elasticitatea ei,de cate kilograme ai luat in timpul sarcinii etc etc daca isi vor reveni sau nu.Oricum, sunt convinsa ca ai auzit de sutiene push - up.Le poti folosi ca sa ai decolteul de vis pe care ti-l doresti.

Ahh.. inca un lucru.. spui "dar pe langa el si eu am viata mea nu??*..Cred ca ar fi fost corect sa spui " el e viata mea"..Daca ai fi gandit si ai fi spus asa probabil ca nici macar nu ai fi pus aceasta intrebare legata de alaptare.

INca nu am nascut ...il astept cu nerabdare :D numar zilele care trec sunt in 2 luni ... nu am greata nu am pofte nimik ....doar ma dor sani un pic :) ..... acum tot cemi doresc mai mult e sa fie sanatos :D si sa aflu ce o sa fie

siminaa
    Guest
    Citat Postat de avvva Vezi mesajul

Multumesc .....cu siguranta ma voi gandi probabil ca incapatanarea mea o sa tina doar pana o sa il vad in brate la mine ....dar acum zic doar ce simt ..... Nu stiu de ce multi zic ca daca nu alaptezi mai mult copilul o sa fie mai bolnavicios..eu cum spuneam am papat de la mami 2 ani si ceva ...si am fost o bolnavicioasa ...se saturase mama de cat mergea prin spaitale cu mine .... pe cand sotul meu ,din cate a povestit mama lui nu a avut saºi dea piept nici macar o saptamana ,dar niciodata nu a avaut probleme cu el .Si nici acum ca e mare :) nu are o treaba foarte foarte greu raceste

siminaa
    Guest
    Am fost azi sa ma cantaresc si spre surpinderea mea am slabit 1 k si ceva :((( ce ma fac ?? e ceva rau ?? mananc tot ce pot manca daca simt nevoia ...dar recunosc zilele astea nu am simtit nevoia deloc ,sa mananc ma fortam singura ca stiu ca bebe are nevoie de cate ori ma pun sa mananc iau cateva linguri sau imbucaturi si trebuie sa ma opresc simt ca o greata ....nu am vomitat niciodata pana acum ....ci pur si simplu simt cand tre sa ma opresc pentru ca mi se face rau cateva secunde ...am mancat multe fructe ..mai ales struguri ...poate asta saºmi afecteze bebele??

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de iassmina Vezi mesajul
    Am fost azi sa ma cantaresc si spre surpinderea mea am slabit 1 k si ceva :((( ce ma fac ?? e ceva rau ?? mananc tot ce pot manca daca simt nevoia ...dar recunosc zilele astea nu am simtit nevoia deloc ,sa mananc ma fortam singura ca stiu ca bebe are nevoie de cate ori ma pun sa mananc iau cateva linguri sau imbucaturi si trebuie sa ma opresc simt ca o greata ....nu am vomitat niciodata pana acum ....ci pur si simplu simt cand tre sa ma opresc pentru ca mi se face rau cateva secunde ...am mancat multe fructe ..mai ales struguri ...poate asta saºmi afecteze bebele??

nu te stresa......in primele 3 luni de sarcina cu baiatul am pierdut 7 kg.....pe care le-am recuperat relativ repede apoi......
    ginecologul meu avea o vorba......tu mananca ce poti,cat poti si cand poti,de nu-ti face griji ca isi ia el ce-i trebuie...........si cam asa e..........asta pe langa faptul ca in sarcina si organismul tau asimileaza diferit ......asa ca poate din doua linguri de mancare sa isi ia necesarul.....

siminaa
    Guest
    multumesc ..acu sunt mai linistita ...in acelasi timp pana la primul eco stau stresata pana o saºmi zica ca totul e bine acolo:)..multumesc

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Iassmina, draga, nu te supara pe mine, dar cand e vorba de alaptat sunt un pic mai...scortoasa... :) Dar asa cum ti s-a mai spus, o sa vezi pe parcurs ca ti se mai schimba ideile si prioritatile, nu e nimic batuta in cuie... Ceea ce vad eu e ca te-a marcat foarte tare imaginea fetei de care vorbeai initial. Uite, eu iti aduc un exemplu pozitiv: cumnata mea avea inainte sa ramana insarcinata sani mici, purta 0 la sutien. dupa sarcina si alaptare (cred ca 6 luni a alaptat), i-au ramas niste sani de revista: are marimea 3 si nu sunt lasati deloc, arata super. asta depinde mult de genetic, de structura, de cat de mult de ingrasi, de cat de repede slabesti dupa... sunt foarte multi factori. si ca sa zambesti, iti mai spun despre o cunoscuta de a mea care a decis sa alapteze copilul 2 ani, in ciuda dorintei ei de a arata perfect intotdeauna... cum a gandit ea? a calculat cat ar investi in lapte praf (cel mai bun de pe piata) si a pus deoparte banii in fiecare saptamana, timp de 2 ani. asa a adunat peste 4000 de euro, cu care si-a facut o operatie estetica teribila de arata mai bine ca inainte :))) e putin dusa tipa, insa, na, fiecare cu pasarica lui, altii cu stolul...:))
    in alta ordine de idei, si eu am slabit foarte mult in primele 4 luni de sarcina, cred ca vreo 8 kg in total, dar nu a fost nicio problema, am recuperat dupa aceea si la final aveam cat trebuia sa am si inca vreo 5 in plus... :))) nu-ti fa probleme, ca nu ai de ce... totul va fi bine daca ai grija de tine si te respecti ;)

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Sanii mei nu s-au modificat in nici un fel, si copiii i-am alaptat cam 11 luni pe fiecare. O cumnata a mea care are doi copii a alaptat pana tarziu, spre 2 ani, si arata super, au ramas mari, nu s-au micsorat cum erau inainte de a ramane insarcinata.

siminaa
    Guest
    probabil depinde de fiecare organism :)

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.584
    am citit doar titlul topicului si primele postari...

iassmina,nu te critic,...eu am alaptat fetita cea mare 1 an si 3 luni.am intarcat-o ca ramasesem insarcinata cu a doua fettita,deci,sanii nu apucasera sa-si"revina".a doua fetita abia am intarcat-o(1 an si 5 luni)...sanii sunt moi,lasati...,DAR pentru asa ceva exista exercitii.te miri de ce ti se dau aceleasi sfaturi.ce vrei sa auzi?ca vei fi ca inainte?noi ,femeile,"suferim"modificari dupa nastere.dar nu trebuie regrete!alapteaza copilul cat poti si vei vedea dupa.daca e cazul fa-i exercitii de ridicare a sanilor sau operatie estetica...,cine stie,poate nu va fi nevoie

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari