Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita catalina_200574's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    16
    Buna ziua,

Sunt insarcinata in 16 saptamani si 5 zile, ieri 23.11.2009, am facut o ecografie morfofetala, este baiat, s-a vazut totul perfect mai putin o manuta care o tinea cumva sub cap, la sfarsit toate concluziile sunt bune, dar eu sunt putin ingrijorata sa nu fie ceva un defect la manuta care nu s-a putut vedea din cauza ca o tinea sub cap, desi d-na dr. mi-a spus ca nu este nici o problema, nu stiu ce sa cred?

Este normal sa tina mana sub cap?

Mi s-a recomandat sa fac si triplu test, merg maine sa imi recolteze sange.

Sper sa fie totul bine, ca am 35 de ani si este prima sarcina.

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o concluzie, un sfat.

Floricica Cu Vechime DianaL's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    5.697
    Draga mea, eu zic sa nu te panichezi, se poata sa tina manuta sub cap, dar pt linistea ta poti sa faci si alte investigatii, Triplu test, un eco mai performant, un 4d, dar eu zic sa stai linistita, ca e bine bebe. Pupicei si sarcina usoara in continuare.

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.635
    Buna Catalina, nu sunt in mare masura sa ti dau sfaturi dar iti spun ce as face in locul tau. Calmeaza-te si te duci si mai faci un eco. Poate isi schimba pozitia intre timp. Iar cu triplu test sa stii ca sunt multe cazuri in care au iesit analizele nasol la triplu, iar bebeii nu aveau nimic. Eu stiu 3 cazuri care au fost sfatuite sa-i dea afara si s-a dovedit ca nu aveau nimic copiii. Deci banuiesc ca ti doresti mult bebele si tre sa fii optimista si nu te grabi sa tragi concluzii; uneori se intampla lucruri care ne depasesc. Eu zic sa stai linistita si sa ne anunti ca totul e bine. Mai fa o ecografie!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Draga Catalina,
    Si eu zic sa nu te panichezi. Mai stai pana in saptamana 18 si, pentru linistitea ta, fa inca o ecografie morfofetala, eventual una 4D. Se poate ca bebe sa tina manuta sub cap, ei stau in burtica in cele mai ciudate pozitii, mai ales acum cat inca au loc mai mult.

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    Catalina........nu te speria ......Luca si in burtica statea cu mana sub obraz ca si cum dormea.....cand l-am nascut, asta era pozitia lui: isi punea manuta dreapta sub obraz si somnic!!Este intreg intregut!!!Daca nu ai incredere, mergi si fa eco 4D nu una, ci cate crezi tu ca te linistesc!! Eu am facut eco la 2 saptamani, dar nu din cauza manutei, cat ca sangeram continuu!!

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Cel mai important e ce a zis medicul. A siz ca e o problema?
    Al meu si-a tinut mult timp mana pe ochi, si eu ma gandeam la toate cele.
    Cat despre varsta ta... doi bani sa nu dai. Stii ce copii frumosi si destepti ies la varsta asta? Am glumit... Sanatate

Floricica Nou Venita catalina_200574's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    16
    Nu a zis ca nu este nici o problema ca tine manuta asa

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    Copilul are diverse pozitii in uter, se misca, se foieste,poa sa isi tina mana sub cap, pe fata pe burtica,etc. Asta nu cred ca e un motiv sa te ingrijorezi ca ar avea ceva la mana. Cred ca urmatorul eco poate te va linisti, cu siguranta pana atunci isi schimba pozitia. Iar cu testele astea eu zic ca si fetele sa ai grija, am multe cunostinte pe care le-au dus in eroare, cu rezultate false si te panichezi degeaba.
    Si daca stai sa te gandesti bine, ai deja 16 saptamani, totul e ok la inimoara, la organe....ai putea prin absurd sa renunti la copil daca ai afla ca are ceva la manuta? DOAMNE FERESTE!
    Sanatate multa iti doresc si bebe de asemenea sanatos!

Floricica Nou Venita blue_dream's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    7
    Exact, copilasul poate avea tot felul de pozitii pe timpul asta, linisteste-te si fa-ti acel triplu test, mai repeta eco, si o sa te linistesti mai mult.

alinutza82
    Guest
    La una din ecografii la noi bebe era cu piciorul in gura, alta data dadea din maini de ziceai ca inoata, alta data era asezat de nu putea vedea doctorul bine si a trebuit sa il miste putin cu mana (noi am facut eco in fiecare luna incepand cu 8 saptamani).
    Eu zic ca te panichezi degeaba, iar varsta este absolut normala in vestul Europei. Colega mea de birou l-a facut pe primul la 40 si totul a fost ok.

Floricica Nou Venita cristina97's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2009
    Postari in forum
    25
    Pentru linistea ta fa un eco4d pentru depistarea malformatiilor se face la giulesti si iti spune tot de la degetele pana la pozitia membrelor si osul nazal! Doctorul albu este foarte priceput!
    Tripul test oricum trebuia sa faci!Nu uita acesta este un test statistic ci nu o certitudine medicala!
    Numai bine!

Mamicuta de Daviduta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari