Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee In timpul sarcinii toate starile tale se transmit fatului

In general, trairile emotionale sunt controlate de sistemul homonal iar concentratiile homonale care se declanseaza (trairile si starile viitoarei mamici) se regasesc si in sangele fetal, astfel ca in situatia in care gravida este agitata, irascibila, sensibila stari similare le poate trai si bebelusul din burtica.

Cand am avut o perioada mai stresanta si am fost mai agitata si bebe era mai activ si mai agresiv in burtica.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Asa....si?Ce-ar trebui sa spunem aici?Orice miscare a copilului determinata de crizele de nervi, lipsa de chef de a face ceva, etc....Ce?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    e normal sa se intample asa
    nu am inventat noi apa calda, nici mersul pe jos
    sau e ceva ce mie mi-a scapat?

mischa2000
    Guest
    da ... cauza si efect ... ne uitam la fotbal ... joaca si bebe ///
    ascultam muzica ... danseaza ... :)

Floricica Nou Venita Galletita's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2011
    Postari in forum
    18
    Bineinteles ca exista o legatura intre starea noastra si ceea ce-i transmitem copilului,este ceva dovedit stiintific.Daca esti stresata,suparata sau preocupata de ceva,ii transmiti si lui starea ta.Eu incerc sa-mi reprim unele stari ca sa nu-i provoc vreun rau bebelui,mai ales ca e prima mea sarcina si vreau sa fie cat mai bine si sa iasa totul ok :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari