Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Pozitii nemaipomenite pentru somnul gravidutei

Cand esti graviduta si burtica creste, mobilitatea scade si partea cea mai grea este pozitia de somn. vorbim despre 8-10 ore de somn in care pozitia este principalul inconvenient. Asadar, gravidutele trebuie sa devina foarte invenitive cand vine vorba despre pozitiile de somn.

Pentru mine cea mai comoda pozitie a fost intr-o parte cu un pui de perna intre picioare, unul care sa imi sustina burtica si unul in brate. Din cate am vazut exista si perne speciale pentru gravidute care merg cam pe acelasi principiu si care apoi pot fi folosite ca perne de alaptat.

Voi ce pozitii de somn ati adoptat in sarcina? Cum a fost pentru voi periaoda de sarcina din punctul asta de vedere?

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Mie imi place sa dorm pe burta si imi vine tocmai sa plang cand vine vorba de somn... si acum cand alaptez dormitul pe burta e o problema. Si cum dorm cu puiul, dormim lingura sau spate-spate, imi place sa-i simt mirosul cand dorm si stau cu nasul in parul lui, nu e o pozitie prea confortabila pentru somn... am observat si lui ii place sa doarma cu o pernita in brate...

Floricica Cu Vechime dafna's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    6.302
    in perioada de sarcina desi aveam o burtaaaa cat pentru tripleti , exceptand cateva episoade de reflux gastric , nu am avut probleme de pozitie. in general dorm pe burta si asta nu am putut face dar am dormit bine intr-o parte fara perne fara nimic .exceptand si unele insomnii uneori am dormit fara probleme rasucindu-ma pe toate partile fara sa imi afecteze somnul . adormeam cu picioarele pe o perna , sa fie mai sus sa se desumfle dar mereu sfarseam pe langa si sotul asezat comod pe perna ...doar era si el gravid :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari