Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dede's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2006
    Postari in forum
    7

Parul bebelusului da mamicii arsuri la stomac

Topicul este raspuns la articolul Parul bebelusului da mamicii arsuri la stomac

Sa ma iertati, dar NU SUNT DELOC DE ACORD cu afirmatiile...decat, poate, daca eu sunt acea exceptie care confirma regula!
    Am doi baieti si, cel putin la prima sarcina, am avut niste arsuri INGROZITOARE!, care nu ma lasau sa dorm noaptea, care nu ma lasau sa stau deloc in pozitia culcata, care ma exasperasera de-a dreptul!!! Mama imi spunea ca voi naste o maimutica (atat de mult par va avea)...
    Iar cand am nascut, am nascut un bebe chelios, dulce si chelios...caruia a inceput sa-i creasca parul abia la 2 ani! Toti ma intrebau, la varsta lui de 1 an, de l-am tuns zero?
    Deci, imi cer scuze in fata oamenilor de stiinta si a eforturilor pe care le-au depus cu studiul lor, dar eu nu-i pot crede.

Floricica Nou Venita adriana jeler's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2007
    Postari in forum
    2
    Sincer,eu n-am avut nici un fel de arsuri.La nasterea fetitei mele,si eu si medicul(Dr.Baiulescu Dan)am fost foarte uimiti,fetita mea fiind o "pletoasa si 1/2".Bineinteles,l-am intrebat de ce n-am avut arsuri,si mi-a raspuns:Nu exista nici un fel de legatura intre uter si tubul digestiv!Deci,asa-zisele arsuri de pe piept,n-au nici un fel de legatura cu faptul ca nou-nascutul e "pletos"sau nu.Sunt doar "vorbe din batrani"pe care unele viitoare mamici chiar le cred.Eu una,cred ca a avut dreptate dl.dr.Va salut

cristina elena
    Guest
    Vreau sa contrazic si eu aceasta afirmatie, cum ca parul da mamicii arsuri la stomac. Cu baiatul am avut si eu niste arsuri INGROZITOARE aproape 3 luni. A avut par normal. Cu fetita n-am avut DELOC arsuri si a iesit o brunetica cu muuuult par, mult mai mare si mai lung decat a fratelui ei. Deci eu zic ca e doar o intamplare sa aiba mamicile arsuri in cazul in care copilasul are par mult si de fapt cum zicea si acel medic nu exista nici o legatura si sunt doar vorbe.

cristina elena
    Guest
    "Practic, o femeie din doua se plange de arsuri gastrice in ultimele luni de sarcina, cand sistemul digestiv devine mai lenes si se mareste presiunea din abdomen - sucurile gastrice au tendinta sa stagneze si sa refuleze in esofag."

Am gasit un articol unde se explica oarecum de ce exista arsurile in sarcina - nu din cauza parului bebicului. Daca dati cautare pe google mai gasiti si alte articole similare.

kim
    kim este offline.
    Floricica Nou Venita kim's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2006
    Postari in forum
    7
    Nu e adevarat ! Nu am avut deloc arsuri la stomac, iar baietelul meu s-a nascut cu un par luuuung...de-i faceam codite.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Am avut arsuri (pe care le "potoleam" consumand lapte rece),si amandoi bb au avut parul lung de puteam sa le fac codita

Floricica Nou Venita luminita27andrei's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2006
    Postari in forum
    4
    Eu consider ca este cat se poate de adevarat.
    In ultimul trimestru de sarcina aveam arsuri foarte frecvente si gasind antidotul acestora:laptele,avea in permanenta o sticla la mine.Intr-adevar puiutul meu a avut mult par la nastere.
    Posibil insa,ca pirozisul sa fie influentat si de alte cauze.

Floricica Nou Venita floreanr's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    141
    sunt o viitoare mamica in 14 saptamanii si am dureri de stomac de ma indoaie. beau lapte in fiecare zi ....dar arsurile persista.
    mai sunt si un pic mai mult anemica si iau fier, e posibil ca de la el sa am senzatia de amar?????

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Nici eu nu sunt de acord cu aceasta afirmatie.Nu am avut arsuri deloc, la nici una din sarcini. Fetita s-a nascut cu un par luuung si cret, iar baiatul canm chelut, deci zic ca nu are legatura parul bebelusului cu arsurile. Crstina mersi de articol in care se explica ft bine ce se intampla de fapt.

Floricica Nou Venita muguet_27's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2007
    Postari in forum
    152
    Nici eu nu am avut arsuri. Si s-a nascut bebitu meu cu o claie de par, de mai toata frumusetea. eu zic ca e o vorba batraneasca, ca multe altele.

mischa2000
    Guest
    am avut niste arsuri ingrozitoare. Nu treceau nici cu ceai, nici cu supa, lapte nimik in afara de guma de mestecat mentolata. Dar am descoperit destul de tarziu asta.
    Daca era sa fie adevarata vorba, trebuia sa-i impletetesc codite la nastere. Nu a fost asa. A avut par, dar nu mi s-a parut exagerat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari