Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421

Ne vopsim parul in timpul sarcinii??

Am citit pe net tot felul de pareri la acest subiect. Chair nu stiu ce sa fac. SUnt insarcinata in 5 saptamani.
    Voi cum ati procedat?
    V-ati vopsit??
    Stiu ca si medicii au pareri impartite...

Floricica Nou Venita ilie.georgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2011
    Postari in forum
    3
    Sincer eu mai am 2 sapt max si nasc ... Si vreau sa iti spun ca in 9 luni de zile m-am vopsit de 4-5 ori si nu sa intamplat nik ...

andreeacta
    Guest
    Prin piele se absorb substante. Din vopsea de par, din creme de fata, de corp, cosmetice, etc.

Daca un copil face o boala grava, un cancer (Doamne fereste!) nimeni nu poate sa ii spuna: a facut de la vopseaua x sau crema y. Dau din umeri.

Daca nu esti vedeta, sa conteze neaparat aspectul exterior, ai putea sa eviti, sau stiu si eu ai jumate de cap cu fire albe, sau mai stiu eu ce motive importante. Eu, una, am evitat. Nu m-am vopsit cat am fost insarcinata si am alaptat.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    parerea mea e ca nu e bine sa te vopsesti,eu una nu m am vopsit si singura crema cu care m am dat a fost cea de galbenele....stii cum e daca Doamne fereste are copilul ceva esti impacata cu gandul ca tu ai facut tot posibilul sa fie bn,ca nu ai facut nimic care i ar putea face rau

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Am nascut in martie 2011. Am fost intotdeauna o persoana care am dat f multa atentie aspectului fizic, ptr ca dintotdeauna am lucrat in contact cu oamenii. Nu iesiam din casa pana nu mi se asorta totul (bijuteriile, hainele, etc).Aproape ca se zicea ca-mi asortez si autoturismul in functie de cum ma imbrac. Parul mi-l spal si de 2 ori pe zi daca e necesar. Cu toate astea nu mi-am vopsit parul in timpul sarcinii. Nici nu mi-am facut ganduri in privinta asta. Nu ma mai interesa decat ca bebelusul sa fie sanatos. Sarcina iti da frumusetea ei. Nu de asta trebuie sa-ti faci griji. Toti imi spuneau ca sunt mult mai frumoasa. Gandeste-te bine,dar nu cred ca este cazul sa te vopsesti. Frumusetea nu sta numai in asta.

manuelamanu
    Guest
    Eu nu m-am vopsit NICIODATA, e parul meu natural si mai ales pe timpul sarcinii sa ma vopsesc acum, in nici un caz. Insa am niste prietene care s-au vopsit pe timpul sarcinii iar bebelusii lor sunt prefecti sanatosi si frumosi, nu a afectat in vreun fel vopseaua dar totusi ti-as propune sa nu risti pentru ca nu se stie. Pup

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mie medicul mia spus sa nu ma vopsesc,si nu mam vopsit.abia la botez miam schimbat culoareaparului,asa ca daca vrei sa fii sigura ca bb e sanatos complet nu te vopsi.si mia mai zis doctora sa nu stau in miros de domestos,vopsea,tot ce poate dauna bb-lusului.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Daca parerile medicilor sunt impartite inseamna ca pe undeva e un sambure de adevar cum ca vopseaua ar dauna bebelusului si decat sa risti mai bine stai nevopsita 9 luni ...pt sanatatea copilului e chiar atat de greu de facut acest sacrificiu??? Poate ca nu dauneaza dar merita sa risti?????
    Eu am avut un exemplu exact in perioada cand am fost insarcinata, prietena mea insarcinata fiind si ea in aceeasi perioada cu mine....eu nu m am vopsit deloc...ea s-a vopsit de vreo 2 ori si doar in ultima parte a sarcinii cand cica e mai putin daunator in rest nu a luat medicamente nu a facut nimic rau si din pacate copilasul s-a nascut cu o grava malformatie ....nici medicii nu stiu cauza dar ea isi reproseaza si in ziua de azi faptul ca s-a vopsit in timpul sarcinii...le-a zis medicilor tot ce a facut in timpul sarcinii ca sa incerce ei sa gaseasca un raspuns si vopsitul a fost singura cauza externa...ei au dat din umeri dar mamica regreta si azi...copilul acum este bine pt ca a facut o operatie in strainatate, e un copil normal si acum cateva luni a mai nascut 2 copii gemeni sanatosi tun.Happy end...sfatul meu...nu va vopsiti. Pupici.

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    hai sa iti spun ce am facut eu in timpul sarcinii:datorita faptului ca am culoarea naturala saten inchis si eu ma vopsesc negru,in primele 4 luni de sarcina mi-a crescut parul si la radacina mi se vedea foarte urat.mai ales ca mergeam inca la serviciu si nu voiam sa par neingrijita ,am cautat diverse moduri sau vopsele din plante care ma pot ajuta sa imi refac culoarea uniforma a parului.am incercat cu henna neagra,dar,pe langa faptul ca am facut un dezastru in baie(henna nu este legata ca o crema ci pare mai mult o fiertura de urzici) nici nu mi-a prins pe par.atunci am vorbit cu o prietena care se vopseste si ea bruneta si mi-a spus ca doctorul i-a recomandat vopsea fara amoniac.Pentru ca nu contine amoniac si perhidrol, vopseaua nu patrunde in firul de par si deci nu are cum sa fie absorbita prin piele.si atunci am cautat si am gasit o vopsea foarte buna fara amoniac:LONCOLOR EN VOGUE,care dureaza mult mai mult ca un sampon nuantator si miroase foarte bine(daca ai probleme cu mirosurile din timpul sarcinii).si nici nu costa mult(cam 11 ron cutia).dar asta este doar o parere a mea.inainte sa incerci sa te vopsesti,este bine totusi sa ai o discutie cu medicul ginecolog care iti urmareste sarcina.bafta si sarcina usoara!

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    a,si mai ales eu ma simteam foarte bine dupa fiecare vopsire a parului in sensul psihologic vorbind....m-am vopsit o data la 6 luni de sarcina si apoi dupa ce am nascut(pt botez)...ca femeie,e frumos sa fii si sa te simti,mai ales,ingrijita.vopsitul parului a fost un aspect la care nu am vrut sa renunt si de aceea am cautat vopsele care nu patrund in firul de par dar care iti uniformizeaza culoarea.pentru unele femei nu e de ajuns sa spuna ceilalti ca sunt frumoase,ci trebuie sa simta ele insele acest lucru.parerea mea:)))

Floricica Nou Venita piciul_mic's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2011
    Postari in forum
    1
    am 5 luni de sarcina si m-am vopsit cam in fiecare luna. am intrebat medicul - unul din cei mai recunoscuti din tara - si m-a asigurat ca nu e niciun pericol. copilul oricum isi ia ce ii trebuie si place de la noi. parerea mea e sa nu exageram cu cremele sau alte chimicale. acelasi lucru se poate spune si despre produsele de curatenie, detergenti etc. ce o sa facem acum? nu o sa mai folosim sampon, sapun, detergent?...e de apreciat grija pe care o purtam fiecare din noi puilor nostri dar hai totusi sa nu exageram cu masurile de precautie inutile. daca o sa te faca sa te simti bine, eu spun sa te vopsesti. pana la copil chimicale sunt oprite de corpul tau.

numai bine si sarcina usoara va urez.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari