Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Momente, simptome jenante in sarcina

Sarcina este o perioada minunata, plina de emotie, de bucurii si de neprevazut, insa pe parcursul acestei perioade minunate apar si mici momente, simptome mai putin placaute unoeri chiar jenante, care "ne scapa", dar despre care nimeni nu vorbeste, nimeni nu iti spune.

Printre cele mai jenante simptome si implicit momente intr-o sarcina cred ca se numara balonarea si de aici elimiarea gazelor care se multe ori se face necontrolat si este total neplacut, starea de greata si episoadele de voma care uneori apar exact cand nu trebuie si in cele mai neasteptate sau nepotrivite locuri dar si incontinenta urinara.

Apoi vine starile de nervozitate cand toate gravidutele spun pe buna-dreptate "hormonii, hormonii sunt de vina!" , starea aceea de somnolenta din primul trimestru cand nu iti trebuie decat o fractiune de secunda sa inchizi ochii mai mult si te fura somnul, pierderea memoriei (cea de scurta durata) exact in momentul unei discutii importante.

Pentru mine treaba cu somnul si cu pierderea de memorie au fost cele mai crunte pentru ca efectiv mi se rupea filmul in masina spre servici (si eram in transportul in comun!) si ma enerva la fel de tare ca efectiv uitam de la mana pana la gura.

Care au fost pentru voi momentele, simptomele cele mai neplacute, mai jenante din timpul sarcinii?

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    cel mai neplacut era ca in fiecare dimineata la servici imi era greata...ufff tare neplacut era mai ales ca lucram cu oamenii si trebuia sa cer pauza, sa ies afara la aer...in rest cu somnul ma descurcam dar cum ajungeam acasa dormeam 2ore dusa...
    pupici:)))

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cel mai aiurea pt mine a fost cu tranzitul intestinal... de obicei sufeream de constipatie si din cand in cand fara motive faceam diaree... sau uneori doar aveam crampe ca de diaree... dar nimic... numai ca nu ma putea risca si trebuia sa las tot si sa ma intorc in casa :)) daca era pe vreundeva.
    Disperam pe toata lumea cu mersul la wc oricum... ca ma duceam f des... eu in general merg des, apai si cu bebe proptit in vezica... va dati seama.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Disperam pe toata lumea cu mersul la wc oricum... ca ma duceam f des... eu in general merg des, apai si cu bebe proptit in vezica... va dati seama.
    Daaaa si eu am avut problema asta cu mersul la toaleta ma dispera ca ma duceam din 5 in 5 min (vorba vine) si noaptea trebuia sa ma trezesc din somn sa ma duc si imi era asa de ciuda ca imi intrerupeam somnul

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu am avut 2 ocazii cand fiind in sedinta cu directorul intreprinderii, am tasnit pe usa afara fara nici o explicatie, fiindca mi se facuse greata si simteam ca trebuie sa vars. Acelasi lucru mi s-a intamplat de cateva ori in sedintele de departament, dar acolo seful si colegii stiau de mine. In rest n-am prea avut parte de momente nasoale in public, fiindca eu ultimele 4 luni de sarcina mi le-am petrecut acasa, in pat.

iubytzik22
    Guest
    La mine au fost: incontinenta urinara,hemoroizii si greturile pe care le detestam.......

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    primul moment jenant dar normal zic eu pentru o graviduta a fost la 7 saptamani si ceva cand au inceput greturile,ma aflam in bucuresti in drum spre spital sa imi fac analize,in masina,in coloana nemancata si dintr-o data am simtit ca nu mai pot de rau,eram in spate pe bancheta,am gasit o punga,am varsat si nimeni din masina nu a stiut ca mie imi este rau.eram si cu un prieten de-al nostru!
    si al doilea moment pe la 18 saptamani,ma aflam in metro in bulgaria,la casa sa platesc,nemancata dar de la toate mirosurile de parfumuri,dero,balsamuri si peste mi s-a facut instantaneu greata asa ca i-am tras cosul de gunoi de sub tijghea tipei de la casa si am dat la rate...ea a sarit k arsa dar nu aveam ce sa fac,m-am scuzat,i-am aratat burta k aveam o haine groasa sa isi dea seama ca sunt gravi

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    pentru mine cele mai groaznice situatii se petreceau dimineata la serviciu cand aveam niste greturi insuportabile. lucram cu oamenii(incasam bani) si in mijlocul operatiunii ieseam din ghiseu in fuga si reveneam peste 15 min. nimeni nu intelegea si se uitau dubios parca eram o anomalia de la 9 dimineata.
    si o alta problema o reprezinta vezica ce trebuie golita din 10 in 10 min chiar si noaptea.

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Eu nu am avut parte de ...nici un moment jenant,am avut o sarcina de vis!!! Fara greturi, balonari,somnolenta...
    Exceptie a facut luarea in greutate si unflarea picioarelor, in rest NIMIC neplacut!! Mersul la baie a fost normal, doar in ultimele 2 luni a fost mai accentuat, insa eu am fost lasata ,, la vatra,, asa ca nu am deranjat pe nimeni!

Insa cum nimic nu poate fii perfect...am avut parte de o nastere destul de grea....prima varsatura si ultima din timpul sarcinii a fost cu cateva ore inainte sa nasc din cauza durerilor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari