Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Modificarea sanilor in timpul sarcinii! De la marime mica la ultima marime!

Pe intreg parcursul sarcinii, corpul viitoarei mamici sufera o serie de transfoarmari printre care si modificari la nivelul sanilor. Acestia se vor pregati pentru rolul lor dupa nastere, de alaptare, hranire a bebelusului. Incepand chiar cu saptamana 8 de sarcina vor aparea modificari ale sanilor, care vor fi mai grei si poate durerosi deoarece atunci incep sa se dezvolte glandele mamare si canalele.

Pe parcursul sarcinii, trebuie purtate sutiene din bumbac, fara suport metalic, trebuie evitate dusurile fierbinti si trebuie masati sanii cu miscari circulare pentru a ajuta la mentinerea elasticitatii.

In toata periaoda de sarcina, sanii mei nu au suferit modificari deloc, abia dupa ce am nascut si mi-a venit lapticul atunci s-au umflat putin si au devenit sensibili insa atat.

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    eu nu stiu daca sa ma bucur sau nu...dar sanii mei au suferit schimbari radicale de cand sunt insarcinata:sfarcurile s-au inchis la culoare, iar de la cupa C inainte de sarcina am ajuns la cupa E(si inca nu am nascut)....sper ca dupa alaptare sanii sa-si revina la forma si culoarea initiala , altfel cred ca as fi dispusa sa fac o operatie de infrumusetare...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu speram sa imi creasca si macar atunci sa ma mandresc si eu ,dar nu a fost asa . foarte putin s-au umflat dar fara mare diferenta .acum chear am ramas fara nimic.imi pun si eu un sutien cu ditamai buretul si rezolv problema.nu pot sa inteleg de ce nu mi-au crescut mai mari si din cauza asta nu am putut avea lapte pt bebe.ma oftic tare mult mai ales ca vad mamici cu sanii foarte mari si ma gandesc ce bine e de bebeii lor.tare mult imi placea sa o pun la san . .... dar asta e... cred ca se trage din familie......noroc ca sotul nu este disperat dupa sani mari ....eu sunt.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Modificari in marime nu au suferit in timpul sarcinii, dupa ce am nascut si am inceput sa alaptez au crescut putin, cand am incetat alaptatul slava Domnului ca au revenit la loc, nu-mi trebuiau mie augmentari mamare. Acum insa de vreo cateva saptamani ma trezesc ca imi curg dimineata, dar si in alte momente ale zilei, si ii simt tensionati, dar asta nu neaparat coincide cu momentul cand curge din ei. Asa ceva nu mi s-a intamplat la celelalte sarcini. Am avut un moment jenant eram cu totii in parc si imi zice Sara la un moment dat in gura mare "mami te-ai murdarit pe bluza".
    Nu mai umblu fara tampoane de san in geanta, nu prea le suport, si doar cand se intampla le pun. Nasol e ca nu intotdeauna prind evenimentul in desfasurare.

Floricica Nou Venita adam mariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    11
    mda...jenant moment..si mie mi s-a intamplat ca nu se mai trezea puiul sa suga ma invarteam pe langa patut ca pisica..sa se trezeasca si sa suga..si eu aveam sanii mici inainte de la un nr de85b am ajuns la 100c,dar nu prea ma simt kiar asa bine ma si gandesc dupa aia..ca te inveti asa si cand iti vei reveni...,in afara de asta am facut si vergeturi...toata sarcina m-am uns inclusiv si pe sani si nu am avut nimic dupa ce am nascut pe sani nu m-am mai uns ca sugea bebe si imediat mi-au aparut..ca s-au marit rau

Floricica Nou Venita doina_84's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2010
    Postari in forum
    62
    MIe mi-au crescut foarte putin, sper sa am lapte macar pana la 6 luni... :(

manuelamanu
    Guest
    Ai mei au inceput sa prinda forma, s-au mai marit, iar eu am sanii destul de mici. Mai ales la inceput, ma mancau tare, si ma dureau sfarcurile.

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Eu am sanii destul de mari,si akma de cand snt insarcinata s au mai marit...Nu mai suport sutienele cu burete,am doar sutiene pt alaptat.chear daca nu am nascut,am inceput sa port dinalea...mi se par mai comode

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Ca sa se linisteasca viitoarele mamici dimensiunea sanilor nu influenteza capacitatea acestora de a produce lapte ..........sunt femei cu sani mici care au aavut lapte pentru bebeii lor timp indelungat si late mamici cu sani de dimensiuni considerabile care nu au scos nici macar o picatura de lapte.......cunosc cazuri concrete de ambele tabere.....
    Inainte de a ramane insarcinata prima data aveam sanii mici.....cupa B.....si am ajuns ca in timpul alaptarii sa ajung la un E-F......o s apun si ceva poze sa nu spuna cineva ca exagerez........la a dua sarcina a fost diferit....au crescut dar nu exagerat......dar a contat foarte mult si faptul ca sarcinile au fost foarte apropiate........acum sunt undeva la un C dar am de lucrat la musculatura......
    Preferam sutienele de bumbac......pentru alaptare......cam tot ce era comod......dar cel mai mult un tip de bustiere.erau f practice.

000009..jpg

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari