Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaela_mir's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2011
    Postari in forum
    2

Iinsomnia si depresia inainte de nastere.

Buna viitoare si actuale burtici si mamici!
    Sunt mai noua pe aici si vreau sa va cer ajutorul legat de problema insomniei si a depresiei. S-a mai confruntat cineva cu astfel de probleme si daca da ce solutiei a gasit?
    Mentionez ca am stabilita operatia de cezariana pentru data de 30 mai 2011. Mi se pare ca mai este asa de mult pana atunci, va rog sa ma ajutati cu sfaturile voastre!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    de ce nasti prin cezariana?si de fapt,dc nu poti dormi?tie frika de nastere?eu tias zice seara inainte de culcare sa te relaxezi,sa uiti ca vine bb,sati iei o cana mare de lapte cald cu o ling de miere,si sati urci picioarele pe pereti.incearca si poate ai sa dormi.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Insomnia este ceva foarte frecvent la sfarsitul sarcinii... si eu am avut. Depresie pot sa zic ca am avut si din aia, dar am pus-o pe seama schimbarilor hormonale, pe faptul ca am stat foarte mult acasa... mai ales singura. Afara era iarna si nu ma simteam in stare sa ies mai mult de 20 de min. Chiar inainte de nastere cand a venit primavara si am petrecut mai mult timp cu mama mea m-am simtit mult mai bine.
    Parerea mea este ca daca ceeace simti nu te ingrijoreaza prea tare poti increca remedii simple... gen plimbari in aer liber, sa stai la soare, sa incerci sa te vezi cu cat mai multe persoane dragi tie, sa te ocupi de hobbyurile tale. Miscarea si statul in aer liber te vor ajuta si sa dormi mai bine. Sunt si tot felul de casete de relaxare, autohipnoza, inclusiv si pentru nastere care te pot ajuta. Iar daca ti se pare ca lucrurile au luat o proportie mai mare poate ar fi bine sa apelezi la un pshilog... nu are rost sa stai sa suferi in tacere.
    Sarcina usoara in contiunare... si nu uita sa te bucuri de viata in fiecare zi!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de mihaela_mir Vezi mesajul
    Buna viitoare si actuale burtici si mamici!
    Sunt mai noua pe aici si vreau sa va cer ajutorul legat de problema insomniei si a depresiei. S-a mai confruntat cineva cu astfel de probleme si daca da ce solutiei a gasit?
    Mentionez ca am stablita operatia de cezariana pentru data de 30 mai 2011. Mi se pare ca mai este asa de mult pana atunci, va rog sa ma ajutati cu sfaturile voastre!
    eu am nascut anul trecut pe 31 mai, nastere naturala, primul copil, facut tarziu...ganduri si negre si roz..de dormit dormeam putin in ultimele 2 luni din cauza ca se misca ea foarte mult si din cauza ca efectiv nu puteam sa ma intind in pat, simteam ca ma sufoc si nici cu perne, nici cu nimic nu imi gaseam locul. stateam aproape toata ziua singura, insa depresii nu am avut. imi cautam de lucru prin casa cate ceva ce puteam face si lucrul care mi-a placut cel mai mult a fost sa incep sa tin un jurnal in care imi scriam toate gandurile, asteptarile, trairile.. jurnalul il continui (nu scriu zilnic, dar scriu) ca un fel de ... nu stiu cum sa zic.... mesaj pentru fetita mea pentru cand va fi mai mare... asta m-a tinut ocupata in mod placut si - cred eu - folositor. imi place sa recitesc pagini scrise atunci, sa retraiesc momentele acelea incarcate de emotia asteptarii.
    nu stiu daca te ajuta ce am scris, la mine a functionat. sanatate multa si nastere usoara!

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    nastere usoara si recuperare rapida.
    Din pacate depresia in sarcina e "normala"(asa am citit)mai ales la cele care au interdictii,sarcina cu probleme.
    Eu m-am confruntat destul de devreme cu depresia mai ales din cauza ca pana pe la 15 saptamani eram cu iminenta de avort,dureri si nu aveam voie sa fac nimic decat sa stau in pat si destul de rar pe afara.Din pacate la mine s-a suprapus cu evenimente neplacute in familie si s-a adancit o perioada,nu puteam vb la telefon prea mult ca plangeam,nu vroiam sa vina mama la mine sau altcineva,nu suportam sa ies din casa si m-am refugiat in filme si citit lucruri pozitive.
    Din fericire acum cu venirea primaverii mi-am revenit incet incet,chiar daca nici acum nu am voie decat plimbari scurte incerc sa imi reincarc bateriiile si sa ma gandesc la ce trebuie cumparat,la ce inseamna un nou nascut de la pampersi la alimentatia in alaptare.
    Te sfatuiesc sa vorbesti mai ales cu sotul tau sa stie exact prin ce treci,sa te gandesti cu zambet pe buze la venirea acasa de la maternitate si la viata voastra de dupa.

Din pacate cu insomniile nu stiu intreaba medicul ginecolog sau medicul de familie,poate exista ceva naturist care acum la sfarsit te poate ajuta.
    Modificata de arysha; 27.04.2011 la 15:47:32.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    Din ziua in care am ramas insarcinata si pana cand am nascut eu am avut insomnii noapte de noapte. Adormeam pe la 22 si intre 2 si 4 ma trezeam perfect odihnita nereusind sa mai adorm decat inspre dimineata. Am incercat lapte cu miere ,ceai de tei ,etc,dar nimic nu a avut succes. Am lucrat pana am intrat in prenatal si aveam o energie neobisnuita. Dupa ce s-a nascut bebe nu mai dormeam din cauza lui. Si acum ,ca are aproape sapte luni se trezeste in fiecare noapte intre 2 si 4 exact cum facea in burta mea. M-am obisnuit cu trezitul dar abia astept ziua in care sa adorm pe la 22 si sa ma trezesc cand m-am saturat de somn ,eu fiind o fana a dormitului. Iti urez succes si sper sa nu patesti ca mine. Bebelusul meu e foarte neastamparat

Floricica Debutanta dobre_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    646
    eu am avut depresie inainte sa raman insarcinata...imi era frica de fapt de sarcina care urma sa vina...atacuri de panica, etc
    am trecut cu bine cu ajutorul unui psihanalist

in sarcina, daca nu poti dormi sunt tratamentte homeopate care nu fac rau copilului si nici tie...passiflora de ex este speciala pentru insomnii, dar nu pastile din planta, ci homeopate sa iei
    de asemenea, iti face foarte bine daca ai vorbi mai mult cu sotul sau cu cineva apropiat tie despre temerile pe care le ai....
    eu am ales cezariana la recomandarea unei doctorite foarte bune ............. avand in vedere atacurile d epanica pe care le-am avut
    dupa nastere nu am mai avut nimic si acum fetita mea are 2 ani jumatate

tot dupa nastere, multe in organism se schimba, inclusiv hormoni, neurotransmitatori, etc

sanatate

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    400
    Bună,

Eu zic că nu trebuie să-ți faci griji. Nu cred că există femeie care să fi fost mai deprimată decât mine pe perioada sarcinii. A fost un șoc când am aflat că am rămas gravidă, apoi din nou stres pentru că era sarcină cu risc de avort și timp de 9 luni am vărsat încontinuu și-am stat numai în pat. Încercam să dorm cât mai mult ca să nu mai simt durere. Nu știu dacă am ieșit de 20 ori din casă, de frică să nu cad pe stradă sau să vărs. Nu mă gândeam decât la lucruri rele și plângeam zi de zi. Când slăbeam prea tare și nu mai rezistam, mă internam în spital și-mi chema doctorița psiholog. Eram sub orice critică. Timp de 9 luni nu am trăit și deși mi-era frică de naștere, mai frică mi-era să nu nasc un copil anormal, pentru că doctorița îmi spusese că n-a mai pomenit așa sarcină în toată cariera ei. La starea de depresie de-atunci au contribuit și alți factori, mai ales prietenul meu. Nici măcar nu am reușit să nasc natural. M-am chinuit câteva ore și s-a intervenit de urgență, pentru că riscam să pierd copilul. Abia după ce am născut și-am văzut că fetița e super ok, mi-am revenit din depresie. De-atunci n-am mai fost supărată în nicio zi..și tare mă temeam de depresia de după.

Naștere ușoară !

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers
    Modificata de Albastrica; 22.05.2011 la 23:33:25.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari