Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita amellyn's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2008
    Postari in forum
    13

Gravidele si societatea

Buna fetelor ... va citesc de mai bine de 2 luni dar nu prea am timp sa postez asa ca prefer cd am timp sa vad ce ati mai povestit ... Astazi insa am simtit nevoia sa vorbesc cu voi si sa imi spuneti voi daca gresesc sau nu ....

Cred ca toate fetele ce sunt inscrise aci merg in ultima perioada la doctor mai mult decat au mers pina acum ... mergand pe la tot felul de cabinete pt diverse analize si consultatii (exceptie face cabinetul ginecologului) am dat peste tot felul de personaje dar astazi parca au intrecut masura...

Eu sunt insarcinata in 22sapt si nu am avut pretentia pina acum la drepturi speciale pt gravida ci mai mult sa fiu tratata ca si pina sa fiu gravida

Azi am fost sa iau rezultatele la niste analize si desi programul incepea la 8.30 si eu am ajuns acolo la 8.35 erau deja 10 persoane ... fiind cam dimineata nu eram foarte odhinita si as fi vrut sa stau putin pe un scaun pina sa apara doctorita dar nimeni nu s`a sinchisit sa se miste si sa ma lase sa stau ... am ramas socata .... mi s`a mai intamplat dar pina acum nu mi se cunostea burta si nu puteam avea pretentii ... nu mai zic ca in momentul in care am intrat in fata sa cer fisa mai aveam un pic si luam bataie desi pe usa scria mare cum ca gravidele au intaietate ... nu stiu ce sa mai zic ... nu vreau un tratament special doar pt simplul fapt ca sunt gravida dar parca si atata nesimtire ma socheaza ... ar mai fi multe de povestit dar ma opresc aici ca deja am scris o adevarata poveste ....

Voi prin ce peripetii de genul ati trecut?...ma gandesc s anu fi fost eu mai irascibila azi si in ton cu vremea urata de afara astfel incat sa fi reactionat mai violent decat de obicei

cocolino12
    Guest
    amellyn din pacate asta e societatea..la fel am patit si eu...nu ca asa avea pretentii...spre ex.eram intr-un autobuz..si pe un scaun era o pustoiaca de vreo 17 ani..se uita la mine..m-a vazut ca sunt insarcinata dar nici gand sa imi ofere locul...atunci chiar nu ma simteam bine...si aveam nevoie sa stau jos...insa asta e ...nu cred ca se va schimba ceva in privinta asta...

Floricica Avansata yryny's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    1.390
    dragele mele ,nu vi se pare ca aveti prea multe pretentii de la societatea din ziua de azi?pe mine una chiar nu ma mai mira absolut nimik,lucrand in invatamant am vazut fel de fel de generatii,dar parca ca asta de acum nu au mai fost,sunt de o nesimtire si o rautate iesita din comun.

Floricica Novice kisschriss's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2007
    Postari in forum
    308
    buna.subiectul asta il incepusem si eu asta vara....stai linistita...poate si cand o sa ai 37 de sapt o sa vezi aceleasi atitudini.nu cred ca ai fost irascibila si nici nu mi se pare ca nu am merita vreun tratament special.ghertzoiul de pe scaun nu duce un copil in el nu l doare spatele nu i s au umflat picioarele nu are greturi nu l apasa nimeni pe organe...etc oameni de 3 lei asa am patit si eu la analize desi n aveam nicio pretentie ba chiar m am dus cu o ora inainte de program iar o cucoana a facut tot posibilul ca la rand sa mi o ia inainte....va jur ca la toate cozile mereu a fost cineva care sa ma fenteze desi gafaiam,pe strada asteptau toti sa ma strecor eu pe nush unde sa mi pliez burta ca sa treaca ei..ce sa mai...m am enervat rau..lume *********

Floricica Novice kisschriss's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2007
    Postari in forum
    308
    iar acum de ex sunt pe strada cu carutzu si mai apare vreo groapa sau lipsuri de trotuar....:D ca la noi..si astia se asteapta sa fac eu slalom..ieri o fata era sa cada intr o gropitza d asta pt ca am inaintat in speranta ca se va da....nu m am dat nicio eu

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Buna sa nu crezi ca sunt rautacioasa,dar nu stiu de ce te mira toate astea in Romania???tot ce e posibil acolo....asa ca....sa nu te astepti la prea mult....

Floricica Nou Venita amellyn's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2008
    Postari in forum
    13
    Nu ma mira nimik in dulcea noastra tara doar ca ma enervez si ma revolt si mi`e ciuda pe oamenii astia ca nu fac nimik sa se schimbe ceva iar in momentul in care iau atitudine se uita la mine de parca zic: "Uite si la nebuna asta...oare cum de a scapat de la ospiciu" ... Inainte incercam sa nu dau atat de multa importanta dar cand ma uit in jur si vad in ce mediu se va naste bebelino meu ma strange in spate si sper ca educatia de acasa sa fie mai puternica decat ce vede in jur pe strada si la scoala

Floricica Debutanta andrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    617
    buna fetelor!...am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare kiar ieri in autobuz...nu aveam pretentia la vreun loc p scaun...nici makr nu am avut curajul sa inaintez in imbulzeala kre era, am ramas la usa si ma tineam d bara usii iar la o statie knd s-au deskis usile, kiar nu mai era loc in autobuz, eu stateam lipita d usa, si o tanti foarteee mareee din statie a dat sa se impinga in mine si i-am zis sa nu ma impinga pt k snt insarcinata,am zis sa o anunt desi se vede clar burtica...insa, s-a uitat urat la mine, si-a cerut scuze si nu s-a lasat pana nu s-a inghesuit si ea ...c naiba...la statia urmatoare am coborat si am mers p jos pana acasa...desi mai aveam vreo 3 statii si batea un vant ingrozitor...dar...exact cum ati zis si voi..nu ma mai mira nimik..

Floricica Debutanta andrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2007
    Postari in forum
    617
    imi cer scuze pt exprimarea c lasa d dorit(am repetat cuv usa d cel putin 3 ori)...dar sunt f obosita dupa 12 ore d laboratoare la facultate si am povestit si eu cum am nimerit mai repede...va pup si va doresc sa nu va mai intalniti cu situatii de genul acesta desi mi s pare imposibil..

cristina elena
    Guest
    Din pacate asa e cum ati spus si voi.
    Singura solutie e zic eu sa fim "********e". Adica cu tupeu ca altfel nu rezolvam nimic.
    Eu cu prima sarcina am fost mai cuminte dar la a doua am devenit chiar obraznica cu cei care nu se simteau. Stiu ca nu e frumos, nu prea mi-e felul asa dar daca cel de langa mine e ******** eu de ce sa rabd si nesimtirea lui si greutatea burticii?
    Asa ca ma bagam in fata cand era cazul sau spuneam ca eu am mai mare nevoie de stat jos decat o adolescenta plictisita sau mai stiu eu cine.
    Si Violeta sper ca nu te superi pe mine, mai toate stim de aversiunea ta pentru Ro dar nu e neaparat tara sa stii, e omul.
    In societatea noastra romaneasca mai sunt si oameni care respecta femeia gravida, cam putini e drept dar totusi sunt.
    De aia noi mamele avem datoria de-a creste copiii asa cum trebuie, frumos si cu bune maniere.

Floricica Avansata alimocanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2007
    Postari in forum
    1.482
    Amellyn, ti s-a intamplat cumva in centrul medical Praxis in Iasi?:))Ma vad pe mine in acel centru medical la 28 de saptamani cand eu eram deja imensa, sa fac niste analize, ajunsa acolo tot la prima ora, pliiin de babe cu figuri si alte doamne mai mult sau mai putin imbacsite... avai viata mea, am stata colo pana la ora 11, desi vorba ta scria ca au intaietate urgentele, gravidele si copiii. Unul nu s-ar fi ferit, unul n-ar fi oferit un loc, nici barbati dar nici femei, de durere de spate m-am pus in genunchi, abia atunci m-a intrebat cineva daca mi-e rau. Si de foame si de stat in picioare am intrat mai mult lesinata in cabinet... si m-au luat asistentele alea la 3 pazeste.. ca de ce n-am intrat. Zic: acu is lesinata aproape, da` daca indrazneam sa intru imi urcau astia picioarele pe cap. Iar in mijlocul de transport.. o babatie(eu de regula am respect pentru oamenii batrani, mi se rupe inima de ei, da` specimenele astea nu merita) ca sa treaca ea dintr-un capat in altul al autobusului, desi loc nu prea era, eu stateam in picioare... imi da un pumn in spate si-mi zice... "da-te fa, nu vezi ca esti grasa si ocupi tot drumu`?"a intervenit un domn s-a luat de aia si i-a zis ca sunt insarcinata, mi-a oferit cineva un loc... da` am avut o zi total intoarsa pe dos de la faza aia.Apoi m-am facut *********.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari