Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita aylin86's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2009
    Postari in forum
    7
    nu stiu de ce oarema simt ca si cum nu folosesc la numic...imi vine sa plang aproape din orice fara motiv.toate astea se intampla din cauza sarcinii????

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    eu as zice ca da
    si eu pe parcursul sarcinii plincgeam zi de zi fara motiv.pe parcursul sarcinii femeia devine mai sensibila.sarcina usoara si bebe sanatos

Floricica Nou Venita aylin86's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2009
    Postari in forum
    7
    multumesc mult.

Floricica Nou Venita canim's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2009
    Postari in forum
    5
    eu pe langa ca ma afecteaza totul pe mine ma afecteaza si cand vad ceva la tv care se intampla nu stiu unui copil sau mai stiu eu ce pe mine ma afecteaza ff tare si ma apuca gandurile si disperarea ....eu sunt bucuroasa ca sunt insarcinata si mai am un pic pana nasc dar teama si depresia m-au distrus sa spunem, plus viata sociala in sensul persoanele cunoscute si dezamagirea toate astea afecteaza fantastic de tare, imi este asa de teama , dar incerc sa lupt si ma gandesc pozitiv.... sper ca va fii bine pana la urma

Floricica Nou Venita canim's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2009
    Postari in forum
    5
    salut din nou.... cum va simtiti acum pe vremea asta? eu parca cu cat incerc sa-mi revin....dar si viata e in asa fel incat ma face sa ma simt deprimata .... si mai am doar 2 saptamani pana nasc :))))
    atunci sunt sigura ca va fii mai bine/// sper... daca vrea cineva sa vorbeasca cu mine id meu de yahoo e ioanaserhat... mi-ar placea sa vorbim si poate asa ne-am mai ajuta o tzara :D

o seara placuta fetelor

Floricica Senior gratioasa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2007
    Postari in forum
    4.976
    sunt cauze hormonale..e normal sa fim mai sensibile pe perioada sarcinii..sunt normale si starile de anxietate sau nervozitate..dar stim ca in noi se dezvolta o viatza, tb sa ne pastram calmul si sa cerem sprijin familiei
    eu in ultima parte a sarcinii am fost ingrozitor de irascibila, nimic nu-mi convenea, a trecut si acum am un fecior frumos si sanatos..va doresc din suflet copii sanatosi si fericiti

Floricica Senior hubi bubi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.508
    Frumoasă temă! Despre mine ce să vă zic, am avut momente și momente, dar ca la început celei de-a doua sarcinii...sigur am picat atunci în depresie.

În primul rând bebe 2 a venit chiar pe nepusă masă, fetița cealaltă avea 11 luni, tocmai ieșisem cu ea din spital (rotavirus), nu dormea noaptea deloc, mă trezeam din oră în oră, începuse să meargă și mă solicita la maximum, aveam zeci de alte probleme de rezolvat și nu răzbeam, plus că sarcina a debutat nefavorabil. Adică, spottinguri dese, zilnice, dureri de mijloc - fătul desprins de pe placentă, slabe șanse să rămână în viață.

Cam două luni am ținut-o așa, dacă nu mai bine, apoi s-a fixat și totul s-a rezolvat. Durerile de spate au dispărut, spotingurile la fel și...celălalt bebe a început să doarmă mai bine, nu grozav, că nici acum nu e cine știe ce, dar am ajuns doar la 3 treziri pe noapte:), plus că se ținea bine pe picioare, urca scările de mânuță, tot felul de progrese care mi-au ușurat viața și m-au făcut să ies din starea de depresie și să accept că mai vine un bebe.

Acum sunt optimistă, sigur mă voi descurca cu amândouă, chiar dacă sunt așa de mici. Oricum, nervii apar și dispar, dar nu pot spun că e vorba de depresie, sunt stări normale de graviduță.

Floricica Senior gratioasa's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2007
    Postari in forum
    4.976
    neatza burtici! cum va simtiti astazi???

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Depresia in timpul sarcinii

Depresia poate sa apara chiar si in perioada de sarcina si poate sa fei cauzata de restrictiile care apare in acesta perioada dar si de libertatrea de miscare mai limitata, kilogramele acumulate si chiar si restrictiile alimentare. Bineinteles ca un factor important care poate contribui la declansarea depresiei in timpul sarcinii sunt si schimbarile homonale care au loc.

Pentru ca in perioada de sarcina medicamentele antidepresive sunt interzice deoarece pot provoca malformatii congenitale bebelusului, se recomanda psihoterapia si alte metode de tratament precum acupunctura de exemplu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari