Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita elianadima's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2005
    Postari in forum
    25
    Voi ce faceti cand va este rau?

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    Nu stiu daca poti evita greturile, dar stiu cum le poti face suportabile:
    - dimineata nu te ridica brusc din pat, mai stai 5 minute si rontaie linistita cativa biscuiti;
    - consuma des si in cantitati mici doar alimentele pe care le suporti;
    - evita sucul de citrice si cafeaua;

gabi@mateias
    Guest
    Poti evita greturile daca iti dai seama care sunt cauzele care le produc si incerci sa le eviti pe acestea. Dar eu stiu daca vei reusi? Eu mi-am dat seama (empiric) ca sunt insarcinata cand intr-o dimineata mi s-a facut greata de la mirosul de carnati prajiti; am iesit repede in balcon sa iau aer curat si n-am intrat in bucatarie decat dupa ce sotul meu terminase de mancat si de aerisit! Altadata mi s-a facut rau de la mirosul de pasta de dinti,dar am suportat cu stoicism cele cateva minute din ziua aceea si urmatoarele...La prima sarcina am avut greturi de cateva ori, doar dimineata si timp de 2-3 saptamani.La a doua sarcina greturile apareau si de mai multe ori intr-o zi, iar cauzele erau mult mai diferite. Depinde de sarcina is de organismul gravidutei.

Floricica Nou Venita andreea cadar's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2006
    Postari in forum
    2
    Sunt insarcinata in 15 saptamani si nu am varsat nici macar o data.Am avut greturi matinale in primele 2 luni dar am descoperit ca imi trec daca mananc.Asa ca eu care n-am mancat in viata mea dimineata,am inceput s-o fac si ma simt excelent.Mai aveam senzatii de greata in timpul zilei din cauza hiperaciditatii gastrice dar le-am eliminat tot mancand.Nu zic ca trebuie mancat tot timpul dar cand apare senzatia poti rontai un biscuitel.Si evitati alimentele care produc acid in exces.eu nu tolerez merele.

Floricica Nou Venita andreea77's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    5
    Mie mi-a fost rau pana a miscat copilul. Rau inseman ca varsam de 10-15 ori pe zi, pana ajungeam la sange, imi era rau 24 h din 24, incat ajunsesem sa vreau sa avortez.Nu mai suportam rujul, crema de fata, mancarea.Ma culcam la 7 seara ca sa uit ca imi e rau. Doctorul mi-a dat sa fac niste perfuzii cu vitamina B6, B si, parca B2, nu prea mai tin minte. problema este ca mie mi se infunda branula tot timpul, asa ca nu le-am prea facut.
    In concluzie, nu ai ce fac, dar daca ai doar greturi matinale, nu iti fa probleme.Eu acum nu as mai vrea sa raman insarcinata dartorita greturilor-nu as mai putea sa le suport. Nici acum (bebe are 1 an si 9 luni) nu mai pot sa beau cafea, ci numai ness cu lapte si nu suport crema de fata Garnier.

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    mie mi-au trecut greturile de pe la 2 luni jumate,in schimb mi se face o greata inimaginabila cand vad laptele. mi-a spus si doctorul ca trebuie sa beau lapte si nu pot. il cumpar si sta in frigider pana se strica si trebuie sa-l arunc sau il dau la caine! il pot bea doar cu putina cafea si , din cate stiu , cafeaua distruge calciul, deci il beau degeaba!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    nu mi-a trecut greata cu nimic timp de 5 luni.ca sa ma spal pe dinti era un chin,daca beam ceva dimineata inainte sa mananc imi era rau de muream,am incercat si medicamente , nu a mers
    claudia eu nu pot bea lapte din cauza ca nu il pot inghiti , il vomit fie ca sunt insarcinata fie ca nu,am luat vitamine pt gravide si am baut si cafea dimineata. tia e sanatoasa nu e agitata dar nu am baut mai mult de o ceasca si mai slaba.pot sa iti spun ca tia doarme f bine toata noaptea de la 8.30 la 8.30 plus inca 2-3 somnuri pe zi.
    nu cred ca exista remediu pt greata,atat ca si eu ma simteam mai bine daca mancam asa ca am mancat orice si oricat.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Nu exista nici un remediu ca sa-ti treaca greata.Poate sa treaca pe moment si apoi iar revine.
    Poate sa fie de la un miros oarecare (mancare in gen)sau de la ceva care nu exista in acel moment.(de ex. cand am fost insarcinata ,imi venise un miros de ou clocit-imputit.Nu manaca nimeni in jurul meu...)

Floricica Nou Venita printesa_mica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2007
    Postari in forum
    45
    Eu de regula dimineata dau la ratuste...iar ziua am greturi, dar nu in permanenta. Dar rontai aku grisine mai nou cand ma ia senzatia, sau sticksuri si parca ma lasa. Am observat ca de la mirosuri ma ia...nu suport prajelile, mirosul de tigare ( Doamne, si ce mai bagam si eu inainte!).

cristina elena
    Guest
    La mine la prima sarcina greturile au fost putin "inmuiate" ca sa zic asa de mentosane. Adica imi opreau acea senzatie de voma-la servici, ca acasa trebuia sa ma usurez cumva si [vomit] la greu.
    La a doua sarcina am descoperit ghimbirul, il luam si tablete si il foloseam si crud in salate. Mi-a folosit foarte mult, mi-a fost foarte bine dupa el.

Floricica Novice gargarusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Poate e putin cam comic ce zic eu, dar....eviti greturile daca ti-e GREATA de ele!Acum vorbind serios, nu prea ai ce sa faci decit sa bei sucuri, ceaiuri cu lamiie si cit mai multe fructe si vitamine!

+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari