Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta roxana_adriana25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    966

Ce folosim contra vergeturilor....

Buna la toate mamicile si viitoarele mamici! Am 16 saptamani de sarcina.... Cam toate burticile se confrunta cu vergeturi atunci cand burtica se tooot mareste... Voi ce a-ti folosit sau ce folositi? eu ma dau cu ulei de masline in fiecare seara, dar am auzit ca uleiul de migdale dulci ar fi mai bun dar si mai scump! Voi ce parere aveti?Sanatate la toate si sa avem parte de o sarcina cat mai placuta si usoara

Floricica Senior riga trika's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2009
    Postari in forum
    2.706
    buna! si eu am 11 saptamani de sarcina! am luat de la plafar "emulsie antivergeturi" cu galbenele, musetel, patlagina!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    ulei de masline extra virgin folosit pe pielea umeda, dupa baie.

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    966
    Multumesc ptr raspunsuri. Uleiul de masline mi se pare cel mai bun..

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de roxana_adriana25 Vezi mesajul
    Multumesc ptr raspunsuri. Uleiul de masline mi se pare cel mai bun..
    eu m am dat cu ft multa crema de galbenele de la plafar,10lei cutia mare si nu am nici macar o vergetura,dar trebuie sa specific ca eu nu am avut burtica mare.

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    966
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    eu m am dat cu ft multa crema de galbenele de la plafar,10lei cutia mare si nu am nici macar o vergetura,dar trebuie sa specific ca eu nu am avut burtica mare.

Este buna si crema de galbenele si eu am burtica mica...dar depinde si de corpul fiecareia! Sanatate multa

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu mam dat gu unt de corp de la dove,si dupa ce am nascut cu mustela pt vergeturi

Floricica Novice fotini24's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2011
    Postari in forum
    550
    Eu ma dau cu crema de galbenele Melkfett (vaseline) 12lei si ma impac foarte bine cu ea. Locuind in strainatate am pus-o pe sora mea sa imi trimita din tara...M-am dat si cu ulei de masline la inceputul sarcinii dar crema mi se pare mai practica!!!
    Eu cred ca depinde de la persoana la persoana, si de mai multi factori . Unele sunt predispuse la vergeturi altele nu !!!
    Modificata de fotini24; 25.09.2011 la 14:30:26.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    parerea mea e ca tendinta de a face vergeturi e si genetica, nu doar rezultat al ingrijirii... mama mea, de exemplu, a avut trei sarcini, doua dintre ele cu surplus foarte mare de greutate si nu are nici macar una. nici eu, nici sora mea nu am facut, desi ea a fost insarcinata cu gemeni, iar la mine parea ca va plesni pielea, atat era de intinsa in ultima luna. in schimb, eu am pe sani si nu le am din timpul sarcinii sau alaptarii, ci dinainte....

leutul
    Guest
    nici eu nu am ramas cu "urme" desi nu m-am dat cu nimic. pe langa ajutor extern dat pielii (uleiuri, creme) trebuie si ajutor intern (alimentatie variata si lichide suficiente).

eutu
    Guest
    Nici o crema nu e de folos daca genetica ''nu e buna'' eu am folosit o crema f f scumpa si cu 2 saptamani inainte sa nasc mi-au aparut vergeturile...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari