Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita vallyk's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2008
    Postari in forum
    13
    e normal ca ,de la 59 de kg cat am avut inainte concepere iar acuma in saptamana a 20-a am 71 kg ,si la ecograf (normal)sa nu fie gemeni?

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Vall...nu te mai ingrijora. Nu ai spus ce inaltime aveai...dar fa calculul pe www.muccelmic.ro...acolo au un tabel cu greutatea.
    Eu am pus cam 17kg pana acum....la inceput nu prea mult....dar depinde de organismul fiecareia.
    Cel mai bine e ca tu sa fii sanatoasa....mananca fructe, legume, bea multa apa...si daca dr nu iti spune nika de rau...nu mai fii prapastioasa. Plus ca ai putea face un test de depistare diabet in sarcina....e una din cauzele care te fac sa iei in greutate mai mult. Eu l-am facut prin sapt 26....si atunci a fost depistat la mine.
    Numai bine!

Floricica Senior lumytinc's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2007
    Postari in forum
    3.720
    Buna Valy, nu-ti face griji pt kg, difera de la un organism la altul....altele iau mai putin...altele mai mult, cel mai important e ca bebele sa fie in regula, sa aiba evolutia buna.
    Ai putea sa-ti faci acel test pt depistarea diabetului, poate fi si asta cauza.

Floricica Senior lumytinc's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2007
    Postari in forum
    3.720
    Valy, vad ca esti din somcuta mare, zi-mi te rog care somcuta...cea din maramures ?

Floricica Cu Vechime stassyia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    7.818
    buna!
    si eu inainte de concepere aveam 50 de kg la 1,60 inaltime....acum la 27 sapt am 65 kg.....ffff mult, ma cearta medicii, dar nu am ce face....
    eu m-am ingrasat f mult la inceputul sarcinii pentru ca inainte fusesem fumatoare si dupa ce am aflat m-am lasat si m-a apucat de dulciuri!
    sunt grasuta, ma misc mai greu, dar acum am mai multa grija cu ce mananc si nu am mai pus f mult!( in ultima luna...)

Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    7.818
    si imp e sa fii sanatoasa....verifica totusi sa nu ai diabet....
    dc esti ok....nu-ti fa griji ca kg se topesc dupa....
    si neaparat ai mare grija cu pielea....hidrateaza-o cu creme cat de mult...sa nu faci vergeturi....MULTE!ca de facut.....toate cred ca facem ...mai mult sau mai putin!

Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    7.818
    pupici si sa aveti sarcina usoara!!!

Floricica Cu Vechime ancam's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2008
    Postari in forum
    5.828
    Eu, la 23 de sapt., am luat 5 kg in greutate. Eu zic ca este bine. Mai ales ca nu stau o clipa locului. Voua cum va era in per. asta a sarcinii?

Floricica Nou Venita simona77's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    45
    buna ziua, la toate fetele de pe forum
    am citit mesajele voastre, si am vrut sa spun si eu ceva, ca eu sunt un caz foarte interesant
    am 19 saptamani de sarcina si nu am pus nici macar un kilogram in plus, motivul nu-l stiu, poate din cauza ca au sunt mai grasa de fel, si de asemenea primele 3 luni nu prea am mancat, deoarece tot timpul imi era rau.
    marti, am fost la dr. iosup si am facut o morfologie fetala, iar la sf mi-a zis ca este toul ok, bebe are 15cm si 275g si sa am grija la kg in plus..... pe mine mai ca m-a apucat rasul cand i-am zis ca nu am pus ce 1 kg, nici macar 1/2 kg, am aceleasi kg ca inainte de a ramane insarcinata, si a zis felicitari sa o tineti tot asa, dar sa vedem ce va fi in continuare, ca ma apuca asa cateodata o foame, dde imi vine sa mananc orice, atata doar ca nu pot sa mananc foarte mult la masa, motivul nu-l stiu, poate uterul crescut apasa pe stomac!!!!!!
    Daca mai sunt si alte fete in situatia mea, astept sa schimbam impresii
    simona

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Simona..prietena mea e ca tine. Ea nici nu vrea sa se ingrase si tine o dieta stricta....dar e bine si ea si bb. Dak dr spune ca sunteti bine..stai calma.....lichide, fructe si legume sa mananci si o sa fie bine.
    Eu am luat si Ac. Folic, Fe, Ca,multivitamine Materna...cam din sapt 9. Ac Folic luam de dinainte de a ramane.
    Numai bine!

Floricica Nou Venita simona77's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    45
    onita, eu nu tin nici un regim, ba chiar pot spune ca mananc orice am eu pofta, ca daca nu am pofta nu pot sa mananc, nu stiu poate e si faptul ca eu inainte de a ramane insarcinata eram o mare consumatoare de dulciuri si de sucuri, in special Cola, dar acum nu mai simt nevoia de dulce iar sucul mai rar, doar asa la pofte, si doar anumite sucuri( prefer acum nectarul de piersici)
    In rest mananc orice, cu paine, am pofte mari la capsuni,, as manca toata ziua, si piersici, si pepene, stii astea care sun f scumpe acum, ca de, bebele dorit cu multa cheltuiala se tine, asa zice sotul meu

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari