Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Vopsitul parului in timpul sarcinii si alaptarii

Nu exista destule informatii clare care sa ateste ca vopsitul parului in timpul sarcinii este sigur si ca nu dauneaza bebelusului pe de o parte, insa pe cealalta parte nu exista nici informatii clare care sa ateste ca folosirea vopselei pentru par in periaoda de sarcina poate dauna bebelusului, cauzand malfromatii.

In general medicii recomanda sa nu se foloseasca vopsea de par in special in primul trimestru de sarcina cand bebelusul este in formare. Vopseaua de par poate fi abosrbita prin pielea capului si am inteles ca poate fi detectata la testele de urina.

In plus, pe periaoda sarcinii, mamicile care aleg sa se vopseasca dupa primul trimestru de sarcina, sunt sfatuite sa aleaga vopsea naturala din plante (tip Henna) sau vopsea care sa nu contina amoniac, iar incaperea in care se vopsesc sa fie foarte bine aerisita.

De asemenea, nici despre vopsitul in timpul alaptarii nu exsita informatii clare daca este sau nu daunator bebelusului.

Eu am ales sa nu ma vopsesc nici in timpul sarcinii nici dupa insa am prietene care dupa primul trimestru s-au vopsit folosind vopsea fara amoniac si nu au avut nici un fel de probleme cu copilasii.

Voi v-ati vopsit in perioada de sarcina si/sau alaptare? Ce vopsea ati folosit?

Floricica Nou Venita haha's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2010
    Postari in forum
    1
    Eu mi-am facut doar suvite, defapt le-am refacut.Eram insarcinata in 5 luni!

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Eu nu m-am vopsit cīt am fost īnsărcinată , pīnă īnainte să nasc , dar şi atunci cu ceva vopsea fără amoniac .......nu am vrut să risc de loc !

Floricica Nou Venita LauraBeatriz's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2010
    Postari in forum
    1
    eu am 11 saptamani de sarcina si m-am vopsit acum 5 saptamani !! sper sa nu dauneze...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari