Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioanamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.05.2008
    Postari in forum
    15

Somnul pe spate in sarcina

Buna! Sunt o tanara viitoare mamica in saptamana 29 de sarcina si sunt ingrijorata pentru ca nu pot dormi decat pe spate, si stiu ca ar putea face rau copilului. Voi cum dormiti?

cristina elena
    Guest
    Banuiesc ca dormi pe spate cu ceva perne sub cap. Adica nu dormi perfect la orizontala. Nici nu poti asa, eu una n-am putut. Dormeam in pozitia "pe spate" dar numai pe spate nu era ca aveam la perne sub cap!!!
    Era mai mult pozitia in sezut decat pe spate.
    Poti sa incerci si intr-o parte, eu mai dormeam si asa, dar mai mult pe stanga ca pe dreapta ma deranja ficatul.

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821
    Sal Ioana, io l-am intrebat pe doctor cum e cu pozitia in somn si a inceput sa rada.
    Mi-a amintit ca oricum organismul nu se controleaza si se aseaza cum ii e mai bine... Si eu dorm mult pe spate. In teorie asta ar scadea cantit de sange care ajunge prin artera femurala la picioare= circulatie periferica mai proasta cu implicatii doar pt mami, ca i se racesc picioarele...
    Mai greu e cu rasucitul de pe o parte pe alta si cu ridicatul din pat.. As cam avea nevoie de o macara..
    Deci nu ii faci nici un rau lui bebe.
    Somn odihnitor!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga Ioana,

Bine ai venit in comunitatea de prieteni Copilul.ro

In primul rand vreau sa te felicit pentru sarcina! Vad ca mamicile si burticile ti-au sarit deja in ajutor .
    Eu iti recomand sa citesti un articol
    burtici in ce pozitie dormiti
    Sper sa iti fie de folos!

Floricica Nou Venita ioanamunteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.05.2008
    Postari in forum
    15
    Va multumesc pentru raspunsuri. Aseara chiar am dormit mai bine [pupici]

Floricica Nou Venita chi97dk's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    12
    CU FATA AM DORMIT DOAR PE BURTA SI PE STANGA
    CU BAIATUL DOAR CU FATA IN SUS .

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cand a crescut bine burtica nu mai suportam sa dorm pe spate, cu fata in sus, pe burta nici atat, asa ca cel mai bine dormeam pe partea stanga, cu picioarele ghemuite, nu intinse (pozitia fetala). asa ma simteam cel mai bine. daca dormeam pe partea dreapta o simteam pe micuta miscandu-se, ca si cum nu ar fi stat bine! poate ca o deranja, hihi....

Floricica Senior lauramaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2007
    Postari in forum
    2.951
    Eu nu pot sa dorm decat pe partea stanga, bebe este asezat in dr si imi apasa pe ficat

Floricica Veterana cojocariuf's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    16.061
    Eu desi adorm pe partea stanga...ca deh...asa am citit ca e cel mai bine...tot timpul ma trezesc pe spate...si noaptea si dimineata...de fapt pe spate mi se pare cel mai confortabil...bineinteles cu pernute sub cap!!!

Floricica Debutanta evaeva's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2007
    Postari in forum
    847
    buna eu niciodata nu puteam sa dorm pe burta, dupa 5 minute mie imi era rau, la inceputul sarcini (inainte sa am o burticuta) parca tot pe burta vroiam sa dorm oricum ma rostogoleam pe burta ajungeam, normal dupa 5 minute trebuia sa ma intorc ca imi era rau,si atunci stateam in jumate burta jumate pe dreapta sau stanga, si asa imi era bine.
    acuma am burticuta dorm sau pe dreapta sau stanga, tot mie dor sa ma pun pe burta dar mie frica sa nu-i fac rau asa ca ma abtin, cred ca la bebe ii va placea sa doarma pe burticuta.

kola
    Guest
    Buna mamici! Eu sunt insarcinata in 36 de saptamani si din pacate nu pot dormi pe spate ptr ca lucrul asta imi ingreuneaza respiratia. Singura pozitie pe care o ''abordez'' e cea intr-o parte. De multe ori am tendinta de a-mi sui unul din picioare, cand dorm intr-o parte, pe o perna, ceva, in asa fel incat sa-l am la un nivel mai ridicat decat pozitia corpului; cateodata ma trezesc cu piciorul pe mijlocul sotului meu, e! ce sa facem asta e! Sincer, numai gandul ca-mi voi tine bebele in brate ma face sa uit de toate ''greutatile'' astea ale sarcinii si le iau ca pe un dar, daca le pot numi asa; daca am fost inzestrate cu astatrebuie sa ne ducem sarcina la bun sfarsit. Multi pupici!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari