Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Sarea, cel mai mare dusman pe perioada sarcinii?

In general nu este recomandat cosumul de sare, sau cel mult un consum moderat, deci cu atat mai mult in perioada de sarcina sarea nu este recomandata, mai ales la persoanale care retin apa pentru ca un consum ridicat de sare rezulta in maini si picioare umflate.

Eu una, din pacate, sunt genul de persoana care mananca foarte foarte sarat si nici in timpul sarcinii nu m-am prea putut abtine insa marele meu noroc a fost ca nu am patit nimic, nu am avut nici maini nici picoare umflate.

Voi ati consumat sare in perioada de sarcina? Ati avut neplaceri in cauza consumului de sare?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    La ambele sarcini am renuntat la sare in ultima perioada.Tensiunea era si ea marita, 14 cu nu mai stiu cat, dar in ziua nasterii scazuse la 12.
    Eliza, in schimb, cum prinde solnita pe masa, isi vara repede degetul in ea si apoi in gura.Ii place sarea.Stau si ma intreb: ii lipseste oare organismului?Ce-i drept, mancarea o fac f putin sarata.Lor, in mancare le puneam f putina spre deloc.Trebuie sa intreb medicul, sa vad de ce ar manca cu ligura sarea.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu te ingrijora.eu spre rusinea mea,de la 1 an jumate ii fac mancarea normal,cum o mananc si eu.si fata la fel,plange mult daca nu o las sa linga si ea putin.si mereu uit sa o iau dupa masa,macar sa nu o mai vada.sper sa imi intre in obisnuinta sa o pitesc.deci nu e singura care ar turna direct sare in ea.cred ca toti copii fac asa.cunosc pe cineva,cu 3 luni mai mic ca fimea care siar pune mustar si in ciorba.asta nu inseamna ca ii lipseste mustarul.cred ca e o alta etapa trecatoare

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    A... da si mie mi-a cerut odata sa-i dau mustar.Pai si cu ce il mananci?Cu lingurita, mi-a spus ea......

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    N-am avut probleme in perioada sarcinii nici cu tensiunea, nici cu umflarea picioarelor. O singura data, tin minte, am mancat niste alune din acelea de pamant si am mai si supt sarea de pe coaja. Intr-adevar, dupa nici o ora, aveam degetele de la maini la niste crenvusti:)

ADY_ELA
    Guest
    Buna dragele mele mamici,
    Sunt insarcinata in 36 de saptamani.
    Desi nu consum alimente sarate, sunt foarte umflata pe tot corpul. Chiar ma sperii uneori.
    Nu ma pot incalta cu pantofii, abia imi mai intra in cizma.
    In mancare picur putina sare pentru sot, si nu stiu cum o mananca, ca nu-mi cere sa-si puna.
    Are gust de diabetici, dar nu vrea sa ma ispiteasca.
    Branzica o tin 2 zile in apa, pana se desareaza de tot.
    Mentionez ca nu am probleme cu tensiunea.

Floricica Nou Venita Rania's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2011
    Postari in forum
    17
    La mine cu sarea este o problema mare nu pot renunta la ea nici daca ma tai .......oricat as incerca sa reduc cantitatea de sare mi-e imposibil mi se face sila de mancare daca nu are sare suficienta

Floricica Nou Venita luminash's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2011
    Postari in forum
    1
    Buna, fetelor! si eu am o problema cu sarea...in sensul ca folosesc prea multa, altfel nu pot sa mananc...

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Eu aveam probleme cu tensiunea in timpul sarcinii dar dupa ce am redus semnificativ sarea si alimentele sarate nu am mai avut probleme.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari