Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta vrajitoarea23's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2007
    Postari in forum
    870

Radiografie dentara in sarcina?

Buna!
    Acum 1 saptamana am facut o radiografie dentara cu protectie doar la nivelul gatului. Acum suspectez ca as fi insarcinata si nu stiu ce sa fac. In luna februarie am mai pierdut o sarcina de 9 sapt care s-a oprit din evolutie si care s-a terminat cu un chuiretaj nu stiu daca mai pot suporta altul.

ana_cotofana
    Guest
    buna
    In primul rand trebuie sa afli daca esti insarcinata si daca da, cate sapt de sarcina ai
    1. During most x-ray examinations - like those of the arms, legs, head, teeth, or chest - your reproductive organs are not exposed to the direct x-ray beam. So these kinds of procedures, when properly done, do not involve any risk to the unborn child.
    2. Most X-rays, such as dental X-rays, will not expose your baby to high enough levels of radiation to cause a problem.
    Garantia ca nu se intampla nimic nu ti-o poate da nimeni, insa din ce s-a publicat despre acest subiect se trage concluzia ca riscul este minim, aproape inexistent, ca ceva rau sa se intampla cu sarcina.
    Eu stiu pe cineva care a facut radiografie la plamani, tot asa, inainte de a afla de sarcina si dr a linistit-o spunand ca nivelul de radiatie si timpul de expunerea a fost mic. Copilul are deja 3 ani si nu sunt semne ca ar fi fost afectat

Membru inregistrat la
    31.08.2007
    Postari in forum
    870
    Multumesc pentru raspuns! Conform calculelor mele aveam 1 saptamana de la conceptie cand am efectuat radiografia. Mai astept cateva zile si o sa fac un test de sarcina.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    scuza ma ca ma bag in seama.nu ar trebui mai intai sa faci un teste si daca iese pozitiv sa postezi acest subiect?? sau cel mai bine sa intrebi un doctor ginecolog. Si eu am facut radiografii dentare si de fecare data am fost intrebata daca sunt insarcinata sau daca banuiesc cas fii...!! nu cred k intreaba degeaba ,asa ca ma bine te ai interesa daca este cazul.

Membru inregistrat la
    31.08.2007
    Postari in forum
    870
    Buna!Pana voi afla daca sant insarcinata sau nu mai sunt 4 zile si pana atunci ma incearca tot felul de ganduri. Si eu am mai facut radiografii dentare pana acum dar de fiecare data am fost intrebata daca suspectez o sarcina, acum nu am fost intrebata si nici nu mi-am pus problema in momentul acela ca as putea fi insarcinata. Dar incep sa am simptome de sarcina si automat incep si intrebarile.
    Scuza-ma daca te-a ofensat intrebarea mea!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de vrajitoarea23 Vezi mesajul
    Buna!
    Acum 1 saptamana am facut o radiografie dentara cu protectie doar la nivelul gatului. Acum suspectez ca as fi insarcinata si nu stiu ce sa fac. In luna februarie am mai pierdut o sarcina de 9 sapt care s-a oprit din evolutie si care s-a terminat cu un chuiretaj nu stiu daca mai pot suporta altul.
    Din cate stiu,nu ar fi riscuri,dar numai un medic iti poate spune cu siguranta.Poate ar trebui sa intrebi un cadru specializat,sa nu stai cu grija,sa te poti bucura linistita de sarcina!
    Sanatate multa si sarcina usoara,in cazul in care vor iesi doua liniute!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari