Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita marinay's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2011
    Postari in forum
    2

Pot sa-mi vopsesc parul?

Buna ziua,
    Sunt o viitoare mamica si cer ajutorul mamicilor care au trecut prin aceasta experienta. As dori sa stiu daca am voie sa imi vopsesc parul in perioada sarcinii deoarece imi vopsesc parul de cativa ani. Deasemenea mai vreau sa stiu dac pot folosi orice crema de corp sau deodorant, fara sa dauneze bebelusului. Ce produse mi-ati recomanda in cazul in care nu pot folosi orice
    Astept raspunsurile Dvs.

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    eu nu mi-am vopsit parul deloc in timpul sarcinii desi coafeza mea sustinea ca se poate si ca sint vopsele fara amoniac care nu fac rau copilului. eu una am vrut sa-i dau o pauza mai ales ca eu eram blonda, si imi cadea destul de mult.
    asa ca l-am lasta ptr prima data natural
    cit despre crele de corp, eu am folosit dupa fiecare dus crema de la Avon, cu ulei de masline in special pe burta ptr vergeturi si pe restul corpului.
    nu stiu daca are vreo legatura dar eu nu am avut deloc vergeturi, dar recunosc ca nici nu m-am ingrasat peste normal(15 kg).

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Nici eu nu m am vopsit pe timpul sarcinii .. Desi stiu k dupa 4luni unele viitoare mamici o fac ptr motivul mai sus descris k sunt vopsele fara amoniac. Eu am preferat sa nu ma vopsesc deloc, ba kiar nici unghiile nu mi le am mai facut ptr k mi sa spus ca iti ia din calciul din organism oja de pe unghii si ma gandeam ca eu cu micutza mea avem nevoie de calciu si sa fie sanatoasa mai ales ea. am avut rabdare. acum daca am exagerat nu stiu ..dar am preferat sa fiu preventiva.Crema de burtica am ales de la farmacie special pt burtici de mamici .. ptr a ajuta la elasticitate si a preveni vergeturile. Uneori ma dadeam..alteori uitam..cert este k te dai degeaba ptr k organismul tau va face vergeturi daca asa este tipul tau de piele.am platit 45de euro crema si acum ca vad cate vergeturi mi a ramas , imi pare rau ca n-am ascultat farmacista sa i au o crema mai economica.succes.

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    400
    Bună fetelor,

eu nu m-am vopsit în primele luni de zile și nici nu am simțit nevoia, pentru că am stat numai în casă, la pat. Abia după luna a V-a de sarcină am fost la salon să mă tund și m-a convins tipa care mă tundea să mă nuanțez. M-a asigurat că a vopsit și alte femei însărcinate, ba chiar și pe ea, dar am preferat să nu risc și doar m-am nuanțat.
    Cu parfum nu m-am dat decât foarte rar, când mergeam la controlul lunar la doctor, în rest știam că nu e recomandat și nici nu suportam mirosul de parfum.
    Deodorant de dat sub braț, evident că am folosit. Știm toate că femeile însărcinate transpiră mai ușor, așa că era necesar. În rest, recunosc că nu am folosit creme de corp decât foarte rar și nu erau anume pentru vergeturi. Am folosit Dove sau Nivea și din când în când foloseam ulei de măsline pentru burtică. Îmi recomandase o vecină care deja născuse. Oricum, am dus sarcina așa greu încât chiar nu-mi păsa de vergeturi și altele de genul. Totuși am avut noroc că nu am luat nici un kilogram în plus și nici vergeturi nu am făcut.

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

mada_lyna
    Guest
    mie mi-a zis dr sa nu ma vopsesc si asa am facut.e drept ca eram blonda si se stie ca peroxidul ala care decoloreaza nu e tocmai bun.mi-a sugerat ca daca ma vopsesc totusi ,macar sa imi pun masca la gura si nas .eu insa am preferat sa-mi stiu copilul in afara oricarui pericol si nu m-am vopsit toata sarcina.iar dupa ce am nascut m-am vopsit si nu a mai iesit deloc ok asa ca m-am tuns scurt .oricum,mi-a prins bine si nevopsitul(daca-mi permiti exprimarea) si apoi coafura scurta.acum l-am lasat sa creasca si il si vopsesc.

mada_lyna
    Guest
    a,si ca o paranteza. apropos de coafeza la care ma vopseam si tundeam. cand ma auzea ca nu ma vopsesc ca fac rau copilului ,se uita crucis si se mira tare de parca eram extraterestru. mereu o intrebam: draga,ce esti tu?obstetrician sau coafeza? R: ...coafeza.pai si atunci de unde stii tu mai bine ca medicul meu?
    ma tineam batoasa,ca nu era prima persoana care se mira si chiar ma enervam cand faceau toti cate o mutra...

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    Nu este contra indicata vopsirea parului in sarcina , asta mi-a spus-o chiar ginecologul dar sa folosesti fara amoniac .Eu una nu am vrut sa risc si am asteptat sa nasc

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de davidica Vezi mesajul
    eu nu mi-am vopsit parul deloc in timpul sarcinii desi coafeza mea sustinea ca se poate si ca sint vopsele fara amoniac care nu fac rau copilului. eu una am vrut sa-i dau o pauza mai ales ca eu eram blonda, si imi cadea destul de mult.
    asa ca l-am lasta ptr prima data natural
    cit despre crele de corp, eu am folosit dupa fiecare dus crema de la Avon, cu ulei de masline in special pe burta ptr vergeturi si pe restul corpului.
    nu stiu daca are vreo legatura dar eu nu am avut deloc vergeturi, dar recunosc ca nici nu m-am ingrasat peste normal(15 kg).

Am luat in sarcina 22 kg la prima si 24 la a doua.Nu am nici cea mai mica urma de vergeturi cu toate ca n-am folosit nici o crema.Cred ca tine si de `zestrea` genetica, culoarea pigmentului (eu sunt bruneta).Parerea mea.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Fetelor, eu m-am vopsit pe perioada sarcinii, ba chiar am avut unghii puse de gel, mergeam lunar la umplut....parul mi-l aranjam tot a doua zi, iar o data la o luna jumate-doua il vopseam si tundeam.....Vroiam sa ma simt eu bine ca femeie, plus de asta si serviciul era de asa natura ca nu puteam merge necoafata sau nemachiata...Cred ca ramane la latitudinea fiecarei viitoare mamici.....

Floricica Nou Venita marinay's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2011
    Postari in forum
    2

va multumesc

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri

Floricica Nou Venita Galletita's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2011
    Postari in forum
    18
    Nu trebuie sa renunti la a fi o femeie atragatoare si cocheta chiar daca esti insarcinata...parerea mea e ca bucuria de a fi mama ar trebui sa ni se citeasca pe chip,in vestimentatie si in felul in care ne comportam.Nu suntem bolnave(desi am cunoscut multe gravide care asa se vaitau) suntem niste femei frumoase si atragatoare si trebuie sa ne ingrijim la fel.Vopsitul parului se poate face pe timpul sarcinii cu vopsele fara amoniac,cremele sunt indicate,cele nutrivite,hidratante(cat mai grase)...nu e indicat sa folosesti creme anticelulitice,in rest totul e ok.Sa ai o sarcina usoara si sa fii o mama cat mai frumoasa :D

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari