Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Pentru ca a sosit sezonul pepenilor, m-am gandit sa va fac pofta . Pepenele rosu ofera importante beneficii, iar daca esti una dintre burtici, aceste beneficii sunt si mai delicioase pentru ca ajuta la ameliorarea arsurilor la stomac si la reducerea umflaturilor. Pepenele rosu este 92% apa, iar din acest motiv inlatura greturile de dimineata si previne deshidratarea. Mineralele continute in el ajuta de asemenea la prevenirea crampelor musculare cu care ne intalnim in cel de-al treilea trimestru de sarcina.

Pepenele rosu ajuta de asemenea la prevenirea preeclampsiei. El contine vitamina C, vitamina A, vitamina B6, potasiu si magneziu.

Am gasit o reteta care mi-a facut cu ochiul, aceasta e recomandata femeilor insarcinate si celor care alapteaza, insa poate fi o parte nutrionala din meniul oricarei persoane. Burticile si mamicile care alapteaza trebuie sa consume mai mult calorii si sa diversifice alimentatia pentru a putea contribui la cresterea si dezvoltarea bebelusului lor.

Timp de preparare: 10 minute

Ingrediente:
    * jumatare de pepene rosu
    * jumatate de pepene galben
    * jumatate de castravete curat si cu seminte
    * un iaurt de vanilie fara grasimi
    * cuburi de gheata
    * o lamaie proaspata

Preparare: In primul rand se combina toate alimentele intr-un blender si se lasa pana se realizeaza un continut omogen. Toarna apoi in pahare si adauga sucul unei jumatate de lamai.

Aport nutritional:

* 173 calorii
    * 7g proteine
    * 0.5 g grasime
    * 35 g carbohidrati
    * 2g fibre
    * 3mg colesterol
    * 109 mg sodiu
    * 213 mg calciu
    * 1mg fier
    * 34 micrograme acid folic

Aceasta reteta este excelenta pentru gravidute si mamicile care alapteaza deoarece este o sursa foarte buna de vitamina A, vitamina C si calciu.

Floricica Veterana cojocariuf's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    16.061
    hmmm...delicioasa reteta pe care ai scris'o! multumim mult!
    abia astept sa o incerc!

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    bebelaa sarumana de reteta, te ami asteptam si cu altele...te pup si merci!

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    Pacat ca am vazut-o atat de tarziu! Sezonul pepenilor rosii a trecut! Cand eram gravida mancam in fiecare zi dar numai daca se ducea sotul sa-i cumpere ca eu nu-l nimeream niciodata bun!(sau aproape niciodata)

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    anul trecut, cand eram gravida cu Patri mancam cate un pepene rosu pe zi...nu stiu daca reduce greturile, in cazul meu nu s-a prea plicat...oricum, nu puteam sa las o zi sa treaca fara pepene.
    anul acesta, desi din nou graviduta, nu am avut deloc pofta de pepene, ci de cu totul alte fructe pe care nu le placeam inainte...
    asadar, trageti voi concluziile.
    pupici la burtici.

Floricica Nou Venita blackspell's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    12
    hmmm yammy pepene rosu...schimbam subiectul mamici? ca mie deja mi le inmuie toate papailele gustative:D sper sa imi treaca pofta ca nu cred ca o sa gasesc pepene asa dulce in octombrie...

Floricica Nou Venita dayan's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2008
    Postari in forum
    8
    Wawwwwww bebella mi-ai facut pofta hmmmm dar fara castravete nu se poate:(

Floricica Cu Vechime bjmaryo's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    6.462
    ce bunatate de reteta.......pacat ca e noapte :D

Floricica Nou Venita adriana23's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2009
    Postari in forum
    54
    am mîncat și eu astăzi pepene roșu si din 2felii mari m-am și săturat ,răcorit ,o să îmi cumpăr ân fiecare zi până nasc pepene roșu si o să+l introduc și in cura de slăbire după ce nasc.

Floricica Nou Venita ana297's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.06.2009
    Postari in forum
    3
    mia lasat gura apa .........abia astept sa incerc .Multumim mul bebelaa

Floricica Nou Venita ralucata's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    11
    Abia astept sa ajung acasa, ii spun sotului sa cumpere pepene rosu, daca face bine abia astept sa pap...

pregnancy week by week

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari