Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Otetul in alimentatia gravidei

Otetul este unul dinte alimentele care este recomandat sa fie evitate in periaoda de sarcina alaturi de cofeina, ciocolata, bauturile carbogazoase, citricele, rosiile, mustarul si alte alimente bogate in grasimi.

Toate acestea favorizeaza si fac si mai neplacute arsurile ce oricum apar la majoritatea viitoarelor mamici.

Mie imi place oteul in salate, si cum am prin perioda salatei si a salatelor cu "salata", ceapa verde si ridichii n-am rezistat tentatiei si am mancat insa nu moderatie si atunci am fost ok, daca au aparut arsuri mai puternice am baut un pic de lapte cald si daca au fst chiar urate de tot arusile am luat un dicarbocalm (toate bineintele cu acordul medicului meu)

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    In sarcina a mancat farte multe salate si am pus si otet de mar, imi mai trecea greata pe care o aveam mai ales la inceputul sarcinii.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Eu am mancat enorm de multe salate in perioada sarcinii, mai ales in a doua jumatate. am folosit otet balsamic, pentru ca pe celalalt nu il suport deloc nici asa. totul a fost ok. imi inventasem o salata ciudata despre care prietenul meu spunea ca e o bomba, dar mie imi placea: salata verde, rosii taiate cubulete, putina ceapa, mar, stafide, ardei gras, nuci, ulei de masline si otet balsamic. mmmmm :)

Floricica Senior lauramaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2007
    Postari in forum
    2.951
    am renuntat demult la otet si l-am inlocuit cu lamaie, pe care o folosesc la toate salatele
    Modificata de lauramaria; 14.10.2010 la 20:24:00.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Stiam ca otetul consuma calciul din organism si in sarcina e bine sa fie consumat cu moderatie.

stefaniajohansson
    Guest
    acestea sunt alimente care favorizeaza un mediu acid in stomac: carne, peste, branza, cafea, oua, fructe de mare, faina, zahar, dulciuri, nuci(in afara migdalelor), sucuri, alcool, fulgi, cereale, soia, unt, ciocolata, paste, margarina, orez, lactate din lapte fermentat.
    contrar a ceea suntem tentati sa credem, legumele si fructele creaza mediu bazic in stomac. diferitele forme de ceapa, salata, ridichile, rosiile, citricele au pH-ul pozitiv (rosii +14, portocale +10) si creaza mediu bazic.
    grasimile de evitat sunt cele care nu le mancam in stare naturala. grasimile sanatoase (naturale) sunt necesare in sarcina, atat pt mama, ca sa previna aparitia vergeturilor, cat si pt bebe, care are nevoie de grasimi pt a creste:)

stefaniajohansson
    Guest
    am uitat sa spun ca raportul ideal alimente bazice/alimente acide este de 7/1.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari