Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior irinacodrin's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    3.374

Lacul de unghii, pericol in sarcina

Topicul este raspuns la articolul Lacul de unghii, pericol in sarcina

nu cred ca afecteaza oja sau acetona. sunt prea mici cantitatile ca sa aiba efect asupra fatului. si nu am auzit niciodata un caz de problema la bebe de la oja.probabil cei care lucreaza la fabricarea lor intradevar sunt expusi riscului ca inhaleaza substantele respective si sunt in permanenta in contact cu ele. dar sa te dai pe unghii si de aici sa apara malformati.......?????? parca e greu de crezut.

Floricica Debutanta madeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2008
    Postari in forum
    905
    nu imi vine sa cred....cine a venit cu informatia asta??eu nu am auzit asa ceva pana in momentul asta........exista vreun studiu care sa ateste asta??eu cand eram gravida toata ziua imi faceam unghiile(ma rog pe cele de la maini ca de la picioare nu ajungeam )

Floricica Debutanta madeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2008
    Postari in forum
    905
    aaaaa....gata am citit articolul......deci gata....nu ma mai dau cu oja......nu se stie cat poate fi de adevarata chestia asta dar prefer sa evit....cred ca e important sa mentinem unghiile ingrijite si putem renunta o perioada la lacul de unghii....referitor la vopseaua de par am folosit una cu amoniac o data la 7 luni de sarcina......si dupa nastere la vreo 2-3 luni una fara amoniac.......conteaza daca are sau nu amonniac???eu as mai avea o intrebare:daca se pot folosi produse pt celulita (creme) in timpul alaptarii??oare afecteaza?mai astept pana cand face fata un an sa o intarc inati.....mai e putin in fond

Floricica Debutanta anca07's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2008
    Postari in forum
    1.081
    nu afecteza cu nimic alaptarea daca te dai cu crema pentru celulita ca eu inca alaptez si ma du cu crema anti celulita ca sunt plina(burta ,picioare si fund)de cind am nascut

Floricica Nou Venita mikishor's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2008
    Postari in forum
    9
    sincer nu sunt experta dar sa apara complicatii la bebe de la oa cu care te dai pe unghii, mie personal mi se pare o aberatie
    cu vopseaua de par sunt de acord, ca poate sa dauneze, dar lacul de unghii................

Floricica Nou Venita gadotex's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    74
    interesant articol si are un sambure de adevar...eu spre exemplu mi-am facut pedichiura cu oja in timpul sarcinii dar mi-am facut-o eu! acasa!cu oja mea,cu trusa mea de manichiura,pedichiura..am evitat saloanele pe toata perioada sarcinii pentru a evita si cel mai mic pericol de infectie sau vreo taietura mica...in schimb in nestiinta de cauza,in primele 3 luni mi-am vopsit parul intr-un blond...pentru ca nu stiam ca nu e voie...si..am nascut un baietzel de 4 kg si 55 cm de toata frumusetea si care a primit nota 10..prin urmare..e bine sa te feresti dar sa nu exageram!!!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    spre norocul meu nu prea am folosit lacul de unghii cu nici o sarcina.cu cea mare pt ca mi-a fost rau 5 luni si nu puteam face mar elucru cu cea mica chiar daca am stat 8 sapt la pat nu imi ardea de lac de unghii.
    dar parul mi l-am colorat cu cea mare insa vopslele aici nu miros atat de urat si de puternic....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari