Ultimele discutii din forum
    pca
    pca este offline.
    Floricica Nou Venita pca's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2012
    Postari in forum
    10

Fumatul in timpul sarcinii

fumatul in timpul sarcini dauneaza foarte tare copilului???
    este posibil sa ti se opreasca sarcina in evolutie din cauza fumatului???

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Este posibil. Este posibil sa se intample si o groaza de alte chestii foarte urate:
    Smoking and pregnancy - Wikipedia, the free encyclopedia

Sa-ti traduc de pe acolo: Defecte din nastere, boli congenitale, hemoragie la nastere, ruptura prematura de membrana, nastere prematura, greutate scazuta la nastere, moarte subita a copilului la nastere, viitoare obezitate a copilului. "Dauneaza foarte tare" e un eufemism pentru ce s-ar putea intampla.

Nu esti un animal care nu se poate abtine. De dragul copilului, lasa-te de fumat, macar in perioada sarcinii.
    Modificata de Foxman8472; 30.01.2013 la 10:36:46.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    si pe mine m-au speriat posibilitatile multiple de a putea afce copilul ceva, aa ca am renuntata pe timpul sarcinii si alaptarii!eu zic ca ar fi ok pentru sanatatea copilului.....teai gandit vreodata daca doamne fereste ar avea copilul ceva, ca poate fi din vina ta?ai putea trai cu sentimentul asta toata viata?...iti pun intrebarile asta, pt ca asa am reusit si eu sa le las...efectiv imi era frica de tigare ...nu ca nua s fi fumat...dar am reusiot...si ma bucur ...acum insa le-am luat din npou sper rusinea mea

pca
    pca este offline.
    Floricica Nou Venita pca's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2012
    Postari in forum
    10
    am auzit multe pareri nu este vorba de mine dar am avut o sarcina si atunci am fumat si la 9 sapt mi sa oprit sarcina in evolutie acu nu mai fumez dar nu am nici un simtom de sarcina doar ma dor sani si nu mia venit cm si sunt cam speriata

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    imi pare rau ca ai trecut prin asta...si da este posibil, asa cum este posibil sa fie vb de alta problema si nu fumatul a fi oprit sarcina din evolutia...tocamai deasta este bine sa eviti cat mai multe vicii!

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Cand iti spune toata lumea sa nu fumezi ca-ti iese copilul bolnav sau mort si nu-i asculti, ca deh, o tigara e mai importanta decat sanatatea copilului tau, atunci meriti orice consecinta. Bine ca nu l-ai adus bolnav pe lume, sa se chinuie si sa te injure o viata intreaga. Astfel de oameni, cu o asa mentalitate, ar merita sa-si aiba ovarele in borcan.

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu cred ca fata a vrut o parere nu a cerut sa fie jicnita...sa nu exageram...netul este plin de informatii....stia sigur care sunt consecintele...a facut o greseala si a platit pentru ea, cred ca este suficient..nu are nevoie de injurii...parerea mea....cred ca ar trebui sa ne oprim la niste sfaturi ...caci la urma urmei a pus o intrebare legata de fumat...nu de cat de constienta a fots?sau cat de "intreg la minte un om care face asta"

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Raspunsul la intrebarea asta il putea afla foarte scurt dand un simplu search pe Google. Pute netul de informatii, cazuri reale si documentate legate de efectele fumatului asupra sarcinii. E poza cu fetusul mort si pe pachetul de tigari, la naiba. Chiar nu cred ca a venit aici ca sa afle fix contrariul, cum "lumea" minte si de fapt fumatul e OK in timpul sarcinii. Si nu mi se pare acceptabil sa privim cu compasiune un om care se joaca din ignoranta voita cu viata si sanatatea ALTUI OM. Stiti voi, aia cu libertatea sa faci ce vrei atata timp cat nu raneste pe altcineva, chit ca este copilul tau. Si daca tot e topic legat de fumat in timpul sarcinii, m-am referit in general, nu la ea.
    Modificata de Foxman8472; 30.01.2013 la 14:30:36.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Raspunsul la intrebarea asta il putea afla foarte scurt dand un simplu search pe Google. Pute netul de informatii, cazuri reale si documentate legate de efectele fumatului asupra sarcinii. E poza cu fetusul mort si pe pachetul de tigari, la naiba. Chiar nu cred ca a venit aici ca sa afle fix contrariul, cum "lumea" minte si de fapt fumatul e OK in timpul sarcinii. Si nu mi se pare acceptabil sa privim cu compasiune un om care se joaca din ignoranta voita cu viata si sanatatea ALTUI OM. Stiti voi, aia cu libertatea sa faci ce vrei atata timp cat nu raneste pe altcineva, chit ca este copilul tau. Si daca tot e topic legat de fumat in timpul sarcinii, m-am referit in general, nu la ea.
    Cred ca expresia aia cu ovarele..... e chiar exagerata. Sarcina nu stiu daca a pierdut-o exclusiv din cauza fumatului. Cred ca exista un procent insemnat de fumatoare care au dus sarcina la final. Posibil ca in cazul ei sa fi fost si fumatul o cauza dar nu singura.
    Asta nu inseamna ca trebuie sa fumeze si la urmatoarea sarcina.

Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    E chiar exagerata?

Si cum e urmatorul lucru, sa fumezi in timpul sarcinii in timp ce esti pur si simplu asaltata de avertismente, pana si pe pachetul de tigari, asupra efectelor negative ale tigarilor, si posibil din cauza asta sa nasti copilul cu o malformatie la inima, care apoi sa se chinuie doi ani prin spitale, operatii ca apoi sa moara? Tu, ca persoana normala, ti-ai asuma un asemenea risc doar ca sa-ti hranesti un viciu care nu produce nimic, nu ofera nimic, este pur si simplu o dependenta de dragul dependentei?

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    E chiar exagerata?

Si cum e urmatorul lucru, sa fumezi in timpul sarcinii in timp ce esti pur si simplu asaltata de avertismente, pana si pe pachetul de tigari, asupra efectelor negative ale tigarilor, si posibil din cauza asta sa nasti copilul cu o malformatie la inima, care apoi sa se chinuie doi ani prin spitale, operatii ca apoi sa moara? Tu, ca persoana normala, ti-ai asuma un asemenea risc doar ca sa-ti hranesti un viciu care nu produce nimic, nu ofera nimic, este pur si simplu o dependenta de dragul dependentei?
    Da, mie mi se pare exagerata? Te deranjeaza? Si tie ti s-a parut din moment ce ai stres afirmatia. (scuze, acum am vazut ca era in prima postare) Dar tot mi se pare exagerata
    Iar eu ca persoana normala, refuz sa duc totul la extrem. Si daca nu fumeaza si duce sarcina la final si altcineva (medic, moasa, asitenta) la nastere ii nenoroceste copilul?
    Modificata de ioanabalescu; 30.01.2013 la 15:27:59.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari