Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andrada907's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    20
    An 26 de ani.Mi-am dorit foarte mult un copil si cred ca am reusit sa ramin gravida. Acum o luna m-am lasat de fumat.Dar... din cind in cind mai trag 2-3 fumuri(nu mai mult de o tigara pe zi si nu in fiecare zi).Credeti ca ii fac rau copilului.Am depasit cu 15 zile peste termen.Atunci am decis sa fac test de sarcina si a iesit pozitiv.Nu pot sa stiu cit am dar eu apreciez cam la 3 saptamini-1luna.Credeti ca ii fac rau.M-am lasat de cafea si nu beau nici un strop de alcool(asta de felul meu).

cristina elena
    Guest
    Draga Andrada zici ca te-ai lasat de cafea. Dar tigara cand o lasi? Eu nu sunt fumatoare-am avut totusi "placerea" sa vad cum e in liceu si am renuntat-si nu inteleg cum o femeie care-si doreste un copil poate sa continue cu acest obicei pe perioada sarcinii.
    BINENTELES CA-I FACI UN MARE RAU COPILULUI TAU!
    Mai bine iei o gura de cafea in loc de 2-3 fumuri.
    Cafeaua si un pahar de vin sau alta bautura nu-ti face rau cat iti face o tigara.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    20
    Problema este ca, chiar doctorul spune ca daca le las definitiv e mai rau.Ca tot ce s-a strins in perioada de dinainte if va afecta pe el mai rau decit 1 tigara de acum

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    mai bine incearca sa le inlocuiesti cu orice altceva. o sa-ti para rau mai tarziu..gandeste-te la ce e mai rau..la ce ar putea pati copilul tau..la cum ar putea arata din cauza ta momentan e doar un gand.. cand se va naste vei vedea ca este si el/ea o fiinta. gandeste-te mai mult la copilul tau decat la poftele pe care le ai si vei reusi. am incredere ca vei reusi! fi mai dura cu tine! iti urez multa bafta. la amandoi!![bebelus]

Floricica Avansata liliasi's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2006
    Postari in forum
    1.471
    Eu am fumat, dar cand am ramas insarcinata m-am lasat; de atunci nu am mai pus gura pe tigara!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    FELICITARI!!! si eu fumam un pachet jumatate/zi chiar 2 daca ieseam in oras...[nu stiu sa inot]dar am scapat..sunt sigura ca daca si andrada va incerca mai mult va reusi

Floricica Debutanta lizuc's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2006
    Postari in forum
    811
    Nu vad nici un motiv mai intemeiat de a te lasa de fumat decat acela ca esti insarcinata.Spui ca nu fumezi mai mult de o tigara pe zi...parerea mea este ca a fuma o tigara sau un pachet intreg pe zi este un risc la fel de mare pentru bebelusul tau.
    Si eu am fumat o perioada destul de lunga, dar in momentul in care am aflat ca sunt insarcinata, am renuntat la acest obicei.
    Stiu ca nu intotdeauna este usor sa renunti la fumat, dar cand te gandesti ca in interiorul tau creste o fiinta care se bazeaza pe tine si careia ii esti datoare sa-i dai sansa de a se naste sanatoasa, este imposibil sa nu reusesti.
    Iti doresc bafta si sper ca vei reusi.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    20
    Va multumesc la toate pt. sfaturile voastre si stiu ca aveti cele mai bune intentii, dar hai sa fim un pic seriosi si sa recunoastem(la fumatoare ma refer) chiar ati renuntat total si dintr-o data.Nu prea cred.Prietenele mele toate au copii si toate sunt fumatoare, dar nici una nu le-a lasat definitiv nici pe parcursul sarcinii.Nu vreau sa ma scuz prin asta si chiar vreau sa nu mai fumez de loc dar vreau un pic de sinceritate.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    20
    Va multumesc la toate pt. sfaturile voastre si stiu ca aveti cele mai bune intentii, dar hai sa fim un pic seriosi si sa recunoastem(la fumatoare ma refer) chiar ati renuntat total si dintr-o data.Nu prea cred.Prietenele mele toate au copii si toate sunt fumatoare, dar nici una nu le-a lasat definitiv nici pe parcursul sarcinii.Nu vreau sa ma scuz prin asta si chiar vreau sa nu mai fumez de loc dar vreau un pic de sinceritate.

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    eu nu fumez, deci nu pot vb din proprie experinta, dar da sotul meu s-a lasat dintr-o data sia sta pt ac nu se simtea bine dupa o tigara

Floricica Nou Venita dianyta's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2006
    Postari in forum
    135
    Si eu sunt fumatoare dar cind am aflat ca sunt insarcinata le-am lasat pe loc,nu am mai fumat timp de 2 ani,dar acum spre rusinea mea le-am luat din nou.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari