Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita neveralya's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2013
    Postari in forum
    8

Fiole algocalmin in trimestrul III de sarcina

Buna fetelor,
    Sunt insarcinata in 32 de saptamani, ne-am dorit f mult acest copil, insa pe parcursul sarcinii au tot fost mici probleme pe care le-am trecut cu ajutorul lui Dz si doamnei doctor. De o saptamana si cateva zile am niste dureri ingrozitoare, permanente, in partea stanga din spate si durerea coboara pe picior, nu mai pot merge , doar schiopatand si foarte greu, iar de dat jos din pat sau sa maintorc pe o alta partea este deja un mare chin. Am fost acum cateva zile la doctor si mi-a dat timp de 5 zile un tratament compus din 4 injectii pe care le am facut deja ( nu aveau contraindicatii in sarcina ), nospa din 8 in 8 ore ( pe care le iau), insa mi-a dat si 5 fiole de algocalmin in fiecare zi cate una. Am luat una singura si m-am oprit, pt ca pe prospect scrie clar ca este contrainidicat femeilor insarcinate in trimiestrele I si III. A mai luat cineva fiole algocalmin, bebele a avut de suferit ? Dar a mai avut cineva durerile acestea ingrozitoare de spate? Mie daca nu imi trece in 2 zile si pare ca nu imi vor trece, v-a trebui sa ma internez, mi-a spus doctorul sa nu fie o posibila lombosiatica sau rinichii. Voi cum v-ati tratat ? Multumesc mult si multa sanatate viitoarelor mamici, bebelusilor si actualelor mamici.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Draga mea...in primul rand nu inteleg cum ti s-a dat un tratament cu un diagnostic prezumtiv...cum adica poate sa fie lombosciatica sau rinichii?
    Eu am patit o chestie, tot pe ultima suta de metri...am fost racita toata luna, cu o tuse seaca, tuseam pana imi ieseau ochii din cap si vomitam....Intr-o zi, intr-o astfel de "repriza", nu stiu cum m-am miscat, ca mi-a trosnit ceva in dreapta spate, pe coaste in partea de jos. M-a sagetat efectiv, m-am scapat pe mine de durere, nu mai puteam respira...eram toata o durere...Am stat pe loc pret de cateva minute pt. ca nu puteam sa ma misc sau sa tip....Mi-am revenit incet, am continuat treaba....iar seara, cand m-am oprit, a inceput circul...dureri atroce, spasme musculare....De durere nu puteam respira, pt. ca daca completam inspiratia, innebuneam de durere...respiram rapid si scurt, tip Lamaze, nu ma puteam aseza...stateam pe marginea cazii si imi tremurau genunchii...la un moment dat m-a intins sotul in pat si piciorul si jumatate de spate, pe partea cu durerea, imi sareau in sus....
    Am sunat ginecoloaga...si mi-a spus sa iau paracetamol (eu am luat suplimentar si No-Spa plus un supozitor Uscosin, pt. ca de la 24 sapt. aveam pb. cu contractii si mi-a fost frica de durere sa nu se declanseze nasterea) si sa imi pun pe locul dureros o sticla cu apa fierbinte invelita in prosop, sau sa imi masez locul cu Carmol. Dr. mi-a spus ca daca durerile nu scad in intensitate, trebuie sa merg la camera de garda sa mi se faca injectii cu antiinflamator, sub control medical - se pot face in cazuri de forta majora....Am indurat aceste dureri vreo 2 saptamani, si recunosc, desi dr. mi-a spus sa nu utilizez creme (cele cu antiinflamator exclus, dar ma gandeam la cele de plante - Ghiara Dracului si Puterea Ursului, prima mentolata, a doua cu efect revulsiv, aceasta din urma fiind nerecomandata) la un moment dat am sunat-o si i-am spus ca ma dau cu cea revulsiva, sa-mi incalzeasca locul si sa-l relaxeze putin...si am facut-o...pt. ca in momentul ala as fi nascut si in acel moment, numai sa pot face ceva sa scap de durerea aia...Am zis eu ca as fi nascut de 100 de ori natural, una dupa alta...si n-ar fi fost durerea aia.
    Parerea mea este sa nu-ti faci asa mari pb. in privinta medicamentelor...medicul sper ca stie cel mai bine ce iti este permis si ce nu....si sa ai in vedere ca, cazurile de forta majora implica si decizii pe masura.
    Cred insa ca trebuie sa afli un diagnostic cert...

Sanatate multa tie si lui bebe!

Floricica Nou Venita OneaAndreea's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2013
    Postari in forum
    4
    Eu nu am luat nici un fel de pastila, in schimb nasa mea la prima sarcina si acum la a doua are dureri de cap si mereu ia cate o jumatate de fiola de algocalmin si nu a patit nimic!

Membru inregistrat la
    16.10.2013
    Postari in forum
    8
    Va multumesc tare mult pt raspunsul oferit. Am omis sa mentionez faptul ca doctorul de familie mi-a spus sa nu fie cumva rinichii sau lombosiatica, insa doctorul ginecolog mi-a dat acest tratament si mi-a spus ca in cazul in care nu imi va trece va trebui sa imi faca mai multe investigatii sa vada de unde provin, insa a spus ca este posibil sa imi treaca cu acest tratament. Mie totusi imi este teama sa iau algocalminul, desi in ziua in care l-am luat mi-a fost mult mai bine. Nu vreau nici sa ajung sa ma internez , sper in cele din urma sa imi treaca. Imi pun si eu la spate o pernuta calda, care ma calmeaza pe moment si mi-a mai facut sotul masaj cu crema de galbenele ( pt ca nu are ce rau sa faca ) insa fara prea mult rezultat. Durereile intradevar sunt foarte ingrozitoare.Ma bucur tare mult ca ti-a trecut si ca esti bine Hayeti. Bebele tau cat are acum?
    Andreea nici eu nu prea iau medicamente, doar in cazuri extreme, iar pe timpul sarcinii am incercat sa evit, ai spus ca nasa ta nu a patit nimic de la fiole. Ma gandeam sa iau si eu o zi da , o zi nu cate una, pt ca vreau sa evit internarea, dar in acelasi timp nu vreau sa pateasca bebelusa mea ceva. Va doresc multa sanatate !
    Modificata de neveralya; 25.10.2013 la 13:40:58.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de neveralya Vezi mesajul
    Va multumesc tare mult pt raspunsul oferit. Am omis sa mentionez faptul ca doctorul de familie mi-a spus sa nu fie cumva rinichii sau lombosiatica, insa doctorul ginecolog mi-a dat acest tratament si mi-a spus ca in cazul in care nu imi va trece va trebui sa imi faca mai multe investigatii sa vada de unde provin, insa a spus ca este posibil sa imi treaca cu acest tratament. Mie totusi imi este teama sa iau algocalminul, desi in ziua in care l-am luat mi-a fost mult mai bine. Nu vreau nici sa ajung sa ma internez , sper in cele din urma sa imi treaca. Imi pun si eu la spate o pernuta calda, care ma calmeaza pe moment si mi-a mai facut sotul masaj cu crema de galbenele ( pt ca nu are ce rau sa faca ) insa fara prea mult rezultat. Durereile intradevar sunt foarte ingrozitoare.Ma bucur tare mult ca ti-a trecut si ca esti bine Hayeti. Bebele tau cat are acum?
    Andreea nici eu nu prea iau medicamente, doar in cazuri extreme, iar pe timpul sarcinii am incercat sa evit, ai spus ca nasa ta nu a patit nimic de la fiole. Ma gandeam sa iau si eu o zi da , o zi nu cate una, pt ca vreau sa evit internarea, dar in acelasi timp nu vreau sa pateasca bebelusa mea ceva. Va doresc multa sanatate !
    Draga mea, trebuie sa excluzi in primul rand ca ar fi vb. de o pb. cu rinichii...pt. ca daca e o colica renala, se poate complica situatia...cu o infectie sau vreo pietricica blocata cine stie pe unde....

Bebe meu e ditamai strengarul acum...are 1 an si 10 luni...dar ne imbracam cu hainute de 3 - 4 ani, ca sa iti dai seama ca nu mai pot sa-i spun bebe...si zic cu o oarecare melancolie asta :)

La cremele mentionate de mine...sa stii ca cea cu Gheara Dracului (Diavolului) o poti utiliza fara pb., nu are contraindicatii de sarcina....
    Cum vad eu pb.....ai zis ca ti s-a prescris No-spa si Algocalmin....daca iti trece dupa No-spa, sunt rinichii, categoric, pt. ca No-Spa nu calmeaza durerile musculare, nu are efect antiinflamator. Daca trece cu Algocalmin...e spatele...si in acest caz...sugerez doar....ca poti lua seara, la culcare, si un paracetamol...ca sa mai relaxeze muschii....
    Dar cel mai bine, mergi la un urolog sau fa o eco pt. rinichi....oricum la spate nu ai cum sa faci nici o investigatie pe perioada sarcinii.....

Membru inregistrat la
    16.10.2013
    Postari in forum
    8
    Esti foarte draguta ca mi-ai raspuns. Cu No-spa din pacate nu imi trece durerea, se pare ca in ziua in care am luat algocalminul m-a linistit putin durerea, ceea ce inteleg de la tine ca ar fi o durere de spate si nu de rinichii. In seara aceasta voi lua o fiola de algocalmin si vad cum stau lucrurile, iar daca pana marti nu imi trece voi merge din nou la doctor sa imi faca o ecografie la spate. Sa iti traiasca cavalerul, e maricel , nu gluma daca il imbraci cu haine de 3-4 ani. Probabil ca are cu cine sa semene, mami sau tati. :) Important este sa fie sanatos si parintii la fel. De abia astept sa imi tin bebelusa in brate, ne dorim acest copil mai mult ca orice pe lumea asta, copii sunt o binecuvantare de la Dumnezeu si cel mai frumos cadou de la viata ! Te tin la curent, sper sa imi treaca in cele din urma si durerea asta de spate, sa ma pot bucura de miscarile bebelusei.Va pup cu drag.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu, in ultima luna, daca faceam greseala sa ma intind, ma apucau niste carcei la una sau ambele gambe, de mi se taia respiratia. SI asta de fiecare data, in fiecare dimineata, fara execeptie. Imi era si teama sa intind picioarele. Uneori, ma lua cate un carcel si dintr-odata, pe nepregatite, seara. Intr-adevar, in sarcina apar tot felul de dureri ciudate. La tine, durerile de spate, localizate pana pe picior in jos, tind eu sa cred ca au legatura si cu sistemul circulator. Sarcina este foarte mare, nu? Apasa ori pe vreo vena, ori pe niste nervi si produce efectele astea. La mine stiu sigur ca de la asta erau carceii si aveam si eu durerile astea pana pe picior, intr-o singura parte, in functie de felul cum stateam in pat, dar nue rau asa de pronuntate. Eu nici nu am avut o sarcina prea mare, am si nascut la 37 saptamani, dar aveam o burtica acceptabila.

Membru inregistrat la
    16.10.2013
    Postari in forum
    8
    Si eu am avut parte de cativa carcei in timpul sarcinii, insa nu m-am panicat ...pt ca m-am gandit ca sunt normale. Nu am burtica mare, insa probabil si durerile acestea provin de la gretatea corpului ( eu am 1.72 m si nu am avut niciodata mai mult de 53 de kg, iar acum am vreo 66 ...si probabil de aici, pt ca nu sunt obisnuita cu atatea kg in plus ...si mananc fara sa ma limitez pt ca imi este foame tot timpul). :) Cred ca cel mai important este sa o aduc pe bebelusa pe lume sanatoasa si restul se rezolva cu timpul.Insa durerile de spate sunt destul de ingrozitoare, de ieri am observat o mica ameliorare. Sper din suflet sa se mai linisteasca durereile si in primul rand sa am o bebelusa sanatoasa si o sarcina usoara. Va pup.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari