Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Narnia29's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2013
    Postari in forum
    21

Extragere masea in saptamana 13 de sarcina

Buna ziua,
    sunt insarcinata in 13 sapt. si 4 zile si am probleme mari cu o radacina de masea. Singura solutie este sa mi se extraga radacina, sunt deja la a doua suferinta din cauza acestei radacini. Mentionez ca am luat larofen 200 mg, de doua ori ,am luat cate 2 pastile o data, durerea era insuportabila, avand in vedere ca dura de dimineata si seara nu am mai rezistat. Am citit in prospect ca nu se ia in ultimele 4 luni de sarcina. Este grav ca am luat?
    Iar o alta intrebare este daca pot sa imi scot acea radacina? Pot face anestezie?
    Modificata de Narnia29; 27.04.2013 la 11:05:11.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    si eu am avut probleme cu o masea in al doilea trimestru si stomatoloaga mi-a zis ca mai rau fac daca iau medicamente asa ca mi-a facut anestezie si mi-a scos nervul. parerea mea e ca anestezia dentara nu dauneaza pentru ca e locala si doar n-o faci in fiecare zi sau luna. nu poti sa stai sa suferi sau sa iei medicamente. si nu e nici-o problema daca ai luat medicamente o data sau de doua ori. problema devine atunci cand le iei in mod constant.
    multa bafta!

Membru inregistrat la
    03.01.2013
    Postari in forum
    21
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    si eu am avut probleme cu o masea in al doilea trimestru si stomatoloaga mi-a zis ca mai rau fac daca iau medicamente asa ca mi-a facut anestezie si mi-a scos nervul. parerea mea e ca anestezia dentara nu dauneaza pentru ca e locala si doar n-o faci in fiecare zi sau luna. nu poti sa stai sa suferi sau sa iei medicamente. si nu e nici-o problema daca ai luat medicamente o data sau de doua ori. problema devine atunci cand le iei in mod constant.
    multa bafta!

Buna simonacio,
    Iti multumesc pentru raspuns.
    Si eu m-am gandit ca ar fi mai rau daca as continua asa cu medicamente, mai ales ca am citit ca larofenul, pe care eu l-am luat, nu se ia in utlimele 4 luni de sarcina si ma gandesc ca daca as continua asa as risca sa ma ia iar durerea si mai tarziu. Asa ca mi-am facut programare la stomatologie si marti o scot.

Floricica Novice Kyimsyi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2013
    Postari in forum
    327
    Draga Narnia29, eu sunt asistenta la dentist, si vin femei insarcinate cu probleme, interesant e ca in timpul sarcinii se amplifica problemele nerezolvate, de aceea e importat sa se faca un consult stomatologic inainte de a ramane insarcinata.Cum se stie in timpul sarcinii nu se pot face radiografii in schimb anestezii e ok, seful meu zice ca e mai periculos in primul trimestru dar din saptamana 13 e ok, acuma depinde si de anestezie ce concetratie are ca sunt unele care provoaca conrtactii deci atentie!!!!E mult mai indicat sa o scoti ca probabil nervul e mort si urmatorul pas e sa se umfle partea unde e dintele bolnav, si atunci sunt alte complicatii. Sau poate doctorul tau nu v-a vrea sa iti scoata maseaua si o sa iti scoata nervul iar dupa nastere sa continue tratamentul. iti doresc numai bine

Membru inregistrat la
    03.01.2013
    Postari in forum
    21
    Citat Postat de Kyimsyi Vezi mesajul
    Draga Narnia29, eu sunt asistenta la dentist, si vin femei insarcinate cu probleme, interesant e ca in timpul sarcinii se amplifica problemele nerezolvate, de aceea e importat sa se faca un consult stomatologic inainte de a ramane insarcinata.Cum se stie in timpul sarcinii nu se pot face radiografii in schimb anestezii e ok, seful meu zice ca e mai periculos in primul trimestru dar din saptamana 13 e ok, acuma depinde si de anestezie ce concetratie are ca sunt unele care provoaca conrtactii deci atentie!!!!E mult mai indicat sa o scoti ca probabil nervul e mort si urmatorul pas e sa se umfle partea unde e dintele bolnav, si atunci sunt alte complicatii. Sau poate doctorul tau nu v-a vrea sa iti scoata maseaua si o sa iti scoata nervul iar dupa nastere sa continue tratamentul. iti doresc numai bine
    Buna,
    Multumesc pentru raspuns. Ideea este ca acum 3 sapt am avut un abces tot la maseaua asta, de fapt nu mai este masea, este doar o radacina. Am luat amoxicilina la indicatiile medicului ginecolog insa vad ca problemele nu s-au terminat, tocmai de aceea ma gandesc sa o scot. Durerea este nasoala si am luat deja larofen, cateva pastile si nu as vrea sa continui pe pastile. O zi buna!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari