Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cami24's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2008
    Postari in forum
    1
    Buna Tuturor!

Sunt o proaspata viitoare mamica (6 saptamani) si cum suntem in sezon estival mi-ar placea sa merg la mare...la soare...

Ideea e ca nu sunt convinsa de efectele asupra sarcinii in primul trimiestru al expunerii la soare si am tot cautat diverse articole pe net si nu am gasit mare lucru...

Voi stiti ceva mai multe?

Merci

Cami

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    buna!eu vara trecuta eram insarcinata in 4luni si mergeam la mare aprope zilnic,avand in vedere ca marea e la 5min.de casa mea.medicul mi-a recomandat sa merg,sa inot dar atat cat pot sa nu fac efort mare.Si mi-a mai spus cum ajung acasa sa fac spalaturi vaginale ffff..bine.concediu placut!sarcina si nastere usoara!

Floricica Avansata exel's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2008
    Postari in forum
    2.017
    buna cami, stii prea bine ca parerile dr sunt foarte diferite, insa dr meu mi-a interzis sa stau la soare,avand in vedere ca stau in constanta, doar plimbari pe plaja dupa ora 7 sau 8 seara, cand se mai racoreste si chiar si atunci sa fiu imbracata cu haina care sa-mi acopere burtica.
    iti doresc o vara frumoasa si vacanta placuta

Floricica Debutanta anca07's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2008
    Postari in forum
    1.081
    eu stiu ca nu este voie sa stai la soare pentru ca se incalzeste apa in care sta copilul si nu ii face binenastere usoara

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    daca nu exagerezi nu are de ce sa-ti faca rau
    si oricum nu e bine de stat la soare fara o crema de protectie

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    e superba poza pe care o aveti la avatar! noi aveam 4 luni de sarcina cand am fost la mare ! dar nu stateam f mult pe plaja si totul a fost ok

Floricica Nou Venita crocdani's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2008
    Postari in forum
    2

Buna fetelor! eu sunt proaspata pe aici,imi doresc tare mult un bebe si sper ca la inceputul anului viitor sa reusim......deocamdata ma documentez si fac pauza de sase luni dupa pilula............sunt casatorita de aproape sapte ani si nu mai am rabdare....vreau un bebe!!!!!!!!!!!!
    Eu stiu ca nu-i bine sa stai la soare cu burtica.....doar dupa-masa de la cinci.......e mai bine sa eviti soarele chit ca te dai cu crema........

Floricica Senior ralucaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2007
    Postari in forum
    4.789
    eu la ambele sarcini am stat foarte mult la soare mai ales cu a 2 ua pt am prins toata vara!Medicul mi-a recomandat cel putin 30 minute pe zi la soare normal nu in mijlocul zilei.Mi-a spus ca ajuta foarte mult la asimilarea vitamine d care fixeaza calciul in corp.Ambii copii au avut fontanela foarte mica la nastere si sa inchis foarte repede medicul pediatru nu mi-a dat nici vigantol pt ca a s[pus ca nu au nevoie....deci cred ca soarele a fost benefic!

Floricica Nou Venita adri's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2005
    Postari in forum
    64
    Plecam si noi in concediu pe 31 mai. Sunt in 12 saptamani acum, deci voi avea vreo 15 atunci.Abia astept.Doctorul meu mi-a dat verde.A spus ca unei sarcini fara probleme, marea, apa si aerul sarat sunt chiar recomandate.Deci, plaja numai pana la 11:00 si dupa 17:00, multa crema cu factor mare de protectie si capul acoperit. Si...muuuulta apa, din sticla, din fructe...Va doresc o vara minunata!

Floricica Nou Venita bubulik's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.06.2009
    Postari in forum
    1
    buna,eu sunt ceva mai mica l varsta dar abia ast sa am si eu unu,mai toate gravidele care le am intalnit mi-au spus k nu au voie la soare....akum nush,dar ar fi pacat zic eu,sa t etalezi cu burtik la vedere ,cred k e cel mai frumos lucru p care ai putea sa l vezi,o femeie gravida :X::X:X

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari