Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita scurtumina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2013
    Postari in forum
    21

Dureri de masele in sarcina

Buna ziua, va rog ajutati-ma cu sfaturi, sunt insarcinata in 5 luni ,am hepatita b si rh negativ si am dureri groaznice de masele de cateva zile.....ma dor 4 masele, simpu ca mor.....am fost la farmacie si nu mi-au recomandat nici un fel de medicament, azi nu am mai suportat si am mers la mai multe cabinete stomatologice dar spre surprinderea mea cand le-am prezentata situatia mea (hepatiata b si mai ales ca sunt insarcinata, spunandu-mi ca nu am voie sa iau nici un medicament)simt ca mor, imi vine sa ma urc pe pereti de durere....ajutati-ma cu sfaturi

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Imi pare rau pentru suferinta ta ,dar ai incercat cu no-spa?

princess
    Guest
    Am avut si eu infectie la o masea si dureri cand eram insarcinata, iar dr ginecolog a vorbit cu stomatologul ce anestezie/tratament sa-mi recomande asa incat sa nu afecteze sarcina. Totul a fost ok, cred ca eram prin luna 7 de sarcina. Despre hepatita nu stiu ce sa spun... , sper sa rezolvi cu bine ca nu poti sta mult cu durerile astea.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Eu am fost "norocoasa" in cazul primei sarcini, acum 8 ani...Mi-au iesit maselele de minte!Va imaginati ce dureri aveam....Poti lua fara probleme paracetamol, max 3 pe zi, numai ca nu poti lua multe zile, trebuie sa vezi cauza durerii.Nu cumva e vreo nevralgie?de la curent sau aer conditionat?E imposibil sa nu gasesti un cabinet stomatologic cu un medic normal, care sa inteleaga ca tu chiar ai nevoie de un consult!
    sanatate multa ii doresc:)

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    anestezia de masea nu afecteaza sarcina daca iti pune mai putin. eu am facut 2 anestezii pentru ca la fel ca tine nu mai puteam suporta si mi-a scos nervul. e drept ca nu poti lua multe medicamente mai ales antiinflamatoare, si atunci ce sa faci? sa te chinui cu durerea??? cauta un stomatolog bun si el va sti ce e de facut.
    in legatura cu hepatita b depin ce ai....daca ai doar virusul in sange nu e nici o problema cu sarcina, adica eu stiam ca nu ai voie doar sa nasti natural si pe urma doctorii trebuie sa faca analiza laptelui sa vada daca nu e infectat. in rest nu afecteaza sarcina in nici un fel si nici pe stomatologi nu vad cu ce i-ar afecta de vreme ce multi dintre noi avem acest virus in sange dar nu s-a activat. multa sanatate!

Floricica Nou Venita scurtumina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2013
    Postari in forum
    21
    am rezolvat si problema cu maselutele...am gasit in sfarsit un medic care mi-a rezolvat problema......acum totul e ok. Iar de hepatita maine urmeaza sa merg sa imi fac analizele mai amanuntite , speram sa am doar virusul in organism si sa nu se manifeste....va multumesc pt incurajari...

Floricica Nou Venita camelia21's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2013
    Postari in forum
    1
    buna ziua,ati putea sa-mi dati niste sfaturii .Sunt insarcinata in luna a 8 a si de vreo saptamana am o direre groaznica de masea si am incercat cu de toate si durerea nu trece.Sincer imi este si frica sa merg la stomatolog din cauza sa nu imi afecteze sarcina cu ceva,dar nici asa nu cred ca este bine sa stau cu durerea aceasta care nu vrea sa treaca.Va multumesc
    Imagini atasate

Floricica Nou Venita DanyDi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2017
    Postari in forum
    30
    Nu este de joaca cu durerile de masele,mai ales in timpul sarcinii. In perioada cat am fost insarcinata, medicii de lacabinetul stomatologic la care merg de mult timp, au avut maregrija de sanatatea mea orala, de aceea nu am avut probleme de acest fel, insama intrebau mereu daca am vreo durere de masele, pentru ca orice mica infectiepoate afecta sarcina. Va recomand sa aveti un medic stomatolog bun care sa aibagrija de dvs in aceasta perioada.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari