Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ralukypuky's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2012
    Postari in forum
    58

Durere de dinti in sarcina

BUNA DIMI,
    AM CAM LIPSIT DE PE FORUM,DAR RECUPEREZ ,VREAU SA VA PUN CA SUNT IN SAPTAMANA 17 DE SARCINA SI AM AFLAT CA VOI AVEA UN BAIETEL,TATICUL ESTE FOARTE FERICT.....DEJA IL SIMT CUM MISCA....DAR DUPA ATATA FERICIRE TRE SA APARA SI CATEVA LACRIMI DE DURERE ....DE MASEA!!!!!!!!!!!.......NU O MAI SUPORT, MA DOARE INFERNAL DE TARE AS VREA SA O SCOT, DECAT SA MA CHINUIE IN HALUL ASTA,VREAU SA VA INTREB PE VOI MAMICI SI VIITOARE MAMICI,DACA ATI FACUT EXTRACTII PE TIMPUL SARCINII?

PUPICI

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Extractie de masea nu am facut, dar am facut tratament dentar. Exista un anestezic sub forma de gel (cam cum e cel pt bebelusi cand le ies dintii) si cu anestezicul ala medicul a facut in liniste o lucrare care sa ma tina pana dupa ce nasc.
    Modificata de roxie; 26.09.2012 la 09:05:53.

Floricica Debutanta iuliatudor27's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2011
    Postari in forum
    979
    Buna,

Eu am scos-o dupa nastere...dar pe mine m-au apucat durerile in ultimile 2 luni de sarcina..vorbeste cu gineco si cauta un stomatolog bun.

Ca remedii pana o scoti iti zic cu ce am rezolvat eu...gasite de altfel tot pe net...fie mestecat un catel de usturoi la masea acolo si apoi dat afara....sucul acela de usturoi iti amorteste tot...pe mine ma lasa sa adorm. Sau, ceai de cimbru ffff concentrat- clatit gura cu el...iarasi ma linistea cat sa pot adormi ...cand ma trezeam nu ma mai durea...la un moment dat...nu si-a mai facut efectul...acum vezi si tu..

Sarcina usoara si un bebe sanatos!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    nu am facut extractie dar am facut tratament si cu anestezie injectata. cica exista un anestezic care se poate administra si in timpul sarcinii. vorbeste la o clinica stomalagica ca astia mai mari au siu asa ceva. multa bafta!!!

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    eu nu am probleme cu maselele, dar am o alta mare problema ... imi sangereaza foarte tare gingiile de cand am ramas insarcinata, si credeti-ma sunt foarte stricta in ceea ce priveste igiena ... cred ca ma spal pe dinti de cel putin 5 ori pe zi, am incercat toate pastele de dinti posibile si imposibile, folosesc si apa de gura ... degeaba , si nu stiu ce sa mai fac, e foarte deranjant, nu simt ca ma dor gingiile sau ma ustura sau nu am rani, nimic in gura, pur si simplu imi sangereaza foarte tare, si cand ma spal pe dinti dar nu numai ! Ce as putea face ??Mltumesc.

Floricica Nou Venita DanyDi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.02.2017
    Postari in forum
    30
    Am simtit pe pielea mea ingrozitoareadurere de dinti. Stiu ca eram insarcinata si, pe atunci nu aveam un cabinetstomatologic bun la care sa merg, de aceea sanatatea orala nu era atat de buna.Din urgenta aceea, am gasit un cabinet super, ai carui medicimi-au tratat problema si mi-au eliminat durerea si au avut grija de mine intoata aceasta perioada. va recoamnd sa mergeti cat mai repede la control.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari