Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ElenaMihaescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2010
    Postari in forum
    14

Doxiciclina in sarcina

Buna ziua. Tocmai am aflat ca sunt insarcinata (am 32 de zile de la ult ciclu), am facut test si din pacate nu ma pot bucura deloc. Am luat timp de 3 zile, 6 pastilute de Doxiciclina pentru tratamentul unei infectii (atat am putut lua pentru ca imi provoca varsaturi) si 2 pastilute de Nurofen forte (acum aproximativ 7-10 zile). Ma ingrozeste ideea unui avort, dar totodata si ideea ca bebe sa iasa cu probleme. Stiu ca se fac teste, analize si ecografii care arata daca bebe dezvolta malformatii, dar acestea nu reflecta intreaga stare a bebelusului. Sunt ingrozita, nici nu am puterea sa-mi anunt apropiatii

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Incearca sa te linistesti in primul rand. Nu te preseaza nimeni sa anunti apropiatii, o vei face cand te simti pregatita.
    Cel mai bine consulti un medic ginecolog, sau chiar mai multi si afli parerea lor despre administrarea doxicilinei atat de devreme in sarcina. Fertilizarea are loc in ziua ovulatiei... de obicei ziua 14 , apoi dureaza vreo 7 zile pana ajunge in uter, apoi dureaza pana se formeaza placenta si embrionul primeste sange de la mama... deci din punctul meu de vedere (unul neavizat) ar putea fi sanse sa nu fie nicio problema ca ai luat aceste medicamente... lasa ginecologul sa iti explice care sunt riscurile si apoi te gandesti ce vrei sa faci in continuare.
    Multa sanatate si sa auzim vesti bune!

Floricica Nou Venita ElenaMihaescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2010
    Postari in forum
    14
    Multumesc mult pentru raspuns. M-am mai linistit oricum. Nu stim decat eu si sotul deocamdata. Am programare vineri la medic, voi face si o prima ecografie. Asa am inteles si eu ca in primele 2 saptamani de la conceptie, cat inca placenta nu ar fi inca formata, pericolul nu ar fi atat de mare. Iar ca doxicilina ar afecta numai incepand cu luna a2a de sarcina. Eu am luat decat 5 sau 6 pastilute si alea mai mult vomitate, pentru ca imi faceau rau. Ne dorim de mult un bebe, si sper din suflet ca totul sa fie bine.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Doamna ajuta! Va tin pumnii sa fie totul bine!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari