Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anomar's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    2
    in data de 20-01-2008, am fost la dentist, mi s-a facut o anestezie si o ploma, in 01-02-2008 trebuia sa-mi vina ciclul, nu mi-a venit, inca, daca am ramas cumva insarcinata afecteaza cu ceva faptul ca mi-am facut anestezie, as dori sa stiu ininte de a avansa sarcina, daca aceasta exista, as mai astepta cateva zile pana sa imi fac test de sarcina, totusi nu au trecut numai 2 zile de intarziere, dar ma macina anestezia care mi-am facut-o. va rog raspuns.

Floricica Novice olivia24's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2007
    Postari in forum
    438
    anomar, anestezia poate fi facuta in orice luna a sarcinii. nu afecteaza cu nimic copilul. doar radiografia. iti tin pumnii sa fie bebe!!!

Floricica Nou Venita anomar's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    2
    ieri mi-am facut test, si da... este bebe, luni ma duc la doctor sa-mi confirme, intradevar am mai auzit gravidutze care tot asa ca mine au patit-o, sper sa-mi fie si mie bine,ca lor, si la radiografie am purtat vesta de protectie.

Floricica Nou Venita cristidog's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2007
    Postari in forum
    238
    Si eu am avut interventii in sarcina. Insa mi s-a spus ca radiografia este interzisa, in special in primul trimestru.
    Eu am asteptat sa intru in cel de-al doilea trimestru pentru a face o extractie-masea de minte. Si anestezia a fost cu xilina, nu a fost cu adrenalina. Xilina a fost o doza mica si am avut noroc mare ca nu m-a chinuit rau. Adrenalina se spune ca este mult mai buna decat xilina, pentru ca va coagula sangele mai repede decat xilina, insa in acelasi timp unei gravide ii poate "inchide" anumite canale care ajung la bebe, ceea ce nu este Ok.
    Sanatate maxima va doresc. Cristina

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    si eu stiu ca sunt anestezii care nu sunt indicate
    cel mai bine mergi la ginecolog si spune-i cu ce ti-a fost facuta anestezia
    pupici

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821
    Sal,
    Pt ca am si eu probleme dentare nu am ezitat sa discut asta cu medicul meu si cu alti medici.
    Se pare ca, intr-adevar Xilina este cea folosita pt noi, desi Lidocaina este mai "zdravana" (am un prag de sensibilitate f mare). Xilina = 2% Lidocaina si restul ser fiziologic (adica apa cu 1% sare). Si exista si xilina cu adrenalina, dar nu este recomandata mai ales ca sunt persoane alergice si care lesina pe scaun, chiar si fara sa aiba bebei in burta.
    Sub nici o forma radiografii, pt ca desi la emiterea "razei principale" femeia insarcinata poarta protectie, in camera exista oricum "raze secundare". Si nu se stie ce efect pot avea, mai ales ca un cabinet este "bine iradiat" pt ani buni. Nici sa se stea intr-o cladire folosita candva pt radiografii nu e chiar "parfum". Sunt rx, raze rongen.
    In timpul sarcinii femeia pierde mult calciu, dupa sarcina dentitia fiind oricum afectata.
    Mie mi s-a recomandat sa ma ocup de dinti cel mai bine dupa ce voi alapta, ca sa stiu o treaba. Sper sa nu am nevoie de vre-o interventie pana atunci, in ciuda problemelor pe care le am la capitolul masele de minte.

Floricica Avansata gggeorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2007
    Postari in forum
    2.414
    Felicitari pentru bebel...si stai linistita...daca ai purtat vesta pe burtica la radiografie e ok....Eu am lucrat un an ca asistenta de stoma,si mai veneau gravidutze la dentist...intr-adevar rar le faceam anestezii.....in general incercam sa lucram fara...iar la cazuri grave cu dureri incercam sa le punem un pansament care mai ia din durere,si dupa sarcina sa le lucram iar in cazuri urgente se mai faceau si anestezii dar in general dupa luna a 3a.......Oricum eu cred ca esti ok si tu si bebe,si incearca sa nu iti mai faci atatea griji...totul va fi bine.,.....multi pupici si sarcina usoara

Floricica Cu Vechime stassyia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    7.818
    intr-adevar, in sarcina si dupa apar probleme la dantura, insa eu nu sunt de acord sa astepti pana dupa nastere sa le tratezi...cel mai bine e sa le tratezi in faza incipienta, cand mai mult ca sigur nu e nevoie nici de anestezie....si in plus, dupa nastere, urmeaza o perioada in care nu cred ca ai timp de pierdut pe la cabinete stoma....
    eu am fost acu o luna la control, mi-a depistat 3 carii in faza incipienta si mi le-am tratat....dupa nastere o sa mai merg la un control.
    daca tineti la dantura voastra nu va culcati pe o ureche...parerea mea!

Floricica Nou Venita georgiana1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2008
    Postari in forum
    2
    Eu am fost saptamana trecuta de mi-am scos o masea. Nu e absolut nici o problema daca faci anestezie, Sunt recomandate cele fara adrenalina dar doctorul mi-a zis ca oricum adrenalina nu dauneaza, Am programare sa imi fac si celelalte masele care ma chinuie. Asa ca nu mai suportati durerea si mergeti fara teama la dentist!

Floricica Nou Venita crys77's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2008
    Postari in forum
    2
    am 30 de ani si de 8 ani lucrez in stomatologie,asa ca imi permit sa fac unele rectificari,de fapt sunt putin ingrozita de ideea ca unele viitoare mamici ar putea lua de bun ceea ce unele persoane spun,fiind in totala necunostinta de cauza!fetelor ,va rog din suflet,nu fiti atat de categorice si de grabite sa va dati cu parerea cand nu sunteti sigure.anestezia si radiatiile produc malformatii in primul trimestru de sarcina!!!!!!!!!!!!!!!!!!intr-un procent foarte mare!!!!!eu am lucrat si in mediu cu radiatii,in stomatologie,la radiologie,am ramas insarcinata,si am continuat sa fac radiografii pana am aflat ca sunt insarcinata,adica aprox.3 sapt.am fost nevoita sa renunt la sarcina.acum ,multumesc cerului sunt dinnou insarcinata,dar de 1 an nu mai lucrez in mediu cu radiatii!despre radiatiile ionizante,care raman in incapere,nu stiu foarte multe,pt. ca parerile sunt impartite,insa va recomand sa nu folositi sub nici o forma medicamente,anestezice,etc in primul trim. de sarcina.dar mai ales sa nu va supuneti radiatiilor dacat dupa ce va informati si nu oriunde ci la medicul ginecolog careva urmareste sarcina!succes!!!!!!!

Floricica Nou Venita crys77's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2008
    Postari in forum
    2
    olivia24,gresesti!!!!!!nu mai da astfel de sfaturi!nu vreau sa fiu rautacioasa dar te rog mai informeaza-te,pt. binele tau si al celor care citesc!anestezia,mai ales cea cu adrenalina,dauneaza in primul trim. de sarcina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!iar xilina este acceptata doar in caz de urgenta.vreau sa spun xilina simpla.daca problemele mai pot astepta 1-2 luni ,bine ar fi sa se amane pana atunci.sa nu mai vorbesc de radiografii!!!!!!!!!!!!!!cu vesta este o.k,insa eu una tot nu m-as expune!sfatul meu este sa asteptati daca nu sunt urgente(durere)macar pana trec primele 3 luni!!!!!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari