Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Crema depilatoare in sarcina, este periculoasa?

In timpul sarcinii pielea este mult mai sensibila deci daca obisnuiai sa te epilezi cu ceara de exemplu trebuie acum intai sa testezi daca pielea mai suporta ceara sau daca tu mai suporti durerea deoarece daca durerea este mai intensa poate determina aparitia contractiilor premature.

Din cauza studiiloe insuficiente realiazate pe cremele depilatoare in timpul sarcinii, si a substantelor pe care acestea le contin, este recomandat sa fie evitate in timpul sarcinii pentru ca nu exista certitudinea ca nu sunt daunatoare pentru tine sau pentru bebelusul din burtica.

Voi ati folosi creme depilatoare in timpul sarcinii? Ce metoda de epilare ati ales in perioada in care ati fost gravidute?

Eu niciodata nu am putut sa folosesc ceara pentru ca am o sensibilitate foarte mare a pielii si ramaneam cu porii deschisi si o saptamana dupa epilare iar cremele depilatoare nu le-am folosit pentru ca la fel imi iritau pielea si chiar si cand nu eram insarcinata mi se parea ca mirosul este extrem de chimic si de intepator.

Floricica Nou Venita oanarusu89's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    48
    am folosit cam toate metodele de epilare, de la vesnica lama de ras, la aparat, ceara sau crema, dar preponderent ceara, cel putin pt axila,brate, picioare, si inghinal dar nu total.
    Ideea e ca pe finalul sarcinii am inteles ca ceara fierbinte impreuna cu durerea resimtita de unele mamici care suporta mai greu procedeul pot crea contractii, deci se recomanda alta metoda pt zona inghinala, in cazul in care durerile sunt prea mari.
    Eu am folosit crema in ultima luna. Compusii din crema depilatoare sunt facuti sa actioneze la nivelul superior al pielii, netrecand prin piele.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari