O data cu sarcina vin o serie de schimbari hormonale prin care viitoarea mamica trece si o serie intreaga de interdictii privind folosirea anumitor produse.

Substantele toxice continute de produsele cosmetice il pot afecta pe bebe si pot cauza defecte la nastere sau dereglari hormonale.

Este bine sa fie evitate cosmeticele cu parfum, lotiunile anticelulita, cremele antirid, cremele antiacnee, produsele care contin parabeni, rujurile care contin mercur. Se recomanda evitarea vopsirii parului mai ales in primul trimestru de sarcina dar si evitarea aromoterapiei.

Eu la momentul respectiv, cand am fost insarcinata nu am folosit decat fondul de ten si anticercanul (pentru ca era si inca este cazul ), un pic de rimel si cam atat in ceea ce priveste machiajul. Nu am folosit spuma de par sau fixativ (despre care iar am inteles ca ar fi daunatoare). Pentru corp am folosi sapun dove si dupa baie uleiul jhonson's baby care se da pe pielea uda ca sa imi hidratez pielea si sa previn aparitia vergeturilor.

Voi ce produse cosmetice folositi in timpul sarcinii? Ati ales produse speciale, sau folositi aceleasi produse utilizate inainte de sarcina?