Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cofeina in timpul sarcinii

Discutiile legate de consumul de cofeina in timpul sarcinii sunt extrem de multe si de contradictorii. Sunt medici care interzic vehement cosumul de cofeina in timpul sarcinii, in timp ce alti medici spun ca o ceasca mica de cafea cu lapte nu face rau.

Cofeina nu are nici un fel de beneficiu pentru organism, nici un aport caloric, in plus, cofeina este diuretica si duce la eliminarea lichidelor de care este nevoie pentru o sarcina sanatoasa.

Medicul meu face parte din categoria medicilor care spun ca un pic de cafea nu face rau. Din contra pe mine chiar m-a ajutat sa imi scada tensiunea care urcase in periaoda de sarcina deci m-a ajutat sa mentin un echilibru.

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    si eu in timpul sarcinii beam cite o cana de cafea cu lapte in fiecare zi si acuma alaptez si beau in continuare o cana de cafea cu lapte eu am intrebat-o pe doct daca are vreun efect asupra sarcinii sau alaptatului si a zis ca nu are nimik o cana de cafea cu lapte pe zi ....acuma parerile sunt diferite....

Floricica Nou Venita elaga's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2010
    Postari in forum
    21
    Dr meu mi-a zis ca pana si cafeaua decofeinizata nu este recomandata. Cum ati zis si voi, dr si dr.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    elaga in general am auzit ca aceasta cafea decofeinizata este mult mai nociva decat cea normala cu cofeina, pentru ca este nu-stiu-cum tratata ca sa o decofeinizeze si atunci devine foarte daunatoare pentru inima.

stefaniajohansson
    Guest
    la noi in timpul sarcinii ai voie pana la 3 cafele/zi sau 5 ceaiuri (ma refer la ceai verde sau negru). la fel si in timpul alaptarii. bine, Suedia e pe locul 2 in lume la consumul de cafea (dupa Finlanda)
    Gabi, te contrazic legat de efectele benefice ale cafelei. Sa stii ca din ce in ce mai multe studii arata ca consumul de cafea previne parkinsonul, injumatateste sansele cancerului la ficat, micsoreaza sansele de a face diabet tip 2, previne cancerul la colon (datorita efectului laxativ), este foarte bogata in antioxidanti (printe alimentele cele mai bogate in oxidanti)..mai sunt si studii acre arata ca persoanele aflate la varsta a 3-a adorm mai usor daca consuma cafea seara (desi nimeni nu gaseste o explicatie logica..e pur si simplu o constatare)..astea sunt exemplele care imi vin acum in minte..

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Eu beau zilnic cafea, capuccino sau ness. Cafeaua nu am mai suportat-o cand am ramas insarcinata, dar fara un capuccino sau frappe nu fac nimic. Deobicei beau doua sau trei pe zi. Primele doua in prima parte a zilei, pana in 12.

stefaniajohansson
    Guest
    yuxi, mai un pic si vine barza:) nastere usoara!!

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    ....Multumesc, Stefania........................

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    cu toate ca innainte de a fi insarcinata eram o bautoare inraita de cafea si medicul nu mi-a interzis sa beau ,in timpul sarcinii nu am baut cafea cu cafeina ci fara, nici acum nu beau.
    parerea mea este ca o cafea nu face rau ci mai degraba o tigara.

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Studiile medicale au demonstrat ca 2-3 cesti de cafea pe zi nu fac rau in sarcina. Mai bine zis, n-au demonstrat ca nu fac rau, ci nu au putut demonstra ca fac rau. Asa incat opinia oficiala medicala e ca poti sa bei pana la 2-3 cesti, neexistand dovezi ca ar face rau, INSA asta nu inseamna ca este recomandat, deoarece cofeina e o substanta excitanta si in principiu daca poate fi evitata cel mai sigur e sa o eviti. Astfel ca medicii pot avea diverse opinii, in functie de cat de precauti sunt, unii care zic ca pot sa bei 2-3 cesti, altii care zic ca e mai bine sa nu. Nu inseamna ca unii gresesc.

Povestea mea e un pic amuzanta. Eu beam multa Cola inainte sa raman insarcinata, ceea ce era foarte nesanatos, spre deosebire de cafea care e un produs natural si are avantajele ei. Ei, si dintr-o data, brusc, a inceput sa-mi fie greata de Cola. Mi-era greata si de alte lucruri, dar greata asta la Cola mi s-a parut foarte suspecta si asa am banuit ca am ramas insarcinata si mi-am facut testul. Pe parcursul sarcinii greturile mi-au trecut si acum, in ultimul trimestru pot manca orice, insa Cola tot nu mai pot sa sufar, nici macar mirosul. Si asa am scapat eu de obiceiul asta nesanatos care devenise aproape o dependenta.
    Cat despre cafea, n-am baut deloc o perioada pentru ca nu simteam nevoia (si la inceputul sarcinii nici nu puteam), acum am mai baut cand mi-a fost pofta, dar asta s-a intamplat cam o data sau de doua ori pe saptamana.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu as bea Cola mereu, daca s-ar putea, dar nu o fac, ca deh, mi sa nu apara cine stie ce efecte. Dar din cand in cand tot ma mai scap, ca nu rezist . Mai ales Pepsi. Dar nu mai suport carnea de pasare de tara, eu care eram innebunita de gustul gainii sau a cocosului de tara. Acum nu le mai pot suporta. A, si nu mai suport sosurile puternic parfumate. Care erau o placere pentru mine inainte.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari