Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita matzuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2012
    Postari in forum
    1

Nefericire Claritromicina in timpul sarcinii

Buna tuturor!! de curand am aflat ca sunt insarcinata in 5 saptamani si 4 zile, dar in ultimile 7 zile am luat un tratament cu ospen 1500mg, fromilid 500mg, controloc20mg pt helicobacter pylori. imi poate spune cineva daca exista un risc pt cel mic... dr meu ginecolog mi-a zis ca exista riscul unei intreruperi de sarcina :(
    va multumesc!!!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Din ce stiam, claritromicina e contraindicata in timpul sarcinii. In primul trimestru orice medicament poate afecta embrionul intr-o mai mica sau mai mare masura. Intr-adevar, in stadiul acesta al sarcinii, daca este afectat grav embrionul, sarcina se va elimina,cel mai probabil, de la sine. Sper sa nu fie totusi probleme, sanatate iti doresc!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    im general antibioticele si orice medicament sunt interzise in primul trimestru de sarcina pentru ca pot afecta embrionul dar nu este neaparat si cazul tau. stai linistita si asteapta, gandeste pozitiv......si eu am luat medicamente la inceputul sarcinii nestiind ca sunt insarcina si n-am patit nimic. mult succes!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari