Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce pot lua pentru starile de voma din sarcina?

Greturile matinale (care uneori se cam intind pe parcursul intregii zile) sunt o grea incercare pentru multe gavidute. Primul pas pe care il poti face este sa incepi sa urmezi o dieta sanataosa pentru ca nu exista nici un remediu miraculos care sa elimine greturile matinale.

Cauza principala a greturilor matinale este hormonul HcG care este produs in caintitati mai mari pana ce placenta este suficient de dezvoltata pentru a mentine sarcina. In plus, se pare ca greturile matinale au si o parte pozitiva indicand ca nivelul hormonal este suficient de crescut pentru ca bebe sa se poate dezvolta armonios.

Unul din "leacurile babesti" este ca dimineata inainte de a te da jos din pat sa mananci 2 biscuiti. Se pare de asemenea, ca ghimbirul ajuta la reuducerea greturilor matinale. In plus incearca sa mananci doar ce te atrage, daca un miros iti creaza si cel mai mic discomfort atunci renunta la alimentul respectiv. De asemenea, portiile de mancare trebuie sa fie mici si trebuie sa fie bine mestecate.

Pentru mine greturile matinale au fost o perioada usoara sa zicem, am constatat ca doar daca mancam anumite feluri de mancare (care desi imi placeau nu ii placeau lui bebe ) atunci apareau starile de voma. In rest in prima periaoda a fost doar strarea de greata. Dimineata, toata sarcina nu am putut sa mananc decat cereale cu lapte, orice altceva nu era deloc primit. Apoi pentru mine mai diminua din starile de greata apa tonica Schweppes Mandarin dar si guma de menta pt ca simteam ca ma racorea si mai ales frcutele acre, cat mai acre.

Voi cum ati combatut starile de greata in periaoda de sarcina? Ce remedii ati folosit? Ce a dat cele mai bune rezultate?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    la mine a functionat "lectia bunicii"... mancam 2-3 biscuiti si beam o cana cu ceai de menta neindulcit... :) important e sa nu te ridici brusc din pat, adica nu direct in picioare. mai greu a fost cu hiperaciditatea. si asta trece cu lapte rece, baut cu inghitituri mici, numai ca nu tot timpul ai lapte la indemana... bafta!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu nu am avut stari de voma dar am avut ceva mai rau arsuri la stomac m-au tinut pana la 5 luni .a fost ingrozitor nu puteam manca nimic .intradevar trec cu lapte rece dar eu nu ma impac deloc cu el.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu pentru arsurile la stomac am folosit tot un truc vechi, o cana de lapte caldut facea minuni si nu aveam probleme toata noapte, in general la mine apareau seara inainte de culcare dar si peste zi la fel daca apareau o cana de lapte caldut nu fierbite facea minuni

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Buna, as fi vrut sa va cer sfatul intr-o privinta avand in vedere ca voi aveti ceva mai multa experienta. Este vorba despre viitoarea mea cumnata, are 19 ani, o fetita de 9 luni si un al doilea bebe in burtica. Si la prima sarcina a avut stari de greata si voma, dar suportabile. La aceasta a doua sarcina insa starile acestea sunt foarte accentuate. Nu suporta nici un fel de miros, mai ales de mancare, nu poate manca prea bine, orice mananca varsa apoi. Ceea ce mie nu mi s-a parut a fi tocmai normal este ca, desi dupa ce a varsat tot ceea ce a mancat, reflexul de voma persista si i s-a intamplat sa vomite si sange. Un impediment este faptul ca locuieste la tara si si-a facut programare la ginecologul din oras, dar mai dureaza ceva timp pana va ajunge la cabinet. Ma gandeam ca poate exista anumite alimente sau ceaiuri care o pot ajuta sa treaca mi usor peste aceasta problema. Multumesc mult.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Vali cumnata ta trebuie neaparat sa mearga la un medic cat mai repede posibil pentru ca dupa ce descrii tu se poate sa fir vorba de o sarcina toxica si acolo este necesara internarea, anumite tratamente si perfuzii care sa previna starile de voma si deshidratarea

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari